Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!

  • 0
  • 12797
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!
Beykoz'da son gün: 9 Ekim Cuma!

Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'ndeki 'geçici' yerinde, Beykozlu çırak ve ustaları bekliyor.

Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'ndeki 'geçici' yerinde, Beykozlu çırak ve ustaları bekliyor.

Çırak yaşında olup, okul sistemi dışında bulunan gençlere temel meslek eğitimi vermek ve bunları işe yerleştirmek amacıyla kurulan Mesleki Eğitim Merkezleri, verdiği eğitim ve belgelerle, hem işverenlere hem de devlete katma değer sağlıyor. Abdullah Aygün'ün Müdürlüğü'nü yaptığı Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi de ilçedeki çırak ve ustalara, geçerli bir belge sahibi olmayı vaat ediyor. Eğitimin tamamen ücretsiz olduğu Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi'nde öğrencilere, hem teorik bilgi veriliyor hem de pratikte beceri kazandırılıyor.

Dost Beykoz, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi'nin 5 sınıfını tahsis ettiği Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi'ni gezdi ve Müdür Abdullah Aygün ile bir röportaj gerçekleştirdi. Beykozlu çırak ve ustaların başvuru yapabilmeleri için son başvurunun 9 Ekim 2015 Cuma gününe kadar uzatıldığını anlatan Müdür Abdullah Aygün, özellikle pratik alanda verilen destekle birlikte ilçedeki çıraklık-ustalık konularında kalite ivmesinin yükseleceğini kaydetti.

‘Yasalarımıza göre, Ustalık Belgesi olmadan işyeri açılamıyor’

3308 Sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu'nun 30 maddesi gereği, bir kişi, ustalık belgesi olmadan iş yeri açamıyor. Aynı yasanın kapsamına giren meslek dallarında, işyeri 507 sayılı kanuna tabi olanların, sözleşme yapmadan çırak çalıştırılması halinde, ilgili kanunun 41. maddesine göre asgari ücretin 2/3’ünden başlayan ve fiilin tekrarı halinde cezayı iki kat arttıran; fiilin devam etmesi halinde meslekten geçici men cezalarına kadar uzanan yaptırımların uygulanacağı kaydediliyor. Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi ise hem çıraklık hem de ustalık eğitimlerinin sonrasında, öğrencilerine birer sertifika belgesi vererek; onların herhangi bir işyerinde istihdamının önünü açıyor. Bir işyerinde çalışıyor durumdaki çırak ya da ustalara da belge veren Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi, kuaförlükten elektrik ustalığına kadar pek çok konuda, teorik ve pratik eğitimler veriyor.

Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdullah Aygün, şunları söylüyor:

Müdür Abdullah Aygün: “Bizim toplamda 84 öğrencimiz var”

"Biz burada mesleki eğitim üzerine 31 alanda ve 166 dalda eğitim veriyoruz. Eğitimlerimizin sonunda öğrencilerimiz, kalfa ve daha sonra da ustalık belgesine sahip oluyor. 3308 Sayılı Yasa gereği çalışanlar, bu belgelerle birlikte çalışmak zorundalar.

Beykoz'da 2012 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Bu yıl için şu anda 28 öğrencimiz katıldı ve toplamda 84 öğrencimiz var. Bizden mezun olan öğrencilerimiz, kalfalık belgesi alırlarsa bir başka yerde çalışabiliyor ancak ustalık ya da işyeri açma belgesi alırlarsa, işyeri de açabiliyorlar. Bunların dışında bir üst belge olan Usta Öğreticilik Belgemiz var. Bununla da yanlarında 'çırak öğrenci' çalıştırabiliyorlar. Örneğin, çırak öğrenci kabul edebilmemiz için 2 şartımız bulunuyor: Birincisi, bir işyerinde çalışıyor olmak; ikincisi ise o işyerinde çalışan ustaların bir tanesinin Usta Öğretici olması gerekiyor.

Biz burada Saç Bakımı adı altında, kuaförlük, erkek berberliği, cilt bakımı konularında hem teorik hem pratik eğitim veriyoruz. Bunun dışında Yiyecek ve İçecek alanında Aşçılık eğitimi veriyoruz. Elektrik-Elektronik alanında elektrik tesisatçılığı var. Motorlu Araçlar Teknolojisi alanında oto-motor elektrikçiliği gibi eğitimlerimiz var."

‘Başvuruda son gün: 9 Ekim 2015 Cuma’

Öte yandan daha önce Eylül ayında başvuruların tamamlanmasına rağmen, 9 Ekim’e kadar uzatıldığı bildirildi. Okul Müdürü Abdullah Aygün, kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyen Beykozluların, 9 Ekim 2015 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nin 2. Katında bulunan ofislerine, ilgili öğrencilerin başvuru yapabileceğini belirtti.

Haber Merkezi

Beykoz’da artık tiyatro yok
Önceki Beykoz’da artık tiyatro yok
AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Sonraki AK Parti Beykoz kararını verdi, yeniden İstanbul
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz