Makaleler

Beykoz’da STK’lar

2014.08.03 00:00
| | |
15236

Dernek faaliyetlerine başlamış olduğum 1975 yılından itibaren İstanbul genelinde birçok ilçede eş ve dostlarımla çok geniş bir iletişim ağı kurdum. Gerçekleştirmiş bulunduğum bu kalıcı dostluklar her geçen gün çığ gibi büyüdü.

 

Bu dostluklar sayesinde başkanı bulunduğum BİSK spor kamuoyunda çok önemli bir yere geldi. Bugün için Beykoz’un önde gelen S.T.K’larından biri de Amatör Kulüpler Birliğidir.

Sivil Toplum Kuruluşları, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, sosyal,kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.  Eğitim Dernekleri, Yardım Dernekleri, Sağlık Dernekleri, Mesleki Örgütler, Dernekler, Vakıflar, Sendikalar, Engelli Siteleri, Eğitim Vakıfları, Yardım Vakıfları, Sağlık Vakıfları, Sendikalar, Yardım Kuruluşları ve Yöresel Dernekler hep birer Sivil Toplum Kuruluşlarıdır ama;

Bu kadar geniş bir yelpazede Beykoz’da faaliyet gösteren Spor Kulüpleri ve üst kuruluşu durumunda bulunan Kulüpler Birliğimiz de önemli bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak etkinliklerine ara vermeden devam etmektedir. Bugün Beykoz’da faaliyetlerini sürdüren 35 adet spor kulübü başkanı, yöneticileri, teknik adamları, sporcuları, taraftarlarıyla büyük bir aile olmuş ve toplumsal işlevlerini yerine getirmek üzere örgütlenmiş bulunmaktadırlar.

Birliğimizin bu örgütsel yapısına rağmen bazı kendini bilmez çevreler bizleri hala STK olarak görmemeye çalışıyorlar. Spor ve sportif bir yaşam biçimini her Beykozlunun benimsemesi ve gerek ruhsal gerek bedensel olarak sağlıklı bir biçimde yaşam sürmelerinden başka bir çabamız, bir gayemiz asla olmadı. Ne diyelim! Şahsi ihtirasları ve bireysel çıkarları uğruna gözleri kör kulakları sağır olanları Allah ıslah ederek doğru yola soksun. Onlara son sözüm bir özdeyiş olacak “Güneş balçıkla sıvanmaz”.

Geçtiğimiz günlerde İlçemizin değerli kaymakamı Sayın Aydın Ergün, Beykoz Kulüpler Birliğinin de destekleriyle bir toplantı düzenledi. Toplantı, Beykoz’daki tüm spor kulüpleri Başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Spor kulüplerimizin yaşadıkları tüm sorunların masaya yatırıldığı ve çözüm yollarının araştırılarak neler yapılabileceği tartışıldı. Bu toplantı sonucunda yapılan değerlendirme ise çok olumluydu. Ortak görüş ise, “böyle bir kaymakamımız varsa bizlerin sırtı yere gelmez yeter ki bizler ne istediğimizi bilelim” şeklinde gelişti. İlçe Kaymakamımız Sayın Aydın Ergün ise, bu toplantının çok olumlu geçtiğini yine böyle her kulüp başkanının katılımıyla önümüzdeki günlerde bir toplantı daha yapmak için Gençlik ve Spor İlçe Müdürü ve Kulüpler Birliğine talimat verdi. Bizler de kulüpler ve birlik olarak çok heyecanlandık ve hazırlayacağımız rapor ve projeleri Sayın Kaymakamımızın görüşlerine sunacağımızı ifade ettik.

Sayın Aydın Ergün ise Beykoz’da spora çok önem verdiğini ve kulüplerin yaşadıkları tüm sıkıntılara vakıf olduğunu anlatarak tüm katılımcıların tatmin olmasını sağladı.

Son günlerde Beykoz da çok güzel şeyler oluyor. Yine Kaymakamımız Sayın Ergün’ün girişimleri ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’in de büyük destekleriyle Paşabahçe Spor Tesisleri bitti ve bu günlerde çok önemli bir futbol organizasyonuna ev sahipliği yapıyor. İstanbul Süper Amatör liginin final maçları burada oynanıyor ve bir Beykoz’lu olarak bundan gurur duyuyorum.  Silivri-Sultangazi ve Beşyüzevler-İstanbulspor maçları Paşabahçe stadında oynandı ve yaklaşık 2000 seyircinin zevkli ve heyecanlı dakikalar yaşamasına neden oldu. Yaklaşım 500 kadar da spor adamı ve teknik direktörün de ilgiyle izlediği maçlar adeta yaklaşan transfer sezonunun vitrini niteliğindeydi. Birçoğunu yakından tanıdığım bu spor adamlarıyla yaptığımız sohbetlerin de tadı damağımızda kaldı. Spor adına Şirin ilçemizde yapılanları anlattığımda, Kaymakamımız Sayın Aydın Ergün’e ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’e spora yaptıkları bu destekten dolayı şükranlarını sunduklarını iletmemi istediler. Böyle sporu seven yöneticilere sahip olduğunuz için de ne kadar gurur duysanız azdır demeyi de ihmal etmediler. Bende buradan Kaymakamımız Sayın Aydın Ergün’e ve Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’ e tüm spor kamuoyu adına bir kez daha adına teşekkürü bir borç bilirim.

Beykoz ilçesi olarak 2010-2011 Sezonunda birliğimize bağlı spor kulüpleri Amatörlerde çok başarılı bir sezon geçirdi.

Süper amatör ligde tam 6 kulübümüz, Paşabahçe, Çubuklu, Ortaçeşme, A.Hisarı, Kavacık ve Gümüşsuyu ilçemizi başarıyla temsil etti.

1.amatör ligde sadece K.Sırtı Mesudiye ile mücadele ettik.

Elmalı, Soğuksu ve Dnz. İşletmeleri spor kulüplerimiz ise 2. Amatör ligde ki maçlarına devam ediyor. Bu maçlar Haziran ayı içinde bitecek.

Çubuklu Spor kulübü bu yıl Beykoz’da bir ilki gerçekleştirdi ve katıldığı tüm alt yapı guruplarında bulunan beş kategoride şampiyon oldular. Yazımı yazdığım günlerde U-15 ve U-17 takımları Türkiye Şampiyonasına katıldı. U-15 takımları Bursa’da grup maçları sonucunda oynadığı final maçını 1-0 kaybederek elendi. U-17 takımları ise Eskişehir de oynadığı grup maçları sonucunda buradan şampiyon olarak Türkiye Şampiyonasında bir üst gruba katılmayı hak ettiler ve ikinci grup maçları için tarih bekliyorlar. Türkiye Şampiyonası maçları için spora destek veren Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’ e biz kez daha teşekkür ederim.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"