Beykoz'da Turizm Haftası kutlamaları

  • 19.04.2019 16:03
  • Güncelleme: 12.02.2020 12:09
  • Okunma: 16217 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Anadoluhisarı'ndaki Şehit Murat Akdemir Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Turizm Haftası nedeniyle bir program düzenlendi.
Beykoz'da Turizm Haftası kutlamaları

Turizme yönelik konuşmaların yapıldığı programda, okul öğrencilerinin sahnelediği tiyatro gösterisi, halk oyunları, resim sergisi ve yöresel yemeklerden oluşan bölümün yanı sıra, Türkiye'nin Unesco Dünya Mirası listesine alınan tarihi bölgeleri tanıtıldı.

Sunumunu, Şehit Murat Akdemir Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmenlerinden Hale Kanatlı'nın yapmış olduğu programa; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Okul Müdürü Serkan Şimşek, Şehit Murat Akdemir'in babası İsmail Akdemir, müdür yardımcıları ve öğrenci velileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını okul müdürü Serkan Şimşek yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u Göbekli Tepe yılı ilan ettiğini hatırlatan müdür şimşek o nedenle programlarında, Göbekli Tepe'ye ayrı bir önem verdiklerini söyledi.

Serkan Şimşek, katılımları nedeniyle Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, şehit babası İsmail Akdemir ve öğrenci verilerine teşekkür etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay'da konuşmasında, eğitim camiasında yöneticiliğe ilk başladığı 1994 yılında eski adıyla Anadoluhisarı Teknik Meslek Lisesi olan Şehit Murat Akdemir Lisesi'nde görev yaptığını hatırlatarak, okulun kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

"Turizm bütün ülkeler için bir gelir kaynağıdır"

Okulun Beykoz'un ilk meslek liseleri arasında olduğunu ve kurumsal kimlik taşıyan nadir okullardan  biri olma statüsünü koruduğunu ve aralarında 25 yıldır görev yapan öğretmenlerinin olduğunu kaydeden Bozbay,  Bacasız sanayi dedikleri turizmin bütün ülkeler tarafından gelirlerini arttırabilmek için bir kaynak olduğunu söyledi.

"Bizim ülkemiz gerçekten her yönüyle turizme uygun bir ülke... Ülkemizin son yıllarda turizm gelirinin arttığını biliyoruz. Özellikle Antalya'da deniz turizmin arttığını görüyoruz. Son yıllarda sağlık alanında da turizm sayısında artış oluyor" diye konuşan Bozbay şöyle devam etti:

Bu anlamda Beykoz geleceğinin de turizm de olduğunu biliyoruz. Bizim çocukluk yıllarımda fabrikalar vardı. Fabrikaların bacası tutuyordu. Babalarımız oralardan ekmek kazanıyorlardı. Beykoz'un geçimi fabrikalardaydı. Ama artık o fabrikalar yok. Beykoz'un insanlarının kendilerini geliştirebilecekleri ve kalkınabilecekleri en önemli sektörün artık turizm olduğunu görüyoruz.

"Beykoz'a bir turizm lisesi kazandırmayı planlıyoruz"

İnşallah yeni belediyemizle birlikte Beykoz'un turizm açısından kalkınabilmesi için ciddi atılımları birlikte yapacağız.  Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Beykoz'a bir turizm lisesi kazandırmayı planlıyoruz. Bölgemizde otellerde yaygınlaşıyor.

Ahmet Katırcı: "Türkiye'de ayağınızı nereye vursanız tarih çıkıyor"

Konuşmasına, okula adı verilen 15 Temmuz Şehidi Murat Akdemir'i rahmetle andığını söyleyerek başlayan Ahmet Katırcı, son üç yıldır Beykoz'da turizm programlarını hazırlayan okul yöneticilerine teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının Göbekli Tepe yılı ilan edildiğini tekrar eden Kaymakam Katırcı,"Türkiye'de ayağınızı nereye vursanız tarih çıkıyor" dedi.

Göbekli Tepe'de bunlardan bir tanesi, Dünya tarihin en eski yerleşim yeri olarak tarihe geçti. Ayağınız nereye vursanız tarih fışkırıyor ama biz bunu yeterince değerlendirebiliyor muyuz tartışılır. Seksenli yıllarda toplam ihracatımıza yakın oranda turizm geliri elde ediyorduk. Ancak yeterli değil. AB ülkelerinin turizm gelirleri bizden kat kat üstün. Bunda bir yanlışlık var. Ya biz yeterli tanıtım yapamıyoruz. Kaliteli turizm üretemiyoruz. Sadece tabiatla kültür turizmiyle bu  iş olmuyor.

"Bu yıl kırk milyon civarında turist bekliyoruz"

"Avustralya'nın yıllık turist sayısı beş altı milyon. Turizm geliri 35 milyon dolar. Türkiye'nin 2016'yı saymazsanız, bu yıl 40 milyon civarında turist bekliyoruz." ifadelerini kullanan Katırcı, "Bize gelen 40 milyon turistten, Avustralya'nın 5-6 milyon turistten elde ettiği geliri elde edemiyoruz. Avustralya'da bir turistin harcadığı 5 bin dolar, bizde bir turistin harcadığı ortalama 750 dolar." dedi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı konuşmasına şöyle devam etti:

"Erzurum'da beş santim kar var, Antalya'da millet denize giriyor"

Türkiye olarak kişi başına düşen turist gelirini 2 veya 3 bin dolarlara çıkarmazsak o zaman yaptığınızın yarısı boşa gidiyor demektir. Bu turizmi boş vereceğiz anlamına gelmiyor. Çok fazla bir şeye de ihtiyacımız yok. Allah bize her şeyi vermiş. Doğa vermiş, kültür vermiş tarih vermiş. Nereye dokunursanız tarih fışkırıyor. Erzurum'da beş santim kar var, Antalya'da millet denize giriyor.

"Beykoz'da turizm yetersiz"

Turizm bu acıdan bizim içinde önemli, ilçemiz içinde önemli... İlçemizde turizmin etkin olabilmesi için çok hızlı bir şekilde  hareket edilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü ilçemiz İstanbul'un en güzel sayfiye yerlerinden biri. Tabiatıyla, kültürüyle, deniziyle, ormanıyla hafta sonları günü birlik turizmiyle... Ama çok yetersiz maalesef. Beykoz'da turist ağırlayabileceğimiz destinasyonlarımız yok. Bir beş yıldızlı otelimiz yok. İnşallah bu sorunların hepsi aşılır Beykoz bir turizm cenneti olur.

"Dünya'daki en eski yerleşim yeri Göbekli Tepe"

Programda okulun tarih öğretmenlerinden Canan Acar UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınan eserler ve Göbektepe hakkında bir sunum yaptı.

Bayan Acar, UNESCO'nun kültür mirasına aldığı bölgeleriyle ilgili detaylarıyla bilgilendirme yaptığı sunumunda Göbekli Tepe'nin, dünyadaki en eski yerlerim yeri olduğunu söyledi.

Uluslarası alanda tescillenen eserleri anlatan tarih öğretmeni Canan Acar, "Birleşmiş Milletlerin; bilim, kültür ve eğitim kolu olan UNESCO 1972 yılında Paris'te toplanarak Dünya üzerinde ne kadar korumaya değer tarihi eser varsa bunları belirleyip gelecek nesillere aktarmak için bir çalışma yaparak sözleşme yayınladı" dedi.

Dünya'da 1092, Türkiye'de 18 eser koruma altında"

Bu sözleşmeye Türkiye'nin de 1983 yılında taraf olduğunu ve o tarihten itibaren Türkiye'de sürekli eserler hazırlandığını ve UNESCO'ya sunulduğunu söyleyen Bayan Acar, "UNESCO'nun ülkelerden istediği çok ağır şartlar var. Dünya üzerinde toplam 1092eser şu an itibari ile koruma altına alınmış. Türkiye'den maalesef sadece 18 tarihi eser ve doğal güzellik koruma altına alınmış. Toplamda 77 eserimizde sıra bekliyor" dedi.

"UNESCO çok önemli bir prestijdir"

Cin'in 100'ün üzerinde birinci sırada olduğu koruma altına eserler sıralamasında biz neden bu kadar gerideyiz sorununa da değinen Canan Acar, UNESCO ülkeler arası çok önemli bir prestijdir. Artık turistler bilinçsiz değil. Gidecekleri yeri mutlaka araştırıyorlar. 'Ortak miras eserleri var mı' diye bakıyorlar. ona göre geliyorlar. Bizim Türkiye olarak yüzlerce eserimiz var, kısa sürede gerekli kriterleri yerine getirerek, bu eserlerimizi asıl listeye aldırmak zorundayız" dedi.

