Beykoz’da UNESCO’nun tek temsilcisi

  • Güncelleme: 08.08.2019 13:03
  • Okunma: 6273 kez
  • Yorum: 0
UNESCO'nun koruma altına aldığı ve yüz yıla kadar süren ömrü boyunca bir kez, ülkemizin çeşitli yerlerinde görülen 'Agave Kaktüsü' Beykoz’da çiçek açtı.
Beykoz’da UNESCO’nun tek temsilcisi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nce (UNESCO) dünya mirası listesine alınan ve 100 yıla kadar süren ömrü boyunca bir kez, ülkemizin çeşitli yerlerinde görülen 'Agave Kaktüsü' Beykoz’da da çiçek açtı.

Ülkemizin özellikle güney bölgelerinde yol kenarlarında  rastlanılan, Kavacık Fatih Parkı Koru’sunda  metrelerce büyüklükte çiçek açan 'Agave Kaktüsü’ vatandaşlar tarafından  ilgi odağı oldu.

UNESCO dünya mirası listesinde bulunan 'Agave Kaktüsü’ ne 100 yıl bitkisi veya ‘Sabır Çiçeği’ de deniyor.

Başta Meksika olmak üzere Amerika, Hindistan ve Akdeniz bölgesinde yetişen agave kaktüsü, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor.

Farklı bitkiyi görmek isteyen ilçe sakinleri Kavacık Fatih Parkı’na giderek fotoğraf çekimi yapıp bitkiyi inceleyebilecek.Agave Kaktüsü:

Tüm yaşamı boyunca iri etli yapraklarında, sadece bir kez açacak çiçek için besin biriktirir. Sapıyla birlikte yaklaşık 10 metre uzunluğundaki çiçeğin ömrü tam olarak bilinememektedir. Hayatı boyunca bir kez çiçek açan agavenin yaşamı çiçek açtıktan sonra kuruyarak sona erer.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Agave Kaktüsü, UNESCO

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz