Beykoz’da sokak köpekleri için seferber oldular

  • 07.06.2022 19:11
  • Güncelleme: 07.06.2022 19:26
  • Okunma: 2019 kez
  • Yorum: 0
Avrasya Yapı Marketleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle sokak köpeklerine yönelik bir etkinlik düzenledi.
Beykoz’da sokak köpekleri için seferber oldular

Nisan 2020’da sokak köpeklerine yönelik başlatmış olduğu “Sepete Mama Koy Bir Patiye Can Ol” kampanyasını sürdüren Avrasya Yapı Marketleri, Beykoz’da büyük bir seferberlik başlattı. Sokak köpeklerine dikkati çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, yüksek miktarda köpek maması bağısı yapıldı. Yapılan bağışlar ise besleme yapması amacıyla Patika Derneği’ne teslim edildi. Çok sayıda vatandaşta mama alarak köpekleri kendi elleriyle besledi.

Avrasya Yap Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Akyıldız’ın, Pati Cornerin sorumlusu olarak görev yapan ve “Sepete Mama Koy Bir Patiye Can Ol” projesine katkıları nedeniyle Murat Kuşdili’ye bir teşekkür plaketi verdiği programa, Vos Vos kulübü üyeleri araçlarıyla birlikte katıldı. Klasik ve off road araç sahipleri, İstanbul CJ Kulübü üyeleri ve Beykoz STK’larının temsilcilerinin de yer aldığı programa, Mustafa Ergin Babuz tulumuyla, Adem Öztürk de türküleriyle renk kattı.

Burada yapılan kısa süreli eğlencenin ardından katılımcılar gruplar halinde Beykoz Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezine hareket etti.

Hayvan Rehabilitasyon Merkezinde, Kavacık’tan gelen hayvan severleri karşılayanlar arasında, İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin ve Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mücahit Turgut Özdemir gibi isimler yer aldı.

Karşılananlar ise, Avrasya Yapı Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Akyıldız, Antep Tatlı Dünyası Taner Mert, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, Mustafa Babuz, Hayrullah Aytaç, Adem Öztürk, Arzu Kuşdili, Derya Livanelioğlu, Mümtaz Yıldırım, Ali Akyıldız, Bilek Hilmi ve çok sayıda vatandaş oldu.

Örnek kabul edilen hayvan rehabilitasyın merkezi

Burada bir konuşma yapan Beykoz Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mücahit Turgut Özdemir, Türkiye’nin örnek kabul edilen Beykoz Hayvan Rehabilitasyon ve Kısırlaştırma Merkezinde verilen hizmetler hakkında rakamlara dayalı bilgiler paylaştı. Özdemir, sosyal sorumluluk projesinde emeği geçen herkesi tebrik ederek, teşekkürlerini dile getirdi.

Gelişi güzel besleme doğaya zara veriyor

Proje Koordinatörü Recep Ali Aksoylu da konuşmasında, projenin başlangıcı itibariyle yapılan çalışmaları özetledi. Ormana terk edilmiş hayvanlara besleme yapmanın, mama dağıtımının gerekli olduğuna vurgu yapan Aksoylu, bu yolla giderek büyüyen problemin önünün alınmasının mümkün olmadığını, kısırlaştırma gibi daha kapsamlı projelerin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Gelişi güzel besleme yapmanın ormana, doğaya zarar verdiğini, doğal olduğunu zannettiğimiz süte kadar her şeyi etkilediğini kaydeden Recep Ali Aksoylu, hayvanların bir anlık heves uğruna satın alınarak daha sonra sokağa terk edilmesinin yanlışlığına dikkati çekti.

Makam mevkiye gerek yok

Mikail Akyıldız’da açıklamasında, bu tür sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmek için her hangi bir makam ya da mevkiye gerek olmadığını ifade ederek, projelerine destek verenlere teşekkür etti.

Beykoz’da 30 bin başıboş hayvan var

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin’de yaptığı konuşmada, bilinenin aksine ilçede başıboş 30 bin hayvanın olduğunun altını çizerek Beykoz genelinde kuş, kedi ve köpek evleri ile birçok noktada sokakta ki canların yanında olduklarını belirtti.

Bilinçsiz ve çevreye zarar veren mama dağıtımının, beslemenin önüne geçilmesi için farklı noktalarda kuş, kedi ve köpek evleri oluşturduklarını, yanlarına mama ve su kapları koyduklarını kaydeden Bayan Demirören, Avrasya Yapı Marketleri öncülüğünde gerçekleştirilen bu projeyi başından beri takip ettiğini ve oldukça yararlı bulduğunu ifade etti.

İyi düşünülmüş bir proje

İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, pandeminin hemen başında başlayan Askıda Mamadan esinlenilen sosyal sorumluluk projesinin iyi düşünülmüş, yerinde bir proje olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını bizzat gerçekleştirdiği Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleşen farkındalık günü etkinliğine de katılmış olmaktan duyduğu memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Programın son bölümünde Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin, Vali Yardımcısı Aladağ’a kutu içinde bir cam seti hediye ederken, projeye destekleri nedeniyle Mikail Akyıldız tarafından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya adına düzenlenen teşekkür belgesini Vali Yardımcısı Uğur Aladağ’a verdi.

Programın devamında, Taner Mert, Derya Livanalıoğlu, Manolya Demirören Tekin, Turgut Özdemir, Oğuz Aktürk, Kenan Bulutoğlu ve Özcan Ulus’a teşekkür belgesi verildi.

Musa Agun’unda sahne aldığı programa, TRT Sanatçısı İrfan Ruhi Eren ve Karadeniz müziğinin popüler seslerinden Yunus Emre Arıcı’nın konserleri ile devam edildi.

Haber Merkezi