Beykoz’da referandum kıran kırana… İşte anket sonuçları

  • 10.03.2017 19:52
  • Güncelleme: 10.03.2017 21:40
  • Okunma: 10315 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında, evet, hayır oylarının birbirine çok yakın olduğu ortaya çıktı.
Beykoz’da referandum kıran kırana… İşte anket sonuçları

Bazı bölgelerde evet oyu açık farkla önde giderken, özellikle sahil kesiminde ise hayır oylarının yüzde elliyi geçtiği görüldü…

Beykoz genelinde ise durumun kafa kafaya gittiği, bundan sonra yapılacak hamlelerinin durumu netleştireceği yorumu yapıldı…  

Bu durum karşısında harekete geçen, “Evet” cephesinin lideri konumundaki AK Parti yeni stratejilerin peşine düştü… Kampanyanın başlamasının ardından MHP Beykoz İlçe Yönetimi ile hiçbir çalışma yapmayan AK Parti, MHP ile yapılacak çalışmalara kafa yormaya başladı… Kendisine yakın tüm dinamiklerini harekete geçirmeyi hedefleyen AK Parti, yapılan kamuoyu araştırmasında ortaya çıkan, yüzde 14.40’luk kararsız kesimi, Evet’e yönlendirebilirse farklı bir zafer elde edebilecek…  

Beykoz’da faaliyet gösteren bir araştırma şirketinin yapmış olduğu kamuoyu yoklamasında ortaya çıkan sonuçlar kampanyanın kıran kırana sürdüğünü gözler önüne serdi.

Araştırmanın, 250 bin nüfuslu Beykoz’da köyler ve Çavuşbaşı’da dâhil olmak üzere 1000 kişi üzerinden yapıldığı kayıtlarda yer alırken, yüz yüze yapılan kamuoyu araştırmasında, “partili Cumhurbaşkanlığı’nı içinde bulunduran Başkanlık Sistemi’ni destekliyor musunuz? Sorusu soruldu.

Öte yandan, yapılan Anayasa değişikliğinin içeriğine yönelikte sorular soruldu? “Anayasa değişiklik teklifinde TBMM’den geçen 18 maddenin içeriğini biliyor musunuz? Sorusuna, Beykoz’da yaşayan 1000 kişinin, yüzde 46,87’si bilmiyorum, yüzde 28,08’i biliyorum ve yüzde 25,05’i ise az biliyorum şeklinde cevap verdi.

“Partili Cumhurbaşkanı Maddesini içinde barındıran Başkanlık sistemini destekliyor musunuz” sorusuna Beykoz’un köylerinde verilen yanıtların oranları ise şöyle oldu:

Evet: % 50.00

Hayır: % 34,50

Kararsız: % 15,50

Aynı soruya Çavuşbaşı halkının verdiği cevapta ise;

Evet: % 65,12

Hayır: % 17,44

Kararsız: 17,44

Diğer yandan Beykoz’un köylerinde yaşayan vatandaşlarında 18 Maddelik Anayasa değişikliğinin içeriğinden haberdar olmadıkları ortaya çıktı.

Buna göre oranlar ise şöyle; % 34,50 biliyorum, % 49.10 bilmiyorum, 16,40 az biliyorum…  

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz