Beykoz'da sonbahar fotoğrafı için en iyi mekanlar

  • Güncelleme: 11.10.2020 14:21
  • Yorum: 0
Sonbahar aylarında ayrı bir güzelliğe bürünen Beykoz'daki en iyi fotoğraf çekilebilecek mekanları Dost Beykoz okuyucuları için derledi.
Beykoz'da sonbahar fotoğrafı için en iyi mekanlar

Tarihi, yeşili ve deniziyle İstanbulluların hafta sonu kahvaltıları ile kısa dinlencelerine ev sahipliği yapan Beykoz'da sonbahar fotoğrafları çekmek için en güzel mekanları Dost Beykoz okuyucuları için derledi. 

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu ya da Abraham Paşa Korusu, İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı sırtlarında, Beykoz ile Paşabahçe semtleri arasında geniş bir arazi üzerine yayılmıştır. Yüzölçümü 27,9 hektardır. Boğaz'a bakan yamaçlardan başlayarak içlerde Riva'ya kadar uzanır. Doğuda doğal ormanlarla bütünleşir.

Hıdiv Kasrı

Hidiv Kasrı, İstanbul ilinin Beykoz İlçesi’ndeki Çubuklu sırtlarında yer alan bir eserdir. Yapım tarihi 1907 yılıdır.

Mısır'ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati'ye yaptırılan bu yalının mimari tarzı, Dönemin mimari modasına uygun bir şekilde yapılmıştır. Mimarisi nouveau tarzındadır. Hidivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mısır valililerine verilen bir unvandır. Hidiv Abbas Hilmi Paşa, Osmanlının Mısır valilerinden biridir.

Genç yaşta olan paşa, 19. yüzyılın sonlarında, Mısır'daki İngiliz nüfuzunu kırmak ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan destek alabilmek içi süre İstanbul'da kalmıştır. Bu süre için de 1903 yılında günümüzde kasrın bulunduğu yerdeki bulunan iki ahşap yalıyı satın almıştır.

Beykoz Çayırı

Beykoz Çayırı 63.760 m² büyüklüğünde alana sahip olup, 2 adet Çocuk Oyun Alanı, 940 m. uzunluğunda Yürüyüş Parkuru, yürüyüş parkuru boyunca yol kenarlarında Spor Aletleri bulunmaktadır.

Riva

Keyifle dolmak için illa ki çok uzaklara gitmenize gerek yok. Hele İstanbul’da yaşıyorsanız civar yerlerde gezebileceğiniz, rahatça ulaşabileceğiniz çokça nokta var. Riva da bu lokasyonlardan biri. Yıl boyunca birçok yerli ya da yabancı turistin uğrak noktası olan bölge, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan bir tatil beldesi niteliğinde.

Buraya yılın her dönemi kolaylıkla kaçamaklar yapabilir ve şehrin gürültülü kalabalığından biraz da olsa kurtulabilirsiniz. 

Polonezköy Tabiat Parkı

Çınarlı Yol

Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı

Türkiye’nin 8 ili ve 7 bölgesinden esinlenerek, Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle 8 milyon 479 bin m2’lik bir alanda yapılan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı, gölet manzarasıyla fotoğraf severleri bekliyor.

Kaymakdonduran Mesire Alanı

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, Beykoz Kaymakdonduran Mesire Alanı olarak da bilinir. Mega Kent İstanbul'un Anadolu Yakası'nda yer alan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı şehrin adeta akciğerleri. Şehrin en güzel en sakin mesire alanlarından birisi olan Kaymakdonduran Ormanı, yüzlerce çeşit bitkiye ve canlıya da ev sahipliği yapıyor.

Göksu

Göksu, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda bulunan Beykoz ilçesine bağlı 25 mahalleden biridir. Adını mahallenin ortasından geçen Göksu Deresi'nden alır. İdari sınırlarına bakıldığında kuzeyinde Anadoluhisarı; doğusunda Göztepe; güneydoğusunda Yenimahalle; güneyinde Üsküdar ilçesine bağlı Küçüksu ve Kandilli mahalleleri; batısında ise İstanbul Boğazı bulunmaktadır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Sonbahar, Fotoğraf

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz