Erdal ÖZTÜRK
  • 26/02/2022 Son günceleme: 02/09/2022 09:42
  • 6.375

Türkiye seçim atmosferine girmiştir. Altı ay sonra altı ay önce hiç fark etmeyecek. Bütün dikkatler ve yorumlar millet ittifakında, aday kim olacak?

Benim tahminim bu iş Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş dışına çıkmayacak. Kemal Kılıçdaroğlu en önde görünen olasılık. Anketlerde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş daha önde çıkıyor söyleniyor.

Altı siyasi parti genel başkanları da adayın CHP'den çıkmasını kabullenmiş gibi okunuyor. Yerel seçimler ile genel seçimler arasında bir yıl var. İstanbul ve Ankara AK Parti'ye bırakmak istemiyor. Malum yeni başkanı Meclis Üyeleri tarafından seçilecek ve her iki büyükşehir Meclisi'nde AK Parti çoğunluğa sahip. Onun için ibre Kılıçdaroğlu'na yakın gibi ya da İstanbul veya Ankara bir yıllığına feda edecekler. Anketlerin etkisi bu kararda rol oynayacaktır. Mansur Yavaş adaylık isteğini pek dışa vurmuyor. Ekrem İmamoğlu tam tersi adaylık isteğini olabildiğince dışa vuruyor.

Ola ki Kemal Kılıçdaroğlu adaylığını açıklamak üzereyken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir hamle ile genel ve yerel seçimleri birleştirirse ne olur? Ekrem İmamoğlu, "İstanbul'u AK Parti'ye bırakma engeli ortadan kalktı, anketlerde en yüksek oy bana çıkıyor" derse ve her şeye rağmen aday olur mu? Bütün hesaplar alt üst olur. Bu arada ilginç bir bilgi, İstanbul'un 39 ilçesinde İmamoğlu en çok Beykoz'da seviliyor. Ola ki Ekrem İmamoğlu aday gösterilirse yani anketlerde uzak ara çıkıyorsa, bir yıl İstanbul AK parti'ye kalsın. Cumhurbaşkanlığını alalım görüşü hakim olursa... İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak? Bütün gözler Tevfik Göksu'ya çevrilir. Benim görüşüm o yönde değil. Tevfik Göksu'ya bu elbise büyük gelir. Peki kim olabilir denilirse, bana göre Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın olur. Misyonu da vizyonu da bu işe fazlasıyla yeterlidir. Böyle olabileceğini görebiliyorum. Ola ki oldu Beykoz'da ne olur?

Beykoz Belediye Başkanlığına kim seçilir? Öncelikle AK Parti'nin üst aklı kimi isterse o olur. Peki üst akıl kimi ister? İlk akla gelen isim Manolya Demirören Tekin... Reis'te karşılığı var. İki dönemdir Belediye Başkan Yardımcılığı yapıyor. Sonra kim olabilir? Adem Sefer... Üç dönem İlçe Başkanlığı yapmış. Dengeleri gözetebilen bir isim. Başka kim olabilir? Gaye Zayıf.. Belediye Başkanı birinci Başkanvekili. Üç dönemdir Kadın Kolları Başkanlığını sürdürüyor. Üstelik AK Parti temayüllerini Gaye Zayıf için esneterek üçüncü dönemine devam kararı verildi. Başka kim olabilir? Bir bakarsınız kimsenin hesabında olmayan Mehmet Akif Soysal gelir.

Ola ki Ekrem İmamoğlu aday olamazsa, AK Parti 2024'te Ekrem İmamoğlu'nun karşısına kimi aday çıkarır? İmamoğlu gittikçe daha çok seviliyor. Bazıları bana karşı çıkıyor ama ben öyle görüyorum. Onun için İmamoğlu karşısına AK Parti çok güçlü aday çıkarmalıdır. Binali Yıldırım en güçlü isimlerden birisiydi. Onun için benim görebildiğim kadarıyla AK Parti'nin en isabetli adayı Murat Aydın olacaktır.

Peki sonuç ne olur? O kadar da müneccim değilim. Ama güzel ve zevkli bir kapışma olur. Murat Aydın Büyükşehir'e adat olursa, AK Parti Beykoz'da kimi aday gösterir? Bu sefer kesin Muhammed Hanefi Dilmaç'ın önü açılır. Beykoz'un adayı olur. Bu sefer de olmazsa AK Parti Beykoz'da yeni İlçe Başkanı da aramalıdır diye düşünüyorum.

Beykoz'da siyasi olasılıklara girmişken CHP adayı kim olabiliri de kulis bilgilerime dayalı biraz yorumlayayım. CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün'ün Belediye Başkanlığını düşündüğünü herkes biliyor. Hem İlçe Başkanlığını yürütüyor, hem de Belediye Başkan Adayı olmanın çalışmalarını sürdürüyor. Dördüncü dönem Belediye Başkanı Alaattin Köseler, adaylık çalışmasını inceden ve derinden sürdüren ekip ile sürdürüyor. Farklı yapıların Yücel Akdemir için tek yürek çalıştıklarını biliyorum, Giresun Milletvekili Necati Tığlı görev verilirse, Beykoz'a gelmesinden memnun olacak bir zümre bulunuyor. Barış Yarkadaş Genel Merkezi aşabilirse Beykoz'da hemşeriliğiyle hemen kucaklaşır.

Bizim Anadolu'da güzel bir deyim vardır. Bir kızı on kişi ister, bir kişi alır. Önemli olan düğün dernek firesiz kurulsun. CHP bunu Beykoz'da başaramıyor. Sonuç kaybediyor. Bir kere de şu düğün dernek firesiz kurulsa da bakalım sonuç ne olacak?

Hoşça kalın, dostça kalın, Dost Beykoz'da kalın.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz