Beykoz'da sağlık çalışanına şiddete ağır ceza

  • Güncelleme: 28.10.2020 11:37
  • Yorum: 0
Geçtiğimiz yıl Nurullah Baldöktü Aile Sağlığı Merkezinde sağlık çalışanını ve bir vatandaşı darp eden şahıs 24 bin lira para cezasına çarptırıldı.
Beykoz'da sağlık çalışanına şiddete ağır ceza

Çavuşbaşı Çiftlik Mahallesinde bulunan Nurullah Baldöktü Aile Sağlığı Merkezine gelerek sağlık personeline ve vatandaşı darp ettikten sonra diğer personele de küçük düşürücü hakaretlerde bulunan kişinin yargılandığı mahkeme bir yıl sonra sonuçlandı.

2019 yılının Ekim ayında Çiftlik Mahallesindeki Aile Sağlığı Merkezine gelen Atilla Murat Sağıroğlu, astım hastası çocuğuna ilaç yazdırmak istedi.

Gerekli şartları sağlamamasına rağmen merkezdeki görevlilerin yardımcı olmak istediği Sağıroğlu, çocuğu için talep ettiği ilacın kendi adına verilmesinde ısrarcı olunca olumsuz yanıt alarak merkezi terk etti.

Bir süre sonra yeniden Aile Sağlığı Merkezine gelen baba Sağıroğlu, o sırada görevli olan tıbbi sekreter Sümeyra Akdemir ile tartıştı.

Sağıroğlu, bu tartışma sonrasında Akdemir ile o sırada olay yerinde bulunan bir vatandaşı fiziksel şiddet göstererek darp etti.

Yine merkezde görevli olan personel tarafından aracının plakası alınan Sağıroğlu, aynı gün içerisinde Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı ve cezaevine gönderildi. Bir ay süre ile tutukluluk durumu devam eden Sağıroğlu için Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırlandı ve olay anlatıldı.

İddianamede, o sırada olay yerinde bulunan Yaşar Türkyılmaz'ın da darp edildiği aktarılırken, Sağıroğlu'nun orada bulunan bazı personel ve vatandaşları da hakaret ve tehdit ettiği kaydedildi.

Sağıroğlu'nun 3 ayrı suçtan toplamda 3 yıl 1 ay ile 10 yıl 7 ay arasında hak mahrumiyeti ile cezalandırılması talep edildi.

Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Sağıroğlu, son söz olarak pişmanlığını dile getirdi ve beraatini talep etti.

Mahkeme, Sağıroğlu'na "basit yaralama" suçundan toplam 6 bin lira, "kamu görevlilerine hakaret" suçundan 12 bin 380 lira para cezasına hükmederken "tehdit" suçunu işlediği gerekçesiyle de 8 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Daha sonra Sağıroğlu'nun "tehdit" suçundan aldığı hapis cezası da 5 bin 240 lira para cezasına çevrildi.

Yaralama, hakaret ve tehdit gibi suçlarla yargılanan Atilla Murat Sağıroğlu, 23 bin 620 lira ile cezalandırılırken, yasalarla belirlenen bazı şartların oluşmaması nedeniyle de erteleme yapmadı.

Sağıroğlu'nun adli sicil kaydını da göz önünde bulunduran Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına gerek olmadığına karar verdi.

"Karar bizi mutlu etti"

Olayın yaşandığı gün darp edilen sağlık personeli Sümeyra Akdemir, verilen cezanın yaşadığı travmayı unutturmadığını ifade ederek, "Örnek teşkil eden bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu zorlu süreçte insanların bize şiddetle geri dönüş yapmalarını değil de açıkçası içlerinden gelerek desteklemelerini talep ediyoruz. Davayı kazandık. Bizim ve Yaşar amcanın yararına oldu, o bizden daha fazla yara almıştı. Karar bizi mutlu etti." dedi. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz