Beykoz'da sıcaklık 35 derece, nem yüzde 96

  • Güncelleme: 14.07.2016 19:08
  • Okunma: 5189 kez
  • Yorum: 0
Önümüzdeki günlerde sıcaklıklarda büyük artış beklenmesi, devlet ve yerel yöneticileri de harekete geçirdi.
Beykoz'da sıcaklık 35 derece, nem yüzde 96

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün bildirdiğine göre önümüzdeki günlerde sıcaklıklarda aşırı bir yükseliş gözlenecek. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere yerel idareciler de vatandaşları 'mecbur kalmadıkça öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaları' konusunda uyarırken, özellikle Cumartesi günü yaşanacak sıcaklığa dikkat çekildi. Mevsim normallerinin 3 ila 5 derece üstüne çıkması beklenen sıcaklıklara göre Beykoz'da Cumartesi günü termometreler 35 derece gösterecek. Rüzgâr, kuzey ve kuzeydoğudan ortalama 15 kilometre hızla eserken, nem oranı ise yüzde 96'ya kadar yükselecek.

Havaların Temmuz ayı ortalamalarının üzerine çıkmasıyla birlikte devlet yetkilileri, vatandaşlara uyarılarda bulunmaya başladı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan uyarıda, aşırı sıcaklara karşın vatandaşların tedbirli olması ve önümüzdeki 4-5 günlük dilim içerisinde zorunlu olmadıkça da sokağa çıkılmaması istendi. Öte yandan yine Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcaklar ile ilgili olarak bilgilendirme yaptığı metinde şunları söyledi:

'Sıcaktan kimler etkileniyor?'

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirme yazısında, aşırı sıcaklardan en çok etkilenen risk grubu olarak şu gruplar işaret edildi:

- Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar,

- Dört yaşından küçük çocuklar,

- Bakıma ihtiyacı olanlar,

- Hamileler,

- Açık alanda çalışanlar,

- Aşırı kilolular,

- Kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar

- Sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler,

- Sokak çocukları ve evsizler... Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar...

'Sıcaktan nasıl korunuruz?'

- Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

- Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

- Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem(en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

- Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

- Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

- Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

- Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.

- Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

- Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

'Nasıl beslenmeliyiz?'

- Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.

- Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

- Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

- Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

- Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.

- Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

- Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

- Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

- Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz