Beykoz’da vaziyet planı

  • 24.05.2021 19:59
  • Okunma: 5707 kez

Erdal ÖZTÜRK


2018 yılıydı, seçim öncesi Çevre Bakanı belediyenin önüne geldi. Yeni çıkmış imar barışı yasasını öyle bir anlatıyor ki, gözlerimizin önünde tapular ve imar planları uçuşuyordu.

Birde çok önemli bir müjdesi vardı. İmar barışına ön görünümü de eklediklerini ilan etmişti. İnandık, sevindik. Bulup buluşturduk, paralarımızı yatırdık. Üstelik imar barışı yasası evlerimize tadilat yapma hakkı da veriyordu. Paralarımızı aldılar, hayallerimizi aldılar. Bırakın tapuyu imarı, tadilatları başımıza yıktılar.

19 yıldır AK Parti iktidarı Beykoz’un imarına derman olmadı. 2023’e kadar da olamazsa aklı başında hiçbir Beykozlu AK Partiye oy vermez.

Sakin bana AK Parti döneminde yapılan hizmetlerden bahsetmesin, ben zaten o hizmetleri en başta yazanlardanım. Ben 19 yıldır gelmeyen imar haklarımızın peşindeyim.

Bir Erdal Uzuner var. Yazı yazmış… Çiğdem Mahallesi’nde çıkacak olan imarı Murat Erdal engelliyormuş. Önce çok güldüm. Sonra kızdım. Bu haksız suçlamaya bir şeyler yazmak gerekiyor. Öncelikle, Erdal Uzuner’in bu güne kadar bulunduğu şahmelik’ten Trabzon’a kadar hiçbir dernekte, ne bir kurumda, ne bir kurulda ne bir başarısını ne gördüm, ne duydum. Murat Erdal ise Çiğdem Mahallesi’nin gözbebeğidir.  Beykoz’un başarılı muhtarlarından bir tanesidir. Kaç dönemdir seçilerek, görevini sürdürüyor.

Belediyemizin bir başkan yardımcısı var. Adı Selamı, soyadını bilmiyorum. İnanın sokakta görsem tanımam. Ama 2 yılı geçti, başkan yardımcılığı yapıyor.  Beykoz’da yapacağız dediler. Nerdeee? Yıkıyorlar, döküyorlar. Dağıtıyor, eziyor. Birçok yerde gözyaşı bırakıyor. Yasalardan aldığı gücü kullanıyormuş. Umurunda mı teşkilat, umurunda mı Beykoz? Gördüğünü yıkıyor, göremediğini sanırım gözüne güneş geliyor.  Bu uygulamalardan sonra Beykoz’da AK Parti seçim kaybeder endişesi taşımıyor ki. İllaki AK Parti’nin kazandığı bir başka ilçeye nakil olacaktır. Tıpkı Beykoz’a geldiği gibi. Benim AK Partilimde kapı kapı dolaşarak, reisimin selamını getirdim. Davamıza sahip çıkalım diye oy isteyecek. Nasıl olacak bu işler? Selamı’nın bu uygulamaları daha çok su kaldıracak.

Bir başka başkan yardımcımız Fatih Sağlam. Beykoz’un çocuğu, çok hırpalanıyor. Çok hedefe konuluyor. Korner çizgisine kadar geldi. Bundan sonrası oyun dışıdır. Ya yedek kulübesi, ya soyunma odası. Her belediye döneminin belirli adamları olmuştur.  Altın çağını yaşayanlar olmuştur. Bu dönemin Beykoz’un yürüyeni Fuat Kuş.  Tıpkı Beykoz’un Cengiz holdingi gibi. Beykoz’da AK Parti kaybetse bile Fuat Kuş İstanbul’un 39 ilçesinde mutlaka Giresun kökenli bir başkan bulur. Ne diyelim arkadaşım, devir senin dönemin.

AK Partili meclis üyeleri zaman zaman kazan kaynatıyor.  Doğal olarak başkan yardımcılığı istiyorlar. Belki de haklılar. Belki de Murat Aydın haklıdır. Başkan Aydın belediye meclis üyesi listesine karışmadı, ya da karıştırılmadı. Listeyi ilçe yaptı. Tek elden yapılan listeye hak eden, etmeyen dolunca, başkan yardımcıları bürokrat ağırlıklı oldu.

Sakın Manolya Hanım demeyin, onun nasıl geldiğini sekiz yaşındaki çocuklar bile biliyor. Bu saatten sonra meclis üyelerinden başkan yardımcısı olacağına ihtimal vermiyorum. Olursa da, ağabeycim ağabeycim diyenlerden değil, işin ucundan tutanlardan olur.

2020 yılının faaliyet raporunun görüşüleceği Nisan meclis oturumunu uzun bir aradan sonra locadan izledim.  Yılda bir olur, faaliyet raporu görüşmeleri. Bana göre sönük geçti. Bu belediye için bir avantaj. Sessiz sedasız atlattılar. CHP’li meclis üyelerinin bir kısmını çok iyi tanıyorum, bir kısmını yeni tanıdım. Hiç tanımadıklarım var.  Hiç birinin şahsiyetine hiçbir lafım yoktur. Düzgün insanlar. Sadece bir tavsiyem olacak. Geçmiş dönem arşivlerine bir baksınlar.

Erdal Öztürk, Kamil Adnan Güner, Nusret Yılmaz, Hayrullah Usta, Hüseyin Okumuş, Nejdet durmuş neler konuşmuşlar. Nasıl dile getirmişler? Tutanaklar CHP İlçe Örgütü’nde vardır. Kaybolduysa Belediyenin Yazı İleri Müdürlüğü’nde vardır. Okumaktan zarar gelmez. 2024’e daha zaman var.  Ama şimdiden çalışmaların adaylık konusunda bütün partilerde sürdüğünü biliyorum. Bunların ayrıntılı kulis bilgilerini daha sonra yazacağım. Şimdi sadece belediye başkanlığı yapmış isimlerin değerlendirmesini yazacağım. Ali Zengin ile Şevket Arıkan yaşı kemale ermiş eski başkanlarımız. Zaten başkanlığı düşündüklerini sanmıyorum.  Her iki başkanımıza da sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Alaattin Köseler nasıl bir başkanlık yaptıysa ki, ben başkanlık dönemini pek başarılı bulanlardan değilim. Çok daha iyi şeyler yapabilirdi. Lakin hala halkta karşılığı var. CHP’den ya da Millet İttifakı’ndan aday olsa başkanlığa uzanabilecek konumunu koruyor. AK Parti’nin karşısında ciddi bir rakip. Muharrem Ergül, Beykoz’un laylaylomlu yılları. Belediye Başkanıyken aday gösterilmedi. Hala her seçimde aday adayı oluyor. Ya sen başarılı birisi olsaydın, partin seni zaten aday gösterirdi. Aday gösterilmediğin anda siyasi hayatın bitti. Bundan sonra kazandıklarınla kültür sanat yap izle. Mevcut başkan Murat Aydın bana göre şu an itibarı ile karşısına kim çıkarsa çıksın, zor kaybeder.

Ama imkânsız değil…

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları