Beykoz’da solucandan gübre üretiliyor

  • Güncelleme: 12.10.2017 20:22
  • Okunma: 8947 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Çavuşbaşı’nda ikamet eden girişimciler 100 bin ton solucanla, 10 ton gübre üretmeyi hedefliyor.
Beykoz’da solucandan gübre üretiliyor

Geçtiğimiz yıl 100 bin solucanla yılda yaklaşık 10 ton gübre üretmeyi hedefleyen Beykozlu girişimciler, 2. sene sonunda bir ton gübre üretmeyi başardı. 

Girişimciler Emre Gönültaş ve Fatih Oruç, Beykoz Çavuşbaşı’nda 100 metrekare alan üzerinde kurdukları tesiste ‘siyah altın’ olarak nitelendirilen gübre üretimine 20 bin solucanla başladı.

Gönültaş ve Oruç, önümüzdeki yılsonuna kadar 1 milyon solucana ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, projenin çevredeki vatandaşlarca beğenildiğini ve ilgi gördüğünü kaydetti. 

Çoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde yoğun ilgi gören organik gübrenin kilosunu 2 liradan satışa çıkardıklarına değinen girişimciler, gübrelerin hem şehir içi hem de şehir dışına gönderildiğini belirtti.

Dost Beykoz’a girişimci ortağı Emre Gönültaş ile birlikte açıklamalarda bulunan Fatih Oruç, "Tesisimizi kurduk ve yaklaşık 100 bin solucanla başladık. Fikir gayri ihtiyari başladı, arkadaşımız küçük bir alım yapmış, ben de gittim yerine baktım. Hoşuma gitti araştırmaya başladım ve bir gün içinde karar verip 3 gün için de tesisimizi kurduk. 100 bin solucanla başladım. Bu gübre yüzde 40 daha verim sağlıyor. Topraktaki dayanıklılık oranı bitkinin daha dayanıklı hale gelmesini sağlıyor. Solucanlarımızın yaşama ortamını daha güzel sağlarsak, ortalama 25 derece sıcaklıkla, yılda 16 kat daha fazla gübre veriyor" dedi.

Haber Merkezi