Toplum

Beykoz’da şehit gecesine gelmeyenler çok şey kaçırdı

Beykoz’da şehit gecesine gelmeyenler çok şey kaçırdı
25.02.2018 18:27
| | |
14809

Foto galeri Video galeri

Beykoz’da 19 STK’nın bir araya gelerek düzenlediği şehit gecesinde muhteşem bir atmosfer vardı. Kuran-ı Kerim tilaveti, dualar ve mehter takımı gönülleri fethetti.

Beykoz İHH, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı gibi 19 kuruluşun bir araya gelerek organize ettikleri “Şehadet ve Şehitleri Anma Programı” unutulmaz anlara sahne oldu.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan gecede Mehteran Ekibi’nin performansı büyük beğeni toplarken, tamamen dolu olan Beykoz R. Şahin Köktürk Spor Salonu’ndan yükselen dualar şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa niyetleriyle okundu.

Hafız Mehmet Deniz gönülleri mest etti

Kuran-ı Kerim okumada Türkiye birinciliği olan, tecvidi ve muhteşem sesiyle Allah’ın kelamını gönüllere nakşeden Hafız Mehmet Deniz, duygulu anların yaşanmasına neden olurken, konukların memnuniyetleri dikkatlerden kaçmadı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Abdulmetin Balkanlıoğlu, yaklaşık bir saat süren bir sohbet yaptı. Sohbetinde, şehitliğin önemine vurgu yapan, Balkanlıoğlu’nun, konuklarla sürekli diyalog kurması sohbetin verimliliğini de beraberinde getirdi.

“Ancak Allah’tan başka kimseden korkmayanlar şehit olabilir”

Ancak Allah’tan başka kimseden korkmayanların şehitlik mertebesine ulaşabilir ve bir teröristten bin kat daha cesur olanların hedefinde cennet var… Vatan hainlerinden bombalayanlardan, tanklayanlardan daha yürekli olacağız… Onlar Amerikan hesabına bombalıyor, sense bu yurdun çocuğu olarak üstüne gideceksin” ifadelerini kullanan Balkanlıoğlu’nun yapmış olduğu şehit duasına konuklar hep bir ağızdan, “âmin” dedi.

“Ey Amerikan itleri”

“Ey eşkıya sürüsü, ey Amerikan itleri, bu millete çökmeye çalışıyorsunuz, bu vatanı parçalamaya çalışıyorsunuz. Biz Mehmetçikler geldik işte” diye konuşan Balkanlıoğlu, “Allah’ım Mehmetçiklerimize, Hazreti Muhammed (SAV)’nin maneviyatını lütfetsin. Onlar ne kadar çok olursa olsunlar, Allah müminlerle beraberdir. Allah yar ve yardımcımız olsun” cümlelerine yer verdi.

Abdulmetin Balkanlıoğlu, sohbeti sırasında cep telefonları ile meşgul olanlara da zaman zaman sitem etti.

Gecikmeli de olsa “Şehadet ve Şehitleri Anma Programı”na katılan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te şehitliğin önemine Filistin’de yaşadığı örneklerle vurgu yaptı…

“Başınız mı sağ olsun, gözünüz aydın mı olsun?”

Her akşam bültenlerden almış oldukları şehit haberleriyle üzüldüklerini, ama diğer taraftan şehitler adına bir kıskançlık içinde olduklarını dile getiren Başkan Çelikbilek, “zaman zaman şehit ailelerinin evlerine gidiyoruz…  Anne babalara, eşlere ve evlatlara, acaba ‘başınız sağ olsun mu’ diyeyim, yoksa ‘gözünüz aydın mı olsun’ diyeyim diye düşündüğüm oluyor” ifadelerine yer verdi.

İçinde şehit olan evlerin bereketlenmiş ve kutsanmış evler olduğunu söyleyen Başkan Çelikbilek, “o evlerde Allah için, bu topraklar için, bu vatan için şehit olanlar bu vatanın resmedilen değerleridir. İişte bu günlerde bir kez daha şahadeti ve şehitliği anlamaya başladığımızı zannediyorum” dedi.

“O niyet bile çok mübarek bir eylemdir”

Çelikbilek şöyle devam etti: “Gençliğimizde her namazımızda Rabbimize, şahadet duamız vardı. Bugünde her kulun yapması gereken budur. Her namazımızda Rabbimize bize şahadetliği nasip etmesi için dua etmemiz lazım. Bilmiyorum, ne kadar insana nasip olur. Ama o niyet bile çok mübarek bir eylemdir.”

Programın devamında Eşref Ziya Terzi, kahramanlık türkülerini içeren repertuarından eserler okudu. Terzi’nin okuduğu ilahilere konuklarda eşlik etti. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  Abdulmetin Balkanlıoğlu ile birlikte ilahiler eşliğinde Türk bayrağını sallayarak, vatandaşların coşkusuna ortak oldu.

Çeşitli dernek ve vakıfların bir araya gelerek organize ettiği geceye, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkan yardımcıları Kadir Alarçin ve Zafer Aslan, İHH Beykoz Şube Başkanı Uğur Yoleri, İlim Yayma Cemiyeti Beykoz Şube Başkanı Mehmet Karaahmetoğlu, Beykoz Müftüsü Ali Efe, TÜGVA Beykoz temsilcisi Ekrem Tuncer ve AK Parti Gençlik Kolları Başkan Vekili Furkan Çeliker gibi isimler hazır bulundu.

İHH kadın Kolları Yönetimi de salon girişinde kermes kurarak, ihtiyaç sahiplerine destek olmak amacıyla satış yaptı. İHH kermesi programa katılan konuklar tarafından ilgi gördü.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Şehitler Gecesi, Abdulmetin Balkanlıoğlu, Hafız Mehmet Deniz, İHH Beykoz

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"