Beykoz’da tek kişilik odalarda doğum…

  • 0
  • 5841
Beykoz’da tek kişilik odalarda doğum…
Beykoz’da tek kişilik odalarda doğum…
Beykoz’da tek kişilik odalarda doğum…
Beykoz’da tek kişilik odalarda doğum…

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Sağlık Bakanlığı’ndan “Anne Dostu Hastane” unvanını alan Beykoz Devlet Hastanesi’nin doğumhaneleri beş yıldızlı otel gibi.

2022 yılında 269’u normal, 263’ü ise sezeryan olmak üzere toplamda 532 doğumun gerçekleştiği Beykoz Devlet Hastanesi Doğum Ünitesinde, anne adayları; kadın doğum uzmanı hekimlerin gözetiminde, tecrübeli ebeler tarafından, gebelerin kendilerini ev ortamında hissedebileceği tek kişilik odalarda doğum yapıyor.

3600 anne adayına ise doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmaları ve bilinçli bir şekilde doğum yapabilmeleri için gerekli bütün eğitimler verilirken, anne adaylarının kendilerini rahat ve konforlu hissetmelerini sağlamak amacıyla yanına refakatçi alabilmeleri için çeşitli olanaklar sunuldu.

Sağlık Bakanlığı, anne adaylarını normal doğuma özendirmek amacıyla, güvenli ve kaliteli doğum hizmeti sunan Beykoz Devlet Hastanesi’ne “Anne Dostu” unvanı vererek, anne adaylarının “En güzel doğum hikâyesini” yaşamaları için imkanları en üst konfora çıkardı.

Beykoz Devlet Hastanesi, anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamayı hedef olarak belirlerken, gebelik, doğum ve lohusalık süreçlerinde verilecek hizmetleri, güvenli ve kaliteli gebelik izlemi tüm anne adaylarının hakkını gözetilecek şekilde sunulmayı amaçlıyor.

Gebelik, travay, doğum sonu süreçlerinde danışmanlık hizmetleri

Beykoz Devlet Hastanesi Gebe Okulu’nda tam zamanlı bir ebe görev yapmaktadır.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde bulunan doğuma ve anneliğe hazırlık sınıflarında gebelere doğum öncesi, doğum süreci ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmaları ve bilinçli bir şekilde doğum yapmaları için gerekli eğitimler verilmektedir.

Beykoz Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran her gebe kendi doktorunun yönlendirmesiyle, kadın doğum poliklinik ebe ve hemşirelerinin yönlendirmesiyle, diğer personellerin yönlendirmesiyle, hastane web sitesinden ya da sosyal medya aracılığıyla Gebe Okuluna başvuru yapabiliyor.

Beykoz Devlet Hastanesi Gebe Okulu’na (0216) 322 22 10 - 1141 numaraları telefondan ulaşabiliyor.

Hafta içi 08 - 12 saatleri arasında 0. Kat Gebe Bilgilendirme Odası’nda ya da gebe takip odasında bireysel bilgilendirme ve danışmanlık alınabiliyor, kapalı grup Gebe Okuluna kayıt yapılabiliyor.

Kapalı grup Gebe Okuluna katılmak isteyen gebe adayı 18. haftasını doldurmuş gebe / gebe yakını kaydını oluşturduktan sonra her hafta Salı – Çarşamba - perşembe günlerinden birindeki gruplara dahil olarak, her hafta Salı – Çarşamba - perşembe saat 13:00 - 16:00 arasındaki grup eğitimlerine katılarak toplam 5 hafta süren eğitimler sonucunda mezuniyet belgesini alarak doğumuna hazırlanmış olur.

GEBE Okulu

TDL  (TRAVAY-DOĞUM-LOHUSA) ODALARI

Beykoz Devlet Hastanesinde 4 TDL odası olup, her bir oda tek kişiliktir.

Her odada kendine yönelik banyo ve WC bulunmaktadır.

TDL odaları gebelerin rahat hareket edebileceği, doğum öncesi egzersizlerini yapabileceği konfordadır.

Doğum başladıktan sonra anne adayı kaldığı hasta odasından çıkmadan, normal doğumu gerçekleştirir.

Anne ve bebek aynı odada kalarak, doğal ev ortamında gibi birbirlerinden ayrılmamış olurlar.

Beykoz Devlet Hastanesinde doğum sürecinin başından sonuna kadar, gebelere fiziksel ve duygusal destek sağlanır.

Tüm gebeler bir refakatçisi ile gebe okulunda eğitim alabilmekte, doğum sürecinde yanında kalması sağlanmaktadır. 

Travay sırasında hareket kısıtlaması yapılmamakta, gebe istediği gibi egzersiz yapabilmektedir.

Gebeler aç bırakılmamakta, sıvı alımı kesilmemektedir. Bu amaçla diyetisyenler tarafından hazırlanan travay diyeti uygulanmaktadır.

Hem insan kaynağı, hem tedarik zinciri, hem de lojistik açıdan Beykoz Devlet Hastanesi’nin olanakları yeterlidir.

Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası hizmetlerle ilgili her gebe ile birebir ilgileniliyor, onlarla iyi iletişim kuran yeterli sayı ve kalitede hekim, ebe, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog başta olmak üzere multidisipliner yaklaşım ile donanımlı bir ekip tarafından destek sağlanıyor.

Beykoz Devlet Hastanesi’nde doğum yapan annelere deneyimli ve eğitimli ebeler tarafından gerekli eğitimler veriliyor, bebekleriyle tentene temas sağlanıyor, ilk yarım saat içinde anne sütü veriliyor.

Loğusa normal doğum sonrası en az 24, sezaryen doğum sonrası en az 48 saat hastanede kalmakta, postpartum bakım eğitimi sunuluyor.

Beykoz Devlet Hastanesi, “Bebek Dostu Hastane”, “Yenidoğan Bebek Dostu Hastane”,  hem de “Anne Dostu” unvanları ile 5 yıldızlı hastane konseptinde hizmet veriyor.

Haber Merkezi

 

 

 

Erdoğan kazandı diye…
Önceki Erdoğan kazandı diye…
Genetik mutsuzluk
Sonraki Genetik mutsuzluk