Kültür

Beykoz'da Tokatlılar gecesi yapıldı

Beykoz'da Tokatlılar gecesi yapıldı
29.02.2016 14:40
| | |
3919

Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği “Yöresel Geceler” kapsamında Beykoz'da yaşayan Tokatlılar biraraya geldi.

Beykoz Belediyesi, düzenlediği “Yöresel Geceler” etkinliği ile farklı kültürleri aynı çatı altında buluşturmaya devam ediyor. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın 4.sünde Tokatlılar bir araya geldi. Mavi Karadeniz ve Beykoz Web Tv’den canlı yayınlanan, sunuculuğunu Adnan Aktül’ün yaptığı gece, Hacı Arıcı Hoca’nın şehitlerimiz için okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı.

Program Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Tokatlılar Dernek Başkanı Ömer Şahin, İstanbul Tokatlılar Federasyon Başkanı Ahmet Yılmaz, Tosiad Başkanı Mustafa Acar, Tokat Vakfı Başkanı Sururi Ballıdağ, Avrupa Yakası Tokat Federasyonu Başkanı Salih Yılmaz STK ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Gece kapsamında Tokat ilini, anlatan sinevizyon izlenirken, program yörenin ses sanatçıları Mehmet Öztürk ve Fadime Dalkılıç’ın türküleriyle renklendi. Tokat’a ait unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin sergilendiği standlarda yöreyle ilgili tarım ve el emeği aksesuarlar da yer aldı.

Programda Tokat yöresiyle  özdeşleşen sanat dalı ağaç baskı işlemi, uygulamalı olarak izleyicilere tanıtılırken meşhur Tokat Erbaa bağ yaprağından yapılmış dolma ve ilçeye ait börek ve Tokat kebabı, Tokat Çemeni, Zile üzüm Pekmezi, Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği, Tokat Gözlemesi Çökeleklisi, Bat, kuşburnu, Tokat Pağacı,  Niksar Haşhaşlısı,  adlı yemek türleri de sergilenerek konuklara ikram edildi.

Başkan  Çelikbilek " Amacımız bu birlikteliğin daim olmasıdır”

Gecede yaptığı konuşmada farklı yerlerden gelen kültür ve sanat meraklısı ilçe sakinine teşekkür eden Başkan Yücel Çelikbilek,  “Tüm şehirlerde olduğu gibi Tokat ilimizin de kadim bir geçmişi vardır. Bu toprakların sadece eğlence yeri değil, kültürel medeniyetler olduğunu ortaya çıkarmalıyız. Bu programları insanlarımızda kardeşliğin hasılı için yapıyoruz.  Amacımız bu birlikteliğin daim olmasıdır” dedi.

Programın sonunda Tokat yöresini simgeleyen fularlar davetlilere hediye edildi.

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Beykoz Tokatlılar Derneği, Yücel Çelikbilek, Ömer Şahin, Ahmet Yılmaz, Mustafa Acar, Sururi Ballıdağ, Mehmet Öztürk, Fadime Dalkılıç

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"