Beykoz’da taksicilerin umudu semt pazarları ve hastane

  • 0
  • 11275
Beykoz’da taksicilerin umudu semt pazarları ve hastane
Beykoz’da taksicilerin umudu semt pazarları ve hastane

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’un, Beykoz’da en fazla etkilediği kesimler arasında yer alan taksiciler, dertli mi dertli.

Pandeminin en fazla etkilediği ulaşım sektörü içinde yer alan taksici esnafına bir dokunsanız bin ah işitiyorsunuz.

Kovid-19 salgını süresince iş oranları müthiş bir düşüklük yaşadı. İlerleyen haftalarda çift-tek plaka sistemi ile değişik bir yönetimle muhatap olan Paşabahçe taksi esnafı, her Pazartesi-Perşembe günleri kurulan semt pazarı da olmasa iflas bayrağını çekti çekecek gibi.

Paşabahçe semt pazarının Beykoz Belediyesi tarafından haftada bir düşürülmesi, bölgede genel bir etkilenmeye yol açarken, taksici esnafını derinden sarstı.

Taksiciler, için semt pazarı kadar mahalle sınırlarında Beykoz Devlet Hastanesi’ni olmasının yoğunluğunu yaşarken, salgın sonrası işler bıçak gibi kesildi.

Paşabahçe esnafı dertli mi dertli, hafta sonlarındaki sokağa çıkma yasağını nedeni ile de boş günler geçiren araç sahipleri, bu hafta sonu itibarı ile yasağının kalkması sonrasında da işlerinin düşüklüğünden şikâyet etti.

Vatandaş yürümeyi tercih ediyor

Düşüncelerini ve sıkıntılarını, "Tabii ki vatandaşlara da hak vermemek ne mümkün, mümkün olduğunca evden dışarı çıkmayan, sonrasında yaş sınırına katılan geniş bir kitle de mevcut Beykoz’da. Her yerde olduğu gibi Beykozlu vatandaşların da uyku saatleri değişti. Gece 2-3 hatta sabaha kadar oturanlar, gündüzleri öğleden sonra kalkıyor. Bu da ekonomiye olumsuz etki yapıyor. Sokağa çıkma yasaklarının ardından evlerde kapalı kalan vatandaşlar, ulaşım araçları yerine bol, bol yürümeyi tercih ederken, bu durumda taksicileri olumsuz etkiledi” şeklinde ifade eden Düşüncelerini ve yaşadıkları sıkıntılarını bu şekilde ifade eden Paşabahçe Taksi Durağı esnafı her şeye rağmen ciddi bir düzelme beklediklerini de dile getirdi.

Her geçen gün sayılar Kovid-19 verilenin azaldığını görmek başta taksiciler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini memnun ederken, sıkıntıların sadece taksici esnafına mahsus olmadığı da biliniyor.

Paşabahçeli Taksici esnafının şu sıralar araçlarında çaldıkları, ya da müşteri beklerken dinledikleri neşeli eserlerin yerine de yeller esiyor. Taksiciler artık, "Bekledin de gelmedin.", "Hey gidi koca dünya gam yükümüzsün..." ve “Gamzedeyim deva bulmam..." gibi eserleri dinliyor.

Haber Merkezi 

Sedat Okur gözyaşlarıyla ebediyete uğurlandı
Önceki Sedat Okur gözyaşlarıyla ebediyete uğurlandı
Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı
Sonraki Dost Beykoz Gazetesi Ekim 2023... 243. Sayı