Güncel

Beykoz'da Tarihi Namazgah 29 Mayıs’ta ibadete açılıyor

Beykoz'da Tarihi Namazgah 29 Mayıs’ta ibadete açılıyor
28.05.2015 09:24
| | |
6763

Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh 29 Mayıs Fetih Kutlamaları öncesinde ibadete açılıyor.

İstanbul’u fethetmek için Anadolu’nun içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden biri olan Anadoluhisarı’ndaki tarihi namazgâh 29 Mayıs Fetih Kutlamaları öncesinde ibadete açılıyor.

Beykoz Belediyesi sınırları içinde bulunan Anadoluhisarı’ndaki namazgâh, Sultan Yıldırım Beyazıt’ın  İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih hazırlıkları kapsamında güçlendirilip genişletilen kalede topların bulunduğu kısım yükseltilirken askerlerin ibadet edebilmesi için bir de namazgâh yaptırıldı.

29 Mayıs 2015 Cuma namazı öncesinde düzenlenecek  törenle yaz ayları için yeniden ibadete açılacak olan tarihi namazgâhta fetih ruhunu anımsatan mehteran gösterisi sunulacak, namazgâhın yapımında görev alan atalarımız için dualar edilecek, vatandaşlara ikramlarda bulunulacak.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ecdadımızın emaneti olan mekânlara sahip çıkmanın gelecek kuşaklara karşı önemli bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, bu bilinci tarih ve kültür gezileri ile de genç nesillere aktardıklarını söyledi.

Namazgâh Nedir?

Açık havada namaz kılmak amacıyla yapılmış ibadet yeri.

Namazgâhlar şehirlerde ve yakın çevredeki mesire yerlerinde daha çok yaz mevsiminde hizmet vermek amacıyla kurulurdu. Buralarda cuma ve bayram namazlarıyla ramazanda teravih namazları kılınırdı. Şehir namazgâhlar ise yolculuk sırasında ibadet ve dinlenme ihtiyacını gidermek amacıyla menzil yerlerinde inşa edilirdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Anadoluhisarı, Namazgah, Açılış, Beykoz Belediyesi

reklam
1 Yorum
Abdullah Kul28.05.2015 22:31:18

Bu ecdat yadigarı Namazgahların tekrar restore edilerek işleve sokulması gerçekten çok Hayırlı bir hizmettir sebep olanlardan yapanlardan Allah razı olsun

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"