Kültür

Beykoz'da ülkücülerin kitap hassasiyeti

Beykoz'da ülkücülerin kitap hassasiyeti
25.04.2017 08:55
| | |
4133

Beykoz'da yoğun ilgi gören Çocuk Kitapları Fuarında, çocukları olumsuz etkileyecek kitapların satıldığına yönelik tartışmalar büyüdü...

Beykoz Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Çocuk Kitapları Fuarında, çocukları olumsuz etkileyecek kitaplar olduğu yönünde yapılan çeşitli haberler üzerine Beykoz Ülkü Ocakları gençleri bir basın açıklaması yaptı.

Beykoz Ülkü Ocakları adına, Başkan Yardımcısı Hakan Özdemir'in yaptığı açıklamada, kitap okunmasına karşı olmadıklarına vurgu yapıldı.   

Çocuk Kitapları Fuarı’nda bazı kitapların müstehcenlik ve pornografik ifadeler içerdiğine vurgu yapılarak kitapların satışa sunulmasına tepki gösterildi.

Başkan Yardımcısı Hakan Özdemir kitap okunmasına karşı olmadıklarını belirterek “ Türk örf ve adetlerine uymayan, çocukların kötü yönde etkileme ihtimali bulunan kitapların ’çocuk kitapları fuarında’ satılmasına karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Ülkücüler fuarın kapısına siyah çelenk bırakarak durumu protesto ederken, söz konusu kitapların satıldığı söylenen standa giderek incelemelerde bulundu.

Açıklamada şöyle denildi:

23 Nisan’da Beykoz’da ‘çocuklara özel’ olarak açıldığı iddia edilen kitap fuarında, çocuklarımızın kültürel ve ahlak değerlerini bozmaya yönelik kitaplar olduğunu üzülerek görmüş bulunmaktayız. Bu kitaplarda bulunan cümleleri sosyal medyada bulabilirsiniz bu nedenle bu cümleleri burada sizinle paylaşmayı uygun bulmuyoruz. Dün geceki yoğun tepkilerimizin ardından tespitte bulunduğumuz 31, 36, 39 ve 08 nolu stantlardan bu sabah apar topar kitapların kaldırılması bu olayın çözülmesi değil, sadece gelecek seneye ertelenmesidir. Beykoz Ülkü Ocakları olarak her sene tekrarlanan bu vahim duruma, yetkililerin artık bir çözüm bulmasını talep ediyoruz. Özellikle belirtmek isteriz ki bu basın açıklamasında kimse kasıt aramasın. Biz kitap okunmasına karşı değiliz, Türk örf ve adetlerine uymayan, çocukların kötü yönde etkileme ihtimali bulunan kitapların ’çocuk kitapları fuarında’ satılmasına karşıyız. Bunun gibi ahlak dışı bir olayın tekrar yaşanması durumunda Beykoz Ülkü Ocakları olarak gereğini yapacağımızı tüm halkımıza ve gerekli merciler duyuruyoruz.

Saygılarımızla

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Ülkü Ocakları, Açıklama, Çocuk Kitapları Fuarı

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"