Beykoz’da siyaset geriliyor… Düzgün ağır konuştu

  • 17.02.2018 15:30
  • Güncelleme: 14.02.2022 13:10
  • Okunma: 57099 kez
  • Yorum: 0
Dost Beykoz Yazarı Kader Gür’e konuşan CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün, son günlerde yaşanan tartışmalara yönelik, “Çelikbilek, siyasi şeytanlık yapıyor” dedi.
Beykoz’da siyaset geriliyor… Düzgün ağır konuştu

“2009 ve 2014 seçimlerini de AKP almadı, biz verdik”

“Sosyal konutlarda daire başına 500 bin TL maliyet var”

“SIT Kanunuyla zamanında yağmalamanın önüne geçildi”

“Medipol'e, Nun Okulları’na, Torunlara izin var”

“O arsayı hazine vatandaşa verilmek üzere Belediyeye vermişti”

İBB ve Beykoz Meclis Belediyesi Meclis üyesi olarak, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na seçilmesiyle parti içi dengeleri alt üst eden Aydın Düzgün,  son günlerde Beykoz’da gündem olan birçok konuya açıklık getirdi.

Aydın Düzgün Dost Beykoz’un sorularına şu cevapları verdi:

-Kongreden bu sonucu bekliyor muydunuz?

Kongredeki konuşmamda da söyledim. Buraya ektiğimi biçmeye geldiğim. İnsana yatırım yaptık, Beykoz'a yatırım yaptık. Bu benim hakkımdır.

Siyaset, halka ve partililere dokunma sanatıdır. Yaklaşırsan bunun karşılığını alırsın. Nasıl gidersen git. Kötü gidersen, kötü alırsın. İyi gidersen, iyi alırsın. Strateji dün öyleydi, bugün de, yarın da hep bunun üzerine olacak. Ne ekersen onu biçersin. Bugün CHP'nin oy alamadığı bazı yerler var. Şimdi ben özellikle buralarla uğraşıyorum. Oy alamamamızla ilgili oradaki vatandaşın hiçbir suçu yok. Biz gitmemişiz, gelmemişiz.

-İBB Meclis üyesisiniz, neden İlçe Başkanlığı?

Bu soru bana çok kez soruldu. Ben de bazen soruyorum kendime, neden diye? Siyaset hakikaten toplum için yapılmalıdır. Halk için yapılmalıdır. Senin bağlı bulunduğun konumun bu işi yapabilmesi lazım. Senin oraya göz dikmemen için onun iyi işler yapması lazım. Burada bir eksiklik vardı ve beni iten de bu oldu.

“Siyasette herkes belli başlı bir şeylerin peşinde”

İlk yola çıkışımda baktım. Beykoz'da en çok Kastamonulu nüfus var. Dedim, ‘bir Kastamonulu İlçe Başkanı olsun’. ‘Niye o, niye bu’ derken çok fazla tevafuk göstermek de bazen karşılığını almıyor. O zaman tamam dedim ve yola çıktım. Ben burada siyasete gerçek ve samimi anlamda bakılmadığını gördüm. Herkes belli başlı bir şeylerin peşindedir. Beni en çok üzen bu oldu.

“Beykoz’da Konya Derneği kursam 13 kişi toplayamam”

Kimi mesela siyaseten yarını düşünüyor. Ben şunu destekleyeceğim, ben bunu destekleyeceğim gibi söylemler de mevcuttu. İşin gerçek doğası daha çok insanlara ve Beykoz'a söylememe rağmen kabul görmedi. Baktığın zaman ben nereliyim? Aydın Düzgün, Konya doğumlu, Zonguldak Karabük'te büyümüş. 40 yıldır da İstanbul Beykoz ve Beşiktaş’tayım. Beykoz'da Konyalılar Derneği kurmaya kalksam yönetim kurulu toplayamam. Bu büyük Cumhuriyet Halk Partisi camiası, Aydın Düzgün'ü seçiyorsa burada başka bir şey var demektir.

-Meclis üyeliğinde neyi yapamadınız da, ilçe başkanlığında yapacaksınız?

Meclis Üyeliği nedir? Belediyenin yerel sorunları vardır. Burada söz sahibisin. Cumhuriyet Halk Partisi bizi yıllarca buraya gönderdi. CHP olarak git orda bu işi takip et, yanlış yapıyorlarsa yanlış de, doğru yapıyorlarsa doğrudur de. Bunun için görevlendirildik. Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri bana şimdi de yerel iktidarı kazanmak için oy verdi. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi, 2019'da iktidar olamazsa, burada belediyeyi kazanamazsa bunun en başta sorumlusu Aydın Düzgün'dür.

-Beykoz'da iktidar partisi?

Önüme iktidar partisinin Beykoz'daki icraatlarını alıp baktığımda hiç iyi şeyler çıkmıyor. İyi niyetle bir şeyleri düzeltelim, ‘şunu şöyle yapmayın, böyle yapın’ dediğimiz zaman ‘olmaz’ diyorlar.

“Birçok mahallede planlara itiraz edildi”

Birçok mahalle de bu planlara itiraz edildi. Vatandaşlarımız bu konularla ilgili çok güzel yorumlar yapıyor. Ben doğruları söylüyorum. Hep doğruları söyleyeceğim, yorumu da halkımıza bırakacağım.

Belediye Başkanı sanırım Beykoz'un dışına hiç çıkmıyor. En köhne kasaba, ilçe Beykoz kaldı. Bu Allah'ın emri mi? Herkes bir SİT'i öne çıkarıyor. SHP öyle yaptı diyor. Sen de bunu kaldır o zaman. 50 tane yasa çıkıyor, torbaya ne atsalar ertesi gün yasa oluyor. 50 bin tane KHK çıkıyor.

“SIT Kanunuyla zamanında yağmalamanın önüne geçildi”

Beykoz'un ve Sarıyer'in ormanlarına dikkat etmemiz lazımdır. Buralar İstanbul'un akciğerleridir. Gidişattan çekinceleri olduğu için zamanında bu karar verildi. Bunun içinde doğru gerekçeleri de var, yanlışlar da var. Bu daha yerel bir şekilde de yapılabilirdi. Buna da bir şey demem. Her şey doğrudur, yanlıştır diyemeyiz.

O dönem de bunun önüne geçmek için bu kabul edildi ama işlevini kaybetti artık. Dünya’nın en güzel kasabası Beykoz. Onu da bozacak 20 kat yapacak halimiz yok. İnsanlar çatıdaki kiremidi değiştiremiyor. Bak Torunlar yarın inşaata başlayacak.

“Medipol'e, Nun Okulları’na, Torunlara izin var”

Medipol'e, Nun Okulları'na izin var ama bizim binlerce vatandaşımıza bir şey yok. Bu adalet değil, hak değildir. Sayın Başkan 15 yıldır yapamadığı şeyi şu an biraz yapmaya başladı. Bunu sevinç kaynağı haline getirmesi bile bence doğru değildir. Belediyenin görevi bu zaten onu yaptık bunu yaptık. Salim Bey, 90 trilyon para verip çöpleri temizliyor nasıl olsa. E o parayı ben versem ben de temizlerim. Sinek avlıyorum diye havaya su sıkıyor, 15 trilyon oraya veriyor. Beykoz'un parasını çarçur etmek için Salim Öztürk her türlü çabayı sarf ediyor.

“Beykozlu daha uzun süre bir şey yapamayacak”

Bu planlardan müstakil parseli olan hali vakti yerinde olan zenginler yararlandı. Beykozlu daha uzun bir süre bir şey yapamayacak. Bu yerlerin hepsi hisseli tapulardır. Öyle müstakil yerler değil, 18 uygulaması gerekecek. Büyükşehirlerin sattığı tapuların hepsi hisseli, bunları vatandaş hadi ver imarı diyemeyecek. O yüzden daha aşılması gereken çok şey var.

“Beykoz’un zeki çocukları da var”

En son Tokatköy'e İmam Hatip Ortaokulu yapıyorlar. Sürekli imamlarla kavga ediyorlar yok FETÖ'cü çıkıyor, o çıkıyor bu çıkıyor diye. O da ayrı bir sorundur. Eyvallah İmam Hatip yapın. Ama bu Beykoz'un zeki çocukları da var gelin bunun yarısını da Fen Lisesi yapalım dedim. Beykoz'dan Kadıköy'e Beşiktaş'a gitmesinler dedim. Niye güzel şeyler Beykoz'un dışında? Bunu ben söyledim diye kıyameti kopardılar. İmam Hatip'i yaparken bakanlığın işi oluyor. Fen Lisesi'ni de söyle bakanlığa. Önergenin Başkanlık makamına havalesini bile kabul etmedi. En son münakaşamız oradan çıktı.

“‘Nikâh Sarayı’nı Hobi Bahçesi’nde yapın’ dedim”

Şimdi Nikâh Sarayı yapıyormuş. Nereye yapıyor? Ümraniye ile orada aramızda bir santim sınır çizgisi var. Dedim ki burada hobi bahçesi var. Ne işe yarıyor bilmiyorum. Gel dedim buraya yap, Beykoz'un tam ortası her yerden insanlar rahatlıkla gelebilir. Olmaz dediler. Nereye olur? Ormana olur dediler. Niye böyle oluyor? Oy çoklukları var.

-Seçim ve Beykoz Belediyesi?

Bu konuyu ben içimde çok içselleştirdim. Önümüzdeki 2019'dan itibaren hiçbir seçim önceki seçimler gibi olmayacak. 2009 ve 2014 seçimlerini de AKP almadı, biz verdik. Niye? Bizim kendi yaptığımız hatalarımızdan dolayıdır. Bu hataları da iyi biliyorum ve asla bu hataların bir daha yapılmasına da müsaade etmeyeceğim. O yüzden ben 2019'da ister genel, ister yerel seçimler olsun. AKP sürekli 2019'dan önce genel seçim yapmanın şartlarını zorluyor ama bir zemin bulamıyor. Biz buna hazır bir şekilde çalışıyoruz. Bizim her an hazır olmamız lazım.

“2019 Seçimleri’ni alacağımıza inanıyorum”

Bu 2009 ve 2014 seçimlerindeki hatalarımızı da çok iyi bildiğim için bu hataları tekrarlamadan 2019 seçimlerini rahatlıkla alacağımıza olan inancım sonsuzdur.

Beykoz'da bir gerçek var. Burada iki parti var değil mi? Tabii ki diğer partilere olan saygım, sevgim sonsuzdur. Buradaki seçimler yıllardır AKP-CHP arasında geçiyor. Şu an programımızı hazırlamaya çalışıyorum. Tüm örgütümüzle ilgili organizasyonla meşgulüm. Bunu tamamladıktan sonra geriye sokağa çıkma işi kalıyor. Ama bir yandan da bütün bunların antrenmanlarını yapıyoruz. Mahalle teşkilatlarını aktifleştiriyor, siyasi hocalardan yardımlar alıyoruz.

“Değişimi vatandaşla birlikte yapacağız”

Mahallelerdeki sorunlarda belli, biz de çözümü biliyoruz. Beykozlu samimiyete ve bilgiye o kadar aç ki... Bir değişim ya da dönüşüm yapılacaksa oturacağız, bunu vatandaşla birlikte yapacağız. Bunlar zor şeyler değil ama AKP'nin mantığına bu tarz şeyler uymuyor. Kabullenemiyorlar, ben yaptım böyle olacak diyorlar. Biz sadece aramızdaki bu farkı anlattığımızda halkımızdan büyük bir teveccüh göreceğimize inanıyorum.

- Kavacık Opet'in yanındaki bina ve 100 milyonluk zarar?

Yücel Çelikbilek, bu konuda "Beykoz Belediyesi'ni 100 milyon lira zarara uğrattığını" söyleseydi daha doğru olurdu. Doğru cümle budur. Kendi hatasını Cumhuriyet Halk Partisi'ne yüklemeye zerre kadar hakkı yoktur, günahtır.

“O arsayı hazine vatandaşa verilmek üzere Belediyeye vermişti”

En son Limak Otel'de yapılan değerlendirme toplantısında Yücel Çelikbilek çıktı, "ben 2981 sayılı yasadan aldığım yetkiye göre arazileri üzerindeki sahiplerine verdim" dedi. Burası 811 ada, 14 parseldir. Üzerinde 14 tane bina var. Hepsine; gayri kanuni, ‘al sana 150 bin, al sana 200 bin, al sana 300 bin lira’ dedi. Tapularını da vermedi. Tehdit ve korkuyla hepsini oradan çıkarttı. Vatandaşları çıkarttı, arsayı müteahhide verdi. Mahkeme bu gerekçeyle bozdu bunu. ‘Sen bunu hazineden vatandaşa vermek için aldın’ dedi, satmak için değil. Mahkeme vatandaşa vermiyorsan, hazineye vereceksin dedi. Kim kimi nereye zarara uğrattı, vatandaş yorumunu yapsın.

“Sosyal konutlarda daire başına 500 bin TL maliyet var”

Sayın Başkan emlakçiliğe başladı. Valla bilmiyorum bu nasıl bir emlakçilik ama belediyeyi zarar ettiriyor. Belediyenin kendi arsaları var. Hazinenin arsaları var. Nerde arsası olduğunu da bilmiyor. Bir Belediye Başkanı nerede arsası olduğunu bilmez mi? Daire başına 500 bin lira maliyet var. Bu nasıl bir sosyal konut politikasıdır. Bir memur, bir işçi buradan nasıl daire alacak? Beykozlu zaten çökmüş.

“Şimdi parayı arsa almaya harcıyor”

Kiremitdere'de 50 dönüm yeri vardı, Büyükşehir'e verdi. Oradaki arsaya en az 700-800 daire yapardı. Sosyal konut yapacağım, parayı şuraya harcayacağım derdi. Şimdi parayı nereye harcıyor? Arsa almaya harcıyor. Kendi arsasını Büyükşehir'e veriyor.

Büyükşehir'den arsaları almak için Beykoz Kasrı'nı takasta kullandı. Buradaki arsanın 20 dönümünü de yeşil alan yapmış. Sonra diyor ki benim arsam yok. Kendi arsasından haberi yok. Git büyükşehirle anlaş işte.

“İş yapamamak üzerine kafa yoruyor, o yüzden her şeye bahane buluyor”

Amaçları iş yapmak değil, iş yapmamak üzerine çalışıyorlar o yüzden çok kolay bahane buluyor. Her yerde söylediğim her şeyi mecliste de söylüyorum. Hiç kimsenin arkasından konuşmadım konuşmayacağım.

-Çelikbilek’ten Aydın Düzgün’e destek ifadeleri?

Yücel Çelikbilek, çok kurnaz bir siyasetçidir. Şu anda siyasi şeytanlık yapıyor. Çünkü Beykoz'da Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün başına en son kim gelsin sorusunun cevabı ona göre Aydın Düzgündür. O bunu çok iyi biliyor. Bunun Türkçe meali siyasi şeytanlıktır. Sayın Başkana ben böyle şeylerden uzak durmasını tavsiye ediyorum. Ben de ona başka türlü şeyler söyleyebilirim. Bunlar hoş şeyler, yakışık şeyler değildir. CHP Örgütü, kime nereye nasıl oy vereceğini bilir.

Bu ifadeleri benim camiama zerre zarar veremedi. Hiçbir inandırıcılığı yoktu. Sadece bazı şeytanlar onların biraz hoşuna gidiyordur. Onlara da buradan ekmek çıkmaz. Çamur at izi kalsın taktiği yaptı.

- Son mesaj?

Ana amacım bütün Cumhuriyet Halk Partisi üyelerini sahaya çıkacak hale getirmek istiyorum. Kendi ordumuzu, kendi gücümüzü toparlayarak sahaya inmek istiyorum. Bütün Mahalle Başkanlarımızla birlikte bir ay bununla uğraşacağız. Ondan sonra her gün sokaktayız. Ta ki, Cumhuriyet Halk Partisi, hatalarımızdan dolayı 10 yıldır kaybettiğimiz Beykoz Belediyesi'ni alana kadar. Bundan da hiç endişem yok. Beykoz halkının da hiç endişesi olmasın.

Dost Beykoz / Kader Gür