Kültür

Beykoz'da sağırlığa giden Rap aşkı...

Beykoz'da sağırlığa giden Rap aşkı...
19.11.2015 19:58
| | |
12271

Video galeri

İşitme kaybı oranı giderek artmasına rağmen Beykozlu Miraç Topal, müzikle uğraşmaktan vazgeçmiyor.

İşitme kaybı oranı giderek artmasına rağmen Beykozlu Miraç Topal, müzikle uğraşmaktan vazgeçmiyor.

Beykoz Ortaçeşme'de ikamet eden genç Rap Sanatçısı Miraç Topal, uğraştığı müzik dolayısıyla artmaya devam eden işitme kaybını umursamayarak, üretmeye devam ediyor. Yaklaşık 4 yıldır Rap tarzı müzikle uğraşan Miraç Topal, şimdiye kadar hazırladığı 43 eserinden sonuncusunu ise ilçede uyuşturucu nedeniyle yaşamını kaybeden Beykozlulara armağan ettiğini söylüyor. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Beykozlu Rap Sanatçısı Miraç Topal, "Bizim müziğimizin toplumsal bir yanı var. Ben Rap müziğini daha çok 'toplumsal farkındalık yaratma' açısından değerlendirilmesini istiyorum. Özellikle müziğimizi siyasete bulaştıranları, seçim şarkısı yapanları eleştiriyorum. Rap müziğin siyasal değil, toplumsal mesajlar vermesini istiyorum" şeklinde konuşuyor...

İnternette 'Çılgın Adam' adlı bir albümü yayınlanan Beykozlu genç Rap Sanatçısı Miraç Topal, emek verdiği müziği ve kendi hikâyesini Dost Beykoz'a anlattı. Akbaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Miraç Topal, boş kalan zamanlarında çeşitli ajanslarda mankenlik yaparak değerlendirdiğini söyledi. Doğuştan işitme kaybı olmasına ve bunu bilmesine rağmen, son 4 yıldır Rap Müzikle uğraştığını belirten Beykozlu Miraç Topal, şunları söyledi:

Rap Sanatçısı Miraç Topal: “Gidebildiğim kadar gitmek ve yapabildiğimi yapmak istiyorum”

"Ben 14 Kasım 1997 doğumluyum. Konfeksiyon işçisi bir babam ve ev hanımı bir annem var. İki kardeşiz... Ağabeyim, denizci... Lisede okuyorum ve yaşamımda son 4 yıldır, rap müziğiyle uğraşıyorum. İşitme kaybımın olduğunu biliyorum ve bu işle uğraştığım için daha da bu kaybı artıracağının farkındayım. Ancak işitme kaybımın çok fazla ileri gitmesine kadar geçecek süreçte, bu alanda iyi eserler vermek istiyorum. Yani 'yapabildiğim kadarını yaparım' diye düşünüyorum. Şimdiye kadar 43 eserim ve internette yayınlanan 1 albümüm olmuş. Bu üretime dayanabildiğim kadarıyla devam etmek istiyorum."

İlçede kendisinden başka birçok Rap Sanatçısı olduğunu kaydeden Miraç Topal, zamanla bu işi bırakanların olduğunu ifade ediyor. Uyuşturucu kullanırken yaşamını yitiren gençlere armağan ettiği son şarkısını, Soğuksu'dan Raptila Hakan ile birlikte yazıp bestelediklerini söyleyen Topal, yine Soğuksu'da Sırra Kadem adlı bir Rap Sanatçısı daha olduğunu belirtti. Özellikle gençlerin bu tür müzikle yakından ilgilendiklerini dile getiren Beykozlu Rap Sanatçısı Miraç Topal, şöyle dedi:

Beykozlu Miraç Topal: “Kötü bir insan olsam, uyuşturucu karşıtı beste mi yaparım?”

"Beykoz'da Rap müziği ile ilgilenen çok sayıda genç var. Geçtiğimiz yıl Sagopa Kajmer gelmişti ve Spor Salonu'nda bir konser vermişti. O konserde salon hınca hınç dolmuştu. Yine bakıyorsunuz, internette yer alan rap müziği eserleri, milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Gençler bu müziği çok seviyor çünkü Rap müziğinin yaşamın içinden çıkan bir eleştirisi, tavrı var. Rap müziği sokaktan geliyor ama insanların kalplerinde ve beyinlerinde bulunan sokaklarda da iz bırakıyor. Soruyor, sorguluyor ve dinleyenleri düşünmeye zorluyor.

Bu müzikle uğraşan insanlar için kalıplaşmış bir düşünce var: Sanki bu müzikle uğraşan herkes, kötü ve yanlış işlerin içerisine giren insanlarmış gibi gösteriliyor. Oysaki bu müzikle uğraşan herkes, böyle bir algıyla bakılmayı hak etmiyor. Ben kötü bir insan olsam, uyuşturucuya karşı bir beste mi yaparım? Bunun için emek mi veririm? Bizim müziğimizin içerisinde küfür var ancak küfürsüz de Rap müziğiyle bir şey anlatılabiliyor. Küfür bizim müziğimizin şartı değil ki? Rap müziğiyle uğraşan insanlar, karşılıklı birbirlerine 'diss attığı' için eleştiriliyor. İyi de bu insanlar, karşı karşıya gelip de kavga etmiyorlar ki? Birbirleriyle kavgalarını 'sözle' yapıyor. Buna rağmen nedense Rap müzikle ilgisi olmayan pek çok kişi tarafından 'diss atmak' kıyasıya eleştiriliyor."

İşitme kaybının giderek artmasına neden olan Rap müziği dinlemekten ve o müziği üretmekten vazgeçmeyen Beykozlu Miraç Topal, son olarak bu konuda ilçede aynı heyecanı yaşadığı insanlarla bir araya gelmeyi istediğini söylüyor. Özellikle sosyal medyada örgütlenmek istediklerini ve bununla ilgili bir plan yaptığını söyleyen Topal, bu şekilde Beykoz'da iyi bir grup oluşturabileceklerine inandığını vurguluyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Rap Müzik, Miraç Topal, Röportaj

reklam
5 Yorum
Murat keçeçi19.11.2015 23:51:21

Hakan kardeşim yine yapmışsın yapacağını tek kelime ile harika allah yolunuzu açık etsin...

Arif horoz19.11.2015 23:49:08

Kardeşim olarak gördüğüm hakanı senelerdir tanırım çok temiz bir insan bu insanların elinden tutmalı beykozda müzikle uğraşan gençlere yol açılmalı belediye başkanımızdan bu konu üstüne düşmesini istiyorum tebrikler Reptila Hakan

Reptila hayranı19.11.2015 23:46:24

Tek kelime ile süper şarkı tebrikler reptila

Yunus emre Yılmaz19.11.2015 22:57:23

Reptila Hakan benim kardeşim olur ve kardeşimi gururla anıyorum yolunuz açık olsun...

Mustafa 19.11.2015 20:35:20

Bu Röportaja emek verıp yapan arkadaşlara Helal Olsun MIRAC TOPAL ZIRVE SENIN ..

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"