Beykoz’da tarihi Türk evi restore edilecek…

  • Güncelleme: 14.06.2017 19:51
  • Okunma: 7419 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi, tarihi ihya çalışmaları kapsamında İncirköy Sunazırı Sokak’taki tarihi evi restore ederek ilçeye kazandırmaya hazırlanıyor.
Beykoz’da tarihi Türk evi restore edilecek…

Beykoz’un binlerce yıllık tarih ve kültür mirasına sahip çıkan Beykoz Belediyesi, tarihi ihya çalışmaları kapsamında İncirköy Sunazırı Sokak’taki tarihi evi restore ederek ilçeye kazandırmaya hazırlanıyor.

Beykoz Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden kiralanan ve İncirköy Mahallesi Su Nazırı Sokak 277 ada 26 nolu parselde bulunan bitişik konumdaki ikiz tescilli yapı bodrum + zemin kat + 1 kat şeklinde günümüze kadar ulaştı.

330 m2’lik bir bahçe içerisinde, bodrum kat tuğla kagir olarak, taş üst katlar tamamen ahşap konstrüksiyon olarak inşaa edilen yapı geleneksel Türk evinin sade örneklerinden biri niteliğini taşıyor.

Beykoz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü 100 senelik bir geçmişi olan estetik görünümünü koruyarak günümüze dek gelebilmiş fakat sağlamlığını büyük ölçüde yitiren yapının ihyasıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Türk evini özgün haliyle geri kazandırmayı hedefliyoruz”

Tarihi yapıların korunması ve ihyasına önem verdiklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Kültürel mirasımızın devamlılığını sağlamak, gelecek nesillere aktarmak bizim görevlerimiz arasındadır. Hazırlayacağımız restorasyon projesi ile bakım ve onarımına ilişkin önemleri alıp, yapının özgün işlevini bozmadan geri kazandırmayı hedefliyoruz. Mimari yapısına müdahale etmeden yapacağımız çalışmalarla Türk evinin nitelikli bir örneği olan bu yapı konut fonksiyonuyla ve bahçesiyle birlikte yeniden hayat bulacaktır.”diye konuştu.

Haber Merkezi