Beykoz’da vatandaşa tekerlekli sandalye cezası

  • 07.01.2022 19:17
  • Güncelleme: 07.01.2022 19:18
  • Okunma: 9185 kez
  • Yorum: 0
Beykoz İncirköy Mahallesi Tomurcuk Sokakta oturan bir vatandaşı komşusu, evinin önüne tekerlekli sandalye bırakıyor diye şikâyet etti.
Beykoz’da vatandaşa tekerlekli sandalye cezası

Beykoz Belediyesi’ne yapılan bu şikâyet üzerine Beykoz Belediyesi zabıtaları 28 Haziran 2021 tarihinde şikâyet konusu bölgeye giderek, tekerlekli sandalyeyi yerinde gördükten sonra İbrahim Yükselen’e, ‘yol üzerinde işgal’ gerekçesiyle 204 TL para cezası kesti.

Yüzde 98 engelli olan ağabeysine baktığını ve tekerlekli sandalyeyi de onu dolaştırmak için kullandığını ifade eden İbrahim Yükselen, Beykoz Sulh Ceza Hâkimliği’ne dava açarak Beykoz Belediye zabıtalarının kesmiş olduğu 204 TL’lik cezanın iptalini istedi.

Mahkemeye sunmuş olduğu dava dilekçesinde, 90 yaşında annesi olduğunu ve % 98 engelli olan ağabeysine baktığını ifade eden İbrahim Yükselir, “engelli ağabeyimi rahatsızlıklarında ve normal zamanda tekerlekli sandalye ile seyahat ettirmekteyim. Ayrıca engelli aracımızda vardır. Görülen yere tekerlekli sandalyesini park etmekteyim. Şikâyet üzerine geldiklerini söyleyen zabıta ekipleri tarafından, usule, yasaya ve hakkaniyete aykırı olan bu cezayı bana kesmişlerdir. Tekerlekli sandalyeyi koyduğum yere izin için vermiş olduğum sayısız dilekçe vardır. Ancak husumetli olduğum komşumun yaptığı haksız ve insanlıktan uzak bu şikâyetten dolayı kesilen cezaya itiraz ediyorum.” cümlelerine yer verdi.

Beykoz Belediyesi, bu dilekçeye yapmış olduğu savunmada ise, yaya kaldırımına araç park edildiğini ve yaya geliş geçişini engellediğini beyan etse de, mahkeme eylemi destekler mahiyette bir delil sunulamadığına hükmederek İbrahim Yükselen’in itirazını kabul etti.

Beykoz Sulh Ceza Hâkimliği, Beykoz Belediyesi Zabıta Müdürlüğünce düzenlenen 204 TL’lik idari para cezasının 5326 sayılı kanunun 28 son maddesine göre kesin olarak KALDIRILMASINA karar verdi.

Vatandaş İbrahim Yükselir ise yaşamış oldukları haksız muameleye karşı hukuk mücadelesi verdiklerini, yargının kendilerini haklı bulduğunu, öte yandan vicdanlarda da haklı olduklarını ifade ederek, “insan hayatı bu kadar kötülüğü kaldıracak kadar sonsuz değil” ifadelerini kullandı. Yükselir, böyle bir durumdan dolayı insana ceza kesilmesini yorumlayacak kelime bulamıyorum” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi