Beykoz'da Trabzonlular Derneği'nin merkezi açıldı

  • 11.11.2017 14:59
  • Güncelleme: 11.11.2017 17:27
  • Okunma: 9739 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Trabzonlular Derneği'nin yeni hizmet binası geniş katılımlı bir programla kullanıma açıldı.
Beykoz'da Trabzonlular Derneği'nin merkezi açıldı

Kavacık Mahallesi'nde düzenlenen açılış törenine CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Kaymakamı Ahmet katırcı, Çekmeköy Kaymakamı Hüsnü Kansız, Ümraniye kaymakamı Suat Dervişoğlu, Tranzonspor Eski Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, İstanbul Of Hayrat Dernek Başkanı Mustafa Saral, Trabzonspor Genel Sekreteri Gencağa Meriç, Beykoz İlçe Spor Müdürü Bülent Küçük, İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Hanefi Dilmaç, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Salim Öztürk ve Yakup Özbek, Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Protokol konuşmalarının gerçekleştirildiği programında ilk konuşmacısı Beykoz Trabzonlular Dernek Başkanı Prof. Dr. İsmail Yüksek oldu.

-".. ilk dünya siyasetini dedelerimizden öğrendim"

Yüksek, Karadeniz insanının farklı bir yapıya sahip olduğunu ve bunu her alanda hissettirdiğine vurgu yaparak başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Trabzonlu olmak, hatta o yörenin insanı olmak şükür sebebimizdir. O bölgenin bize kazandırdığı bazı vasıflar var. Sevgi saygı bunların tamamı insanların o bölgede yaşarken edindiği vasıflardır. Bir evde yemek piştiğinde o komşuyla kesinlikle paylaşılırdı. Akşamları oturduğumuzda değişik siyasi partilerden olmalarına rağmen anlayışları takdire şayandır. Ben ilk dünya siyasetini dedelerimizden öğrendim. Akşamları dünya siyasetini tartışırken, hangi bölüm mezunu olduklarını düşünürdüm. Aslında tek kaynakları radyolardı. Tabi o bölgenin sıkıntıları var. Kaynakları kısıtlı, göç ettik Beykoz'a geldik, bizim ikinci vatanımız oldu. Doğası ve yerleşimiyle bizim Trabzon'a özlemimizi gidermemizi sağladı."

İkinci konuşmacı da Beykoz Belediye Başkanı Yüce Çelikbilek oldu.

-".. dünyaya yön verenleriz ve yine inşallah yön vereceğiz"

Çelikbilek, "Çıkmadan öncede Başkanımıza sordum ne söyleyeyim diye 'hayırlı olsun' de dedi. Bende o zaman hayırlı olsun diyorum. Bir şey söylemek istiyorum. Trabzonluların ne kadar cömert olduklarını yukarıda göreceğiz. Bizim ülkemizin her karış toprağı kıymetlidir, yiğitlerle doludur. Bu dünyaya yön verenleriz ve yine inşallah yön vereceğiz. Bu sözlerimizi birileri kabul eder etmez, o onların bileceği iştir. Bu millet en zor zamanda da diz çökmedi, çökmeyecek. Burada hangi siyasi görüşten olursak olalım. Aynı ay yıldızlı bayrağın altında buluştuk ve yaşamaya devam edeceğiz" ifadelerine yer vererek hayırlı olsun temennilerinde bulundu.

-".. dedim ben Çaykara'yı çekip geleyim dedim"

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı'da konuşmasında esprili bir dil kullandı. Niğdeli olmasına rağmen Trabzonsporlu olmasının bazı yerlerde garipsendiğini anlatan Katırcı, "Akif ağabey az önce ne bereketli bir açılış üç tane kaymakam var dedi. Kendisi bizim mülkiyeden ağabeyimiz olur.  Ama bir istisnası var onlar Trabzonlu ben Trabzonsporluyum. Biz 1975'li yılların Trabzonsporlusuyuz. Çakma bir Trabzopnsporlu değiliz. Bana hep sorarlar Niğde neresi, Trabzon neresi diyorlar. Niğde neresi İstanbul neresi diye asla sormazlar ama Galatasaraylı, Beşiktaşlı olunca problem olmuyor. Karadeniz insanıyla biraz yakınlaşmamız oldu. Kaymakamlık kurası çekiyoruz İçişleri Bakanlığı'nda gerçekten başkası anlatsa hikaye gibi gelir. Dedim ki Trabzon'un ilçesi var mı diye sordum. Çaykara var dediler, dedim ben Çaykara'yı çekip geleyim dedim ve hakikaten öyle oldu. Hayırlı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

Açılış töreninin son konuşmasını da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi gerçekleştirdi.

-"Türkiye güçlüdür, Türk insanı güçlüdür, aşacağız"

Hamzaçebi, "Beykoz'da Trabzonlular Derneğinin yeni hizmet binasının açılışını yapıyoruz. Bizim üst kimliğimiz Beykoz'dur. Sizler burada oturuyorsunuz, Beykoz'da doğdunuz veya sonradan gelip Beykoz'a yerleştiniz. Küresel dünyada birkaç kimliğiniz birden olabiliyor. Sizlerin Beykozlu olmanız çok kolaydır. Önemli olan benim gibi Beykoz'da yaşamayıp, Beykozlu doğmayıp, Beykoz'u sevmek, Beykozlu olmaktır. Beykozluları çok seviyorum, bütün insanlarımızı. Buraya geldiğim anda kendi vatanımda hissediyorum. Çok güzel bir memlekette yaşıyoruz, üç imparatorluğa başkentlik yapmış bir İstanbul var. Türkiye Cumhuriyeti'nin ay yıldızlı bayrağın altında sonsuza kadar barış içinde yaşayacağız. Sorunlarımız var fakat Türkiye güçlüdür, Türk insanı güçlüdür, aşacağız" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilerek, Trabzonlular Derneği'nin yeni hizmet yeri gezildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz