Kültür

Beykoz’da, Rize Trabzon dayanışması

Beykoz’da, Rize Trabzon dayanışması
2014.07.31 00:00
| | |
5725

Beykoz’da geniş bir nüfusa sahip olan Trabzon ve Rizeliler Kaymakdonduran’da ki dostluk programında buluştu.

Tokatköy sakinlerinden Resul Ceylan yönetiminde toplanan İbrahim Aslan, Abdullah Tokgöz, Azmi Tokgöz, Nedim Dumangöz ve Nurettin İslamoğlu Karadeniz’in bu iki şirin ilinden gelip Beykoz’a yerleşen hemşerileri için “Trabzon - Rize Dost Aileleri Tanışma Programı” adı altında bir araya geldiler.

Beykoz’da dayanışma eksikliği var…

Programa Beykoz içinden olduğu kadar Beykoz dışından da çok sayıda katılım oldu.

Organizasyonun mimarı Resul Ceylan Dost Beykoz’a yaptığı açıklamada bu etkinliğin Beykoz ilçesinde o kadar bölge insanı varken hissedilen bir noksanlık nedeni ile gündeme geldiğini söylerken, “İlçemizde Trabzon ve Rize’den yıllar içerisinde Beykoz’a gelip yerleşen aileler arasında oluşan kopukluğu ortadan kaldırmak için bir etkinlik düzenleme kararı aldık. Bunu arkadaşlarımızla paylaştık ve de ilkini gerçekleştirdik. Beykoz ilçesinde bölge insanımızın bir araya geldikleri etkinlik yok denecek gibi.

Beykoz Çayırında Çayır Festivali adı altında etkinlik var ancak bu bizleri bir araya toplamaktan yoksun. Biz sınırlı sayıda insanımızın değil, daha geniş kapsamdaki bölge insanımızın aileleri ile tanışıp, bir piknik ortamında müzikle süslenen bir etkinlikte buluşmanın doğru olacağı kanaatindeydik.

Hepsinden öte yeni nesil gençlerin tanışıp, bölgelerinin, yörelerinin gelenek ve göreneklerini daha etkin bir biçimde yaşayıp kanıksamaları için toplandık. Derneklerimiz bu işi maalesef başaramadı, Beykoz’daki geniş kitleye hitap edecek etkinliklere imza atamadılar. İşte biz bu boşluğu doldurabilmek için ilk adımları attık ve ileriki senelerde çok daha geniş katılımlar ile bu işi devam ettireceğiz. Birkaç gün önce kafamızda şekillenen bu Dostluk Pikniğine yine de hatırı sayılır sayıda insanımız katıldı.” diye konuştu.

Dost sohbetlerinin en koyusunun, horonun en dik olanının mıhlamanın en lezzetlisinin, lahana sarmasının en damak tadı vereninin sunulduğu etkinlikte; Sanatçı Nurettin İslamoğlu bir birinden güzel Karadeniz müziğinden örnekler sunarken Kemence üstadları Bilal Çolak ve Hasan Terzi ise adeta kemençe şov yaptı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Abdullah Tokgöz, Azmi Tokgöz, Beykoz, İbrahim Aslan, Kaymakdonduran, Nedim Dumangöz, Nurettin İslamoğlu, Resul Ceylan, Trabzon, Rize

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"