Beykoz’da satranç şenliğine 208 öğrenci katıldı

  • Güncelleme: 02.03.2019 14:02
  • Okunma: 3105 kez
  • Yorum: 0
Beykoz'da, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Okul Sporları kapsamında düzenlenen satranç şenliği sona erdi.
Beykoz’da satranç şenliğine 208 öğrenci katıldı

25 Şubat 2019 günü başlayan ve 3 gün süre ile devam eden şenliğin finali yapıldı.

34 okuldan, 208 öğrencinin ile 4 kategoride yarıştığı şenlik Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonun da yapıldı. Şenliklerinde 20 özel eğitim öğrencisine de mücadele etme hakkı verildi.

Satranç şenlikleri için final sonrası ödül töreni düzenlendi. Ödül törenine Beykoz Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Bülent Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Eğitim Bir Sen İlçe Başkanı Bayram Atakoğlu, birçok okul müdürü, aileler, öğretmenler ve çok sayıda sporcu öğrenci katıldı.

Beykoz İlçe Spor Müdürü Bülent Küçük, çocuklarda zeka gelişiminin en yoğun olduğu dönemin 3 - 11 yaş aralığı olduğunu hatırlatarak, bu dönemlerde beyin gelişimine çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Çocukların çok küçük olduğu bu yaş grubunda yapabileceği zihinsel aktiviteler bir hayli kısıtlıdır. Genel tavsiyeler lego yapımı, eğitici oyuncaklar, çizgi filmler vs. çocukların beyinlerini geliştirmede çok da etkili değildir.” şeklinde konuşan Küçük, “zihin gelişimi için beyni zorlamak gerekir, işte satrancın önemi burada ortaya çıkar. Matematik bilimi de zeka gelişimine destek olan kıymetli bir eğitimdir. ifadelerini kullandı.

Küçük şöyle devam etti: “Beykoz'da yine bir ilki gerçekleştirerek bütün kategorilerde katılımın sağlandığı Satranç Şenliğimizde emeği geçen komite üyelerimize, bize ev sahipliği yapan okul idaremize, Beykoz Belediyesi’ne, malzeme desteği sunan resmi ve özel okullarımıza ve son olarak Şenliklere katılan tüm okullarımıza teşekkür eder, dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ederim.”

Şenlikte başarılı olan öğrenciler ve takımları ise şöyle sıralandı:

Takım: Gençler Kategorisi

1.Nun Okulları
2.Şehit Ömer Halisdemir MTAL
3.Paşabahçe Ferit İnal Anadolu Lisesi

Takım: Yıldızlar

1.Şehit Er Ersin Güner Ortaokulu
2.Şehit Hasan Kaya Ortaokulu
3.Özel Pakkan Ortaokulu

Bireysel: Küçükler Kategorisi

1.Ayça Aslan -Soğuksu İlkokulu
2.Hamza Kerem Bellice - Halide Edip İlkokulu
3.Emir Akat - Sait Taşçıoğlu ilkokulu

Bireysel: Özel Eğitim Öğrencilerimiz (TULPARLAR)

1.Ömer Faruk Diler
2.Abdulkadir Oral
3.Burak Koç

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Satranç Şenliği