Ekonomi

Beykoz’da ‘vira bismillah’ sesleri yankılandı

Beykoz’da ‘vira bismillah’ sesleri yankılandı
04.09.2017 01:10
| | |
5135

Foto galeri

Beykozlu balıkçılar, avlanma sezonunun başlamasıyla "Vira Bismillah" diyerek Karadeniz'e açıldı.

Beykoz’da balıkçılar, balık avı yasağının sona erdiği 1 Eylül'ün Kurban Bayramı'na denk gelmesi ve sert lodos olması dolayısıyla sezona gecikmeli olarak başladı.

Balıkçılar, Beykoz’da bulunan Poyrazköy Su Ürünleri Kooperatifi’nden denize açılmadan önce son hazırlıklarını tamamladı.

Gecikmeli olarak başlayan balık sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Poyrazköy Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Burhan Toker, "Şu anda havaların sıcak gitmesinden dolayı, avcılığın ne derece olacağıyla ilgili yorum yapamıyoruz" dedi.

-“Balıkhaneler dört gün kapalıydı”

Balıkçıların bir kısmının denize açıldığını fakat palamutta istenilen verimin alınamadığına değinen Toker, "Diğer balıklarda oluyor, piyasalar düşük. Neden? Kurban bayramı, et bayramı olduğu için dört gün bütün balıkhaneler de kapalı olduğu için tutulan balıklar çok düşük fiyatla satılıyor. Bu masrafın altından bu fiyatlarla kalkamıyoruz" şeklinde konuştu.

- “İnsanlarımıza balık tutmak için gayret ediyoruz”

Ayın 15'inden sonra istavrit ve hamsi, Ekim ayında da çinekop ve lüfer bereketi beklediklerine işaret eden Poyrazköy Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Burhan Toker, "Palamut beklendiği gibi olmayabilir. O da bir hafta sonra netlik kazanacaktır. Sektörümüzün sıkıntılar çok üstelik bizi sahiplenen de yok. Ne kadar kültür balıkçılığı varsa onlara teşvik var ama gırgır balıkçılığına böyle bir teşvik yok. Biz kendi gayretlerimizle, Türkiye'de insanlara balık tutmaya gayret ediyoruz. Gerekli olduklarında da ihraç edebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

'Vira bismillah' diyerek denize açılan balıkçılar daha çok Karadeniz bölgesini tercih ettiklerini, bahar aylarında ise Marmara Denizine geldiklerini söyledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Vira Bismillah, Av Sezonu, Balık, deniz, Burhan Toker

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"