Beykoz’da sosyal konut hamlesi… Onay alındı

  • Güncelleme: 06.01.2018 15:39
  • Okunma: 11379 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı son oturumunda, sosyal konut amaçlı Soğuksu’da satın alınacak taşınmazla ilgili oylama yapıldı. AK Parti ‘evet’, CHP ‘hayır’ dedi.
Beykoz’da sosyal konut hamlesi… Onay alındı

Aynı oturumda, Boğaziçi Alanı 1/1000 Ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 2. Etabı’nı onaylandı.

Beykoz Belediyesi Meclisi Ocak Ayı’nın son oturumu için Yücel Çelikbilek başkanlığında toplandı. Mecliste öncelikli olarak Teknik Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas tarafından imar planlarıyla ilgili bir sunum yapıldı.

Beykoz belediye Meclisi’nin ocak ayı son oturumunda belediyenin satın alma hesapları yaptığı arsalarla ilgili de tartışmalar yaşandı.

Riva ve Soğuksu’da sosyal konut arazileri

Daha önce sosyal konut amaçlı Riva’da arazi satın alacağını açıklayan ve Meclisten onay alan Beykoz Belediyesi, bu kez Soğuksu Mahallesi’nde sosyal konut amaçlı arsa alacağını açıkladı. Bunun üzerine AK Parti ve CHP grupları arasında çeşitli açıklamalar yapıldı.

“Riva’da bir gelişme yok ama olacak”

CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Gürel’in, Riva’da satın alınması düşünülen arazi ile ilgili her hangi bir gelişme olup olmadığını sorması üzerine Başkan Çelikbilek, “şu anda yok, ama olacak” cevabını verdi.

“Bu teklifi geri çekin”

CHP Grup Başkanı Aydın Düzgün, satın alınması düşünülen 889 ada 47 parsel 40 pafta sayılı taşınmazla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “burayı daha önce satın alan kişi hangi tarihte satın almış ve o zaman ki imar durumu neydi acaba komisyondaki arkadaşlar bunu araştırdı mı? Bildiğim kadarıyla bu kişi arsayı aldığında burası yeşil alandı. Son planlarda değişiklik yapılarak konut oldu. Ve şimdi bu arsayı belediyemiz toplu konut yapmak için satın almak istiyor. Bu arsayı satan kişi bir müteahit. Bu adam bilmiyor mu inşaat yapmayı da bu yeri satıyor. Belediye zor bela topladığı 24-25 milyon gibi bir parayı bu arsaya vereceğine çok daha güzel yerlerde hazineden alınabilecek bir sürü yer var. Hiç olmaması gereken bir yerden arsa alınarak toplu konut yapılacak olması bana çok anlamsız geldi. Bu teklifin geri çekilerek yeniden düşünülmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Yerinde dönüşümü bir an önce başlatmak istiyoruz”

Düzgün’ün bu ifadelerine karşı açıklama yapan AK Parti Meclis üyesi Nevzat Oral, Aydın Düzgün’ün Beykoz’da uzun yıllar harita mühendisliği yaptığını hatırlatarak, “2010 yılında kurmuş oldukları komisyon çalışmalarında hiçbir ayrım yapmadan herkese ne yapılmışsa onu yaptık. Kimseye özel bir işlem yapılmadı.”

“Belediye çok büyük riskler aldı”

Beykoz Belediyesi’nin 20 bin parselin çözümünde çok büyük riskler aldığını söyleyen Oral, “biz Beykoz’da yerinde dönüşümün bir an önce başlamasını istiyoruz.  Eğer belediye idari tasarrufla birçok boş alanı almış olsaydı, insanlara o zaman haksızlık yapmış olacaktık. Şimdi böyle bir yöntemle, daha adil bir yaklaşımla konut sorununu çözmeye çalışıyoruz. Siz daha uygun, aynı şartlarda bir parsel getirin ben sizinle birlikte o karara karşı çıkacağım.” ifadeleriyle yapılacak taşınmaz alımını savundu.

Beş bin 500 m² arsada 100-150 sosyal konut

Beykoz Belediye Başkan Yücel Çelikbilek’te açıklamalarında, aynı imar şartlarında başka bir yer bulunması durumunda hemen satın alacağını ifade ederek, Soğuksu’da satın alınması düşünülen 5500 m²’lik alan üzerinde 90 m²’lik 100-150 civarında konut olacağını söyledi.

“CHP’nin görevi yaptırmamaktır”

“CHP’nin görevi iyi bir şeyi yaptırmamaktır. Tokatköy’de toplu konut yapmak isteğimiz yerle ilgili halen daha bakanlıkla uğraşıyoruz. Bizim halka verdiğimiz sözü bir şekilde yerine getirmemiz gerekir.” diye konuşan Çelikbilek,  Sizlere de burada söylüyorum. Alacağımız yaklaşık 5 bin metrekare arazidir. İmar şartlarını düşünürsek 90 metrelik en az 100- 150 civarı sosyal konut çıkacaktır.  

      

“Aynı şeyi Riva’da da yapmak istiyoruz”

Beykoz’da sosyal konut yapabilmek için çeşitli adımlar attıklarını söyleyen Başkan Çelikbilek, aynı imar şartları olan başka bir yer gösterin onu da hemen alalım.

Riva’da da iki ay içinde inşaata başlayabileceklerini söyleyen Başkan Çelikbilek, “Beykoz’da dönüşüm başladığında insanlarımıza kalacak yer lazım. Yarın Tokatköy veya Çubuklu projesi başladığında bu sosyal konutlara ihtiyacımız olacak.”

“2019’a kadar bütün arsaları satacağım”

Başkan Çelikbilek sözlerinin devamında; “2019 sonuna kadar belediyenin elinde bulundurduğu ve üzerinde vatandaşın oturduğu bir metrekare arsa bırakmayacağım. Hepsini hak sahiplerine satacağım. Hiç kimse bundan sonra hangi siyasi parti olursa olsun halkın karşısına çıkıp, ‘size tapu vereceğim’ diyemeyecek.

AK Parti “evet” CHP, “hayır”

Konuşmaların ardından yapılan oylamaya, sosyal konut amaçlı Soğuksu Mahallesi’nde satın alınacak taşınmaz için AK Parti Grubu “evet” derken, CHP Grubu ise “hayır” dedi.

Konut ve ticaret aksları oluşturuldu

Oturumun devamında, Çubuklu, Kanlıca’nın bir kısmı, Göksu Mahallesi’nin bir kısmı, Yenimahalle’nin bir kısmı ve Göztepe Mahallesi’ni kapsayan Boğaziçi Alanı 1/1000 Ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 2.Etabı’nın oylaması yapıldı.

“CHP planlara ‘evet’ dedi”

CHP’nın bu oylamaya “evet” demesiyle,  Boğaziçi Alanı 1/1000 Ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı/2. Etap hakkındaki İmar Komisyonu Raporu oy birliğiyle kabul edilmiş oldu.

Meclis Genel Kurulu’na bilgi veren Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas, 2. Etap planlarında diğer etaplarda olduğu gibi ilçenin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasını tesis etmek üzere konut ve ticaret aksları oluşturduklarını vurguladı. İmar planlarında Göksu’nun tarihi dokusunu korumak üzere “Göksu Köy İçi Kentsel Tasarım Projesi”nin hazırlandığı da belirtildi.

Plan 5 adımda onaylanacak 

Belediye meclisi tarafından onaylanan imar planı görüşülmek ve onaylanmak üzere İBB meclisine ardından Anıtlar Kurulu’na oradan da Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderilecek. Bu kurumların ardından tekrar İBB Meclisi’ne gelecek olan plan onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Meclis genel kurulu, gündemde yer alan diğer maddeleri de görüşerek aşağıdaki şekliyle karara bağladı.

1-İlçemizde bulunan 45 mahallemizin Muhtarlıklarına hizmetlerin iyileştirilmesine yönelik nakdi yardım yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle,

2-Kentsel Yenileme Projelerinde Toplu Konut olarak değerlendirilmesi amacıyla Beykoz İlçesi, Paşabahçe Mahallesi, 889 ada 47 parsel 40 pafta sayılı taşınmazın Belediyemizce satın alınması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu oy çokluğuyla,

3-İlçemiz sınırlarında ihtiyacı olan mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bakım ve onarımlarının Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünün bütçe kodundan yıllara sari olarak yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle,

4-Şahinkaya Mahallesi 376 ada 1 parsel ve 506 ada 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yapılması planlanan Okul Projesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle meclisten geçti.

“Beykoz İlçesi, Tokatköy Mahallesi, Gazi Serdar Karakullukçu Çıkmazı isminin Şehit İzzet Taş Çıkmazı olarak değiştirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün teklifi” ise İBB’den geldiği şekilde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi.

Haber Merkezi