Beykoz'da Ramazan, dua ve muhabbetle başladı

  • Güncelleme: 13.03.2020 17:36
  • Okunma: 22741 kez
  • Yorum: 1
Beykoz'da Ramazan ayının ilk iftarı, Belediye Meydanı'nda gerçekleştirilen Halka açık yemekle yapıldı.
Beykoz'da Ramazan, dua ve muhabbetle başladı

On bir ayın Sultanı Ramazan, tüm yurtta olduğu gibi Beykoz'da da sabah saat 03.00 sularında başlayan sahur ile başladı. Akşam saat 20.48'de okunan ezanla tutulan ilk oruçlar açılırken, Beykoz Belediyesi'nin gelenekselleşen sofralarında vatandaşlar muhabbetle ağırlandı. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykozlularla birlikte ilk iftarda bir araya geldi. İftar yemeği öncesi Belediye Meydanı'nda okunan ezan semada yankılanırken, yemeğin ardından Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, hamd dûası gerçekleştirdi. Her yaştan, her inançtan ve her mahalleden vatandaşın, Beykoz Belediyesi'nin ücretsiz verdiği iftar sofrasında buluştuğu gecede huşu ve sevgi hâkimdi.

Ramazan ayının ilk gününde Beykoz ilçesinde huzur, muhabbet ve heyecan vardı. Sabah saat 03.22'de başlayan sahurda kapanan ağızlara tam 17 saat 26 dakika boyunca ne bir lokma aş ne de bir yudum su değmedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Irak Şii Vakfı Başkanı Alaa Abdulsahib Hüseyin El-Musavî ve beraberindeki heyeti kabul ettiğinde yaptığı konuşmada olduğu gibi "Kutsal Kitap Kur'an-ı Kerîm'de ne Sünnîlik ne Şiîlik var(dı). Kur'an-ı Kerîm'de yalnızca Müslüman olunduğu yazılı(ydı)". İslam dünyasına birlik çağrısı yapan Prof. Görmez, 'mezhep savaşı' adı altında yaşanan olaylara da dikkat çekerek, "Yeryüzünde insanları katletmeyi cihat zannetmek kadar büyük bir delalet olamaz!" mesajı vermişti.

‘Her yaştan, her mezhepten ve her inançtan Beykozlu, Halil İbrahim Sofrası’nda buluştu’

İstanbul'un İncisi ve Boğaz'ın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Beykoz'da da Ramazan, Prof. Görmez'in işaret ettiği gibi bir anlayışla hareket etti. Beykoz Belediyesi tarafından Belediye Meydanı'nda düzenlenