Kültür

Beykoz'da Riva Kalesi, restorasyon için gün sayıyor

Beykoz'da Riva Kalesi, restorasyon için gün sayıyor
14.05.2016 18:28
| | |
8049

Karadeniz ile Marmara'nın kucaklaştığı nokta olan Beykoz'da Riva'nın tarihi kalesi yenileniyor.

İBB Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve Sa-Fa Restorasyon tarafından yüklenilen Riva Kalesi Restorasyon Projesi yakın zamanda hayata geçiyor. Projenin tamamen bitirilmesinin ardından ise turizmden büyük beklentileri olan Beykoz'un yeni bir kıvanç kaynağı kazanması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde bir ödül töreninde Dost Beykoz'a özel olarak demeç veren Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Riva Kalesi'nin yanı sıra Anadoluhisarı'nda bulunan Hisar Kalesi'nin de İBB'ye verilmesi durumunda, burasının da ihya edilebileceğini söylemişti. Aynı zamanda İBB Meclis Üyesi de olan Muharrem Kaşıtoğlu, devletin bu tür yöresel ve yerel değerleri Büyükşehir Belediyesi'ne devretmesi halinde, hem tarihi dokusunun korunmaya devam edeceğini hem de estetik bir görünüme kavuşmuş olabileceğini kaydetmişti.

Geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen 'Riva Kalesi Relöve, Restorasyon, Retitüsyon ve Peyzaj Uygulama' ihalesi sonuçlanmış ve ihaleyi Sa-Fa Restorasyon Limited Şirketi kazanmıştı. İBB Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda, tarihi Riva Kalesi restorasyon ve peyzaj uygulama işlerinin 6 milyon liraya mal olacağı anlaşılmış ve büyük bekleyiş başlamıştı. İBB Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü'ne bağlı akademisyen ile uzmanlar tarafından Osmanlı Arşivleri'nden çıkartılan belgeler ışığında Riva Kalesi incelenirken, fotoğraflarla da desteklenen haritalar yardımıyla bir Sanat Tarihi çalışması yapılmıştı.

‘Riva Kalesi, 238 yaşında…’

Beykoz'un turizm konusunda atağa geçmesinde önemli bir rol üstlenmesi beklenen Riva Kalesi'ni ise ihaleyi kazanan Sa-Fa Restorasyon yetkilileri yeniden gezdi. Önçalışmalarında son noktaya gelen şirket yetkililerinin kısa bir süre içinde, 2009 yılında Genç Osmanlı Yapısı olduğu tespit edilen ve 2011 yılında da Restorasyon Projesi yapılan Riva Kalesi'nde çalışmalara başlaması bekleniyor.

Eski adıyla Revancık ve yeni adıyla Riva Kalesi, savunma amaçlı olarak yapılan bir 'ileri karakol'... Osmanlı döneminde 1778 tarihinde inşa edilen Riva Kalesi, Riva Deresi'nin derin olması ve Rus donanmalarının içeriye sızmasını engellemek amacıyla inşa edilmiş.

Dost Beykoz / Riva - Mehmet Akif Delipoyraz

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Riva, Kale, Tadilat, Restorasyon

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"