Yaşam

Beykoz'da Ramazan mutluluğu mahallelere yayıldı

Beykoz'da Ramazan mutluluğu mahallelere yayıldı
24.06.2015 18:23
| | |
6813

Video galeri

Beykoz Çubuklu Mahallesi'ndeki Kiremitdere sakinleri, kendi aralarında para toplayıp iftar yaptı

Her yıl düzenli olarak 30 gün boyunca iftar sofrası kurarak, her yaştan, her dilden ve her inançtan insanları bu Halil İbrahim Sofrası'nda ağırlayan Beykoz Belediyesi, mahalle sakinlerine de örnek olmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Çiğdem Mahallesi Bülbül Çıkmazı'nda ve Akbaba Yenimahalle'de oturan vatandaşlar, hiç kimseden yardım almadan kendi aralarında iftar organize etmişler ve Dost Beykoz'un manşetine taşınmışlardı. Bu yıl da bağımsız olarak vatandaşlar tarafından düzenlenen iftar sofralarından birisi daha Dost Beykoz'u ağırladı. Beykoz Çubuklu Mahallesi Kiremitdere Mevki'nde ikamet eden vatandaşlar, Erkan Köselerden, Murat Çelebi ve Recep Kaplan'ın öncülüğünde organize olarak 300 kişilik bir iftar sofrası kurdular. Yeni yapılan Mültezem Cami'nde gerçekleştirilen ve mahallelinin kurduğu İftar Sofrası'nın Onur Konuğu ise Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu'ydu.

Kiremitdere sakini İsmail Çelebi: “Biz bu sofrayı her yıl kuruyoruz”

Mültezem Cami avlusunda toplanan Kiremitdere sakinleri, İftar yemeği öncesi sohbet etti ve ezanı Dost Beykoz okuyarak bekledi. Ezan sesinin duyulmasıyla birlikte dualar edildi, oruçlar açıldı ve iftar başladı. Menü, çorba, etli patates yemeği, pilav, ayran, salata ve tulumba tatlısından oluşurken, avlunun alt katında da hanımlar ve çocuklar oruçlarını açtı. Dost Beykoz'un sorularını yanıtlayan Kiremitdere sakinlerinden İsmail Çelebi, henüz 4 ay önce yaşama gözlerini yuman babası Mustafa Çelebi'yi rahmetle andı ve iftar yemeğinin bu yıla özgü olmadığını anlattı. "Biz her yıl bu sofrayı mahalleli olarak kuruyoruz. Herhangi bir ayrım yapmadan mahallelimizi soframıza davet ediyoruz. Herkes gelebiliyor soframıza..." şeklinde konuşan 1950 doğumlu İsmail Çelebi, yaklaşık 40-45 yıldır bu mahallede oturduğunu ve komşuluk ilişkilerinin, dostluğun ve kardeşliğin Kiremitdere'de son derece önemli olduğunu anlattı.

Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu da Kiremitdere sakinlerinin düzenlediği Halil İbrahim Sofrası'na oturdu ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti. İsmail Çelebi ile birlikte 'torun sevgisi' üzerine söyleşen Muhtar Kolcu, evlat ve çocuk sevgisinin farklarından bahsetti. Kiremitdere sakinlerinin düzenlediği sofraya 'lojistik destek' de veren Hüseyin Hüsnü Kolcu, bir süre vatandaşların sorunlarını da dinledi. Öte yandan mahalleden Kazım Baykuş da İftar Sofrası için emek verenler arasında yer aldı ve aslında tüm mahalle kurulan sofranın bir ucundan fedakârca tutmaktaydı.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber Sitesi, Çubuklu, Kiremitdere, Mültezem Cami, İftar, Hüsnü Kolcu

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"