"İstanbul'da 4 eser var"

UNESCO'ya girmenin zor olduğunu, eserin doğal güzelliğini bozduğunuzda dışarı da atabildiğini Almanya örneğiyle anlatan Acar, Türkiye'ye baktığımızda 18 tane eserimiz var. Bu eserler arasında ilk giren 1985 İstanbul'da belirlenen 4 ana eser, Tarihi Yarımada, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Süleymaniye Camii ve çevresi.

Dünyanın korumaya değer en çok tarihi eserinin Türkiye'de olmasına rağmen UNESCO'nun bu konuda Türkiye'ye biraz acımasız davrandığını söyleyen Acar, Göbekli tepe'nin dünya kültür mirası olarak yerini aldığını belirtti.

Göbekli Tepe nedir?

"Hakkında hiç bir şey bilmiyoruz. Çok şey konuşuluyor. Dünyanın ilk tapınağı olduğu görüşü yaygın. Bu tepe 1963 yılında beri biliniyor. Ama arkeolojik kazı yapılmamış. Chicago Üniversitesi'nden jeologlar gelmişler, bu bölgede yığma bir toprak fark etmişler. Oraya ait olmayan bir toprak. 'Burada bir şeyler var' demişler. 1995 yılına kadar da burada kazı yapılmamış. resmi kazılar 1995 yılında başladı." diye konuşan Canan Acar açıklamalarının devamında şunları söyledi.

Çalışmalar devam ettikçe, 20'ye yakın dairesel konumda tapınak bulundu. Bu çalışmalar Göbekli Tepe'de yapılan çalışmaların sadece yüzde 15 oranında. Çalışmaların devam etmesi durumunda daha arkeolojik eserler çıkacak ve tarih gerçekten değişecek.

Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe'de ne var?

3 metre ile 6 metre yüksekliğinde yekpare kireç taşarları, bir yerlerden toplanmış getirilmiş. Toprağa dikilmiş, üzerinde heykel sanatının o dönem için müthiş güzel eserleri yapılmış. Bu insanlar bunları niye yapmış? Nereden getirdiler? Nasıl taşıdılar? Bu insanları bir amaç uğruna böyle bir iş yapmak için bir arada nasıl organize ettiler? Su kaynakları çok uzak nereden su bulup içtiler? Bunların hiç birinin cevabı henüz yok. Ama canlı bir eser karşınızda duruyor.

"Göbekli Tepe tarihi yeniden yazıyor"

Göbekli Tepe ile ilgili net bildiğimiz tek şey var, 12 bin yıl öncesine ait. Dünya'nın insan eliyle yapılmış en eski eseri. Bundan daha eskisi yok. Dünya'nın ilk köyü. İnsanlığın ve medeniyetin nasıl başladığı tartışmaları bitmiştir. Çünkü Göbekli Tepe tarihi yeniden yazıyor.

"Göbekli Tepe'nin tanıtılması aciliyet gerektiriyor"

Böyle bir eseri yapan uygarlık gerçekten çok ileri bir uygarlıktır. Kazılar bittikten sonra, buda 20 yılı alacak. Biz tarihi bilgiyi tekrar kaleme alacağız. Ve kitaplara aktaracağız. Dünya'da Türkiye denilince Göbekli Tepe akıllara gelmeli. Düşünün Piramitlerden 7 bin yıl önce yapılmış. Yani daha ötesi yok... Bunun dünya insanların tanıtılması aciliyet gerektiriyor.

Bizimkisi bir turist hikayesi

Programında devamında, okul öğrencileri, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Nagehan Orhan'ın yazmış olduğu "Bizimkisi Bir Turist Hikayesi" adlı tiyatro oyununu sergiledi. Oyunda, Türkiye'de turistlere kötü davranılıyor imajını yıkmayı amaçlayan öğrencilerin oyunu katılımcılarca çok beğenildi.

Tiyatro gösterisinin ardından Üsküdar Belediyesi'nin folklor ekibi muhteşem bir gösteri sundu. Ülkenin bir çok bölgesini kapsayan halk oyunları gösterileri de izleyicilerden büyük takdir aldı.

Programın final bölümünde ise yine turizm amaçlı hazırlanan yöresel ürünlerin yer aldığı sergi gezilirken, daha sonra ise yöresel mutfağımızın lezzetlerinin yer aldığı yemek vardı.

Haber Merkezi  

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz