Kültür

Beykoz’da Sagopa Kajmer fırtınası esti

Beykoz’da Sagopa Kajmer fırtınası esti
2014.08.04 00:00
| | |
17351

Video galeri

AK Parti Beykoz Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 'Gençlik Şöleni'nde yer yerinden oynadı…

R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen konserde sahneye Rap müziğinin duayeni Sagopa Kajmer çıktı.

Akşam saatlerinde başlayan konsere 6 bin 500 genç katıldı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Kajmer, yoğun katılımdan çok etkilendiğini söyledi.

Bir önceki geceden farklı illerden gelerek salonun önünde bekleyen Kajmer sevenler tezahüratlarıyla Kajmer’e unutamayacağı bir gece yaşattı. ‘Gölge HaramileriAteşten GömlekBir Kulaç Daha Atsam KaradayımVesselamİnsafa Gel’ isimli şarkılarını seslendirdi.

Katılımcılar kalabalıktan dolayı salona girmekte zorlanırken, konser başlangıcında kısa süreli izdiham yaşandı. Geç saatlere kadar devam eden konsere, AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, AK Parti Beykoz Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Yücel Çelikbilek, Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sağlam ve çok sayıda partili katıldı.

Sahneye çıkışının ardından bir süre sonra ara veren sanatçı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i sahneye davet etti.

Çelikbilek şunları söyledi:

30 Mart’ta bize en güzel cevabı verin

Hepinize bu akşam burada olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ben bu işten pek anlamam. Ama bu akşam buraya gelen kardeşimiz işini çok iyi biliyor. Anladığım kadarıyla sizlerde onu seviyorsunuz. Sizlere sadece birkaç soru soracağım. Beykoz’da sizler için kültür merkezleri yapılmasını istiyor musunuz? Sanatsal ve kültürel etkinliklerin devam etmesini istiyor musunuz? Bu konserlerin devamını istiyor musunuz?’ gençlerden ‘evet’ cevabını alan Çelikbilek, ‘o zaman 30 Mart’ta yeniden istikrarı seçerek bizlere en iyi cevabı verin’ dedi.

Çelikbilek konuşmasının ardından Sagopa Kajmer’e çiçek hediye etti. Ardından sahneye gelen AK Parti Beykoz Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sağlam ise, Kajmer’e Beykoz’un simgelerinden olan ‘Çeşm-i Bülbül’ hediye etti.

Verilen hediyelerin ardından konser kaldığı yerden devam etti. Kajmer, konserinin bir bölümünde daha önceden Mart ayında çıkaracağını duyurduğu ‘Pesimist EP 6’ albümüyle ilgili sevenlerine bilgi verdi.

Konser başlangıcında AK Parti Beykoz Gençlik Kolları Tanıtım ve Medya Birimi tarafından sosyal ağlarda başlatılan #SagopaBeykozda hastagı ise Türkiye gündeminde yaklaşık bir saat kaldı.

Sagopa Kajmer kimdir?

Asıl adı Yunus Özyavuz’dur. 17 Ağustos 1978 yılında Samsun’da doğdu. Kısa sürede gençlerin idolü olan Özyavuz, müzik yaşamına Samsun’da bir yerel radyoda DJ’lik yaparak başlamıştır. 1998'de yeraltı Rap dünyasında, Temmuz 2013'te varlığı son bulan bir oluşum olan Kuvvet Mira'yı kurmuştur. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlâsıyla ‘Yeraltı Operasyonu’ isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvetmahlasıyla peş peşe ‘Sözlerim Silahım’ ve ‘İhtiyar Heyeti’ isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp ‘Sagopa Kajmer’ mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödülleri'nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur. Kajmer1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile evlenmiştir.

Sagopa Kajmer’in anlamı nedir?

Müzik hayatında kullandığı ismi SagopaMısır'da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa'nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa'nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır.  Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, Gerhard Kajmeri'nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır. Sagopa Kajmer üniversite yıllarında okuduğu bu makaleden etkilenerek ‘Sagopa Kajmer’ mahlasını seçmiştir.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Sagopa Kajmer, Yücel Çelikbilek, AK Parti, Fatih Sağlam

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"