Makaleler

Beykoz’da spor iflas etti !

2014.07.28 00:00
| | |
16028

Kendi iş hayatımın en uzun yaz dönemi tatilini geçiren biri olarak çevremde, Beykoz’da ve izin boyunca bulunduğum kentlerde, beldelerde birçok gözlem yapma imkanı buldum.
Tabii ki bu süreçte en can sıkıcı konu yıllardır medya anlamında katkı sunduğum, hatta medyadaki çalışmalarımın ana temasının Beykozspor ile ilgili yaptığım haberlerin olduğunu söylemem mümkün. Bizler yani Muammer ve Talip Ercan Kardeşler olarak 1980 yılından beri kulüp ile ilgili her haberi arşivleyip gelecek kuşaklara aktarma düşüncesindeyiz. Ne hazindir ki tarih kokan nostalji kokan o yüzlerce, binlerce haber fotoğraf, gazete kupürü, İnternet Site aktarımları çıktılarında artık amatör liglerdeki bir Beykozspor gerçeği ile karşı karşıyayız.
 
ÇİVİ ÇAKILMADAN GEÇEN YILLAR
 
Bu konuda derin analizler yapma niyetinde değilim. Ancak bu kulüp değişik zamanlarda 1908 A.Ş. olarak değişime uğrarken Tepe Grubunun milyarları akarken bir tesise, doğru düzgün bir idman sahasına kavuşamaması, keza TTNet sponsorluğunda da buna ilave bir salon yapılamamasının acısı çekilmekte. Gerçi bunlar gerçekleşse idi, mevcut yönetimlerle altyapıdan A Takım düzeyine çıkabilmiş sporculara da maaşları, primleri transfer taksitleri ödene bilir miydi o da başka bir muamma. Çünkü bunu şimdilerde son birkaç senede yaşamadık değil. Kendi altyapınızdan A Takım düzeyine çıkmış sporcularınız dahi Beykozspor yerine başka kulüpleri hatta sporu bırakmayı bile düşünmedi değil. Maalesef bu kulüp için son 20 yılda bir çivi dahi çakılamadı. Çakılanın da çivileri değişik nedenlerle Kulüp Binası gibi çürümeye mahkûm edildi.
 
VAH BENİM GARİBAN BEYKOZUM!
 
Beykoz ilginç bir o kadar da gariban bir ilçe konumunda… Bunu değişik vesileler ile başka kentlere, ilçelere beldelere gidenler fazlası ile hissedebilmekte. Beykoz İstanbul’da işlerin, yeni projelerin en ağır-aksak gittiği, makamların kendi inisiyatifi almaktan kaçındığı bir konuma sahip. Her fırsatta gelip ilçenin imar-topu-yasal prosedürleri ile ilgili sıkıntılarını bahane etmek insanlara gına getirdi. Hadi meseleye siyaseten dalmayalım da sportif bakalım, o kadar zor mu spor tesisleri açmak? Ya da mevcut olanları revize edebilmek? Örnekler o kadar çok ki… zormu Anadolukavağı’nda güzel bir konuma sahip alanı bir futbol sahası haline getirebilmek? Zor mu yıllardır çamurla boğuşan Ortaçeşmespor’un sahasını düzenleyebilmek, zor mu Küçüksu Yenimahallespor için Orman vasfını yitirmiş alanda yapılan tahsisata bir futbol alanı kurabilmek, zor mu 3 aydır bir çivinin çakılmadığı pankart asma dışında saha sulama için tanker gönderme dışında katkınızın olmadığı Beykoz Stadına doğru dürüst bir tadilat-bakım yapabilmek?  Zor mu Soğuksu Spor Kulübü tesislerinin yapımına başlayıp tamamlayamamak? Bu soruları o kadar çoğaltmak mümkün ki…
 
PEKİ GENÇLER NEREDE ENERJİLERİNİ ATACAK?
 
Siz bir taraftan ilçenin genç nüfusuna dikkat çekeceksiniz, diğer taraftan o gençlerin enerjilerini atabilecekleri spor alanları açmayacaksınız! Ben de ergenlik çağına gelmiş bir erkek çocuk babası olarak endişe içerisindeyim. Bilmiyorum ilçenin yerel yöneticileri ve de bilhassa Belediyesi o kadar yoğun faaliyet içerisinde kendini görüyor iken bunları düşünebilmekte mi? Sayın Başkanın Beykoz Spor Kulübü Yönetimi ve Başkanı ile olan husumeti diğer spor kulüplerini ve spor alanlarının yapımını da etkilememeli. Bir ilçede spor politikası, gençlik politikası olmaz ise gelecek karanlık mı karanlık olur bu iyi biline.
 
Şimdi yazdıklarımın muhatapları diyecektir ki “Efendim oradan yazması kolay, gelin birde kasamıza giren kaynakları görün? Vatandaş emlak vergisini, bilmem ne vergisini dahi ödemiyor ki kasamızda para olsun?” Ben de derim ki bu ilçede üst kesimlerde o kadar zengin oturmakta ki neden onlara ulaşmıyorsunuz? Onlardan gelecek sponsorluk yolu ile ilçeye spor tesisleri yapmıyorsunuz? Bence koskoca bir 5 yıl heba olup gitmekte. Kaç kişinin katıldığını, izlediğini bilmediğim ancak iyi tahmin edebileceğim kültür-sanat etkinliklerine giden rakamların kaçta kaçı ilçe sporu gençleri için ayrıldı?
 
Beni tanıyan tanır, ben işin siyasi boyutunda değilim, hiçbir parti ile üyeliğim hatta gönül bağım bile yok… sadece Beykoz sevdalısı, ilçemi seven bir bireyim…tamam ortaya konulan yeni projeler ile belki 10 yıl sonra ilçenin çehresi tamamen değişebilir de o ana kadar geçecek süre zarfında acaba kaç gencimiz kötü alışkanlıkların pençesine düşmüş olacak? Acaba kaç gencimiz sağlıklı spor alanları, tesisler olmadığı için spor yapmaktan vazgeçecek? Ve de acaba kaç spor kulübü kapısına kilit vurmuş olacak. Haa birde Beykoz Arena diye yıllardır adı duyulan sanı görülmeyen bir proje var ki her halde Olimpiyatları alamadığımız için gelecek yıllara ötelenir ya da önümüzdeki yerel seçim öncesinde bir temel atma, hafriyat başlar seçim soncuna göre de kaderi belirlenir!
 
Diğer İstanbul İlçelerindeki sportif yatırımları, alanları görmüş bilen biri olarak diyebilirim ki yazık ki yazık geçen bunca yıllara… el insaf deyip sadece son 5 yıllık dönemi değil, Ali Zengin’den sonraki dönemi de bütün bu eleştirilerime dahil etmek isterim. Bir Beykoz Stadı, bir Recep Şahin Köktürk Spor Salonu diğer tadilatlı alanları ve kutu spor salonlarını! ise hiç saymıyorum. İşin tuhafı hadi diyelim ilçe belediye yönetimi el değiştirdi, gelecek yeni bir başkan olacak mevcut adaylar ve ülke genel yönetimini de dikkate alıp, bakış açılarını tahmin edeceğimden umut değil rüya bile göremiyorum…

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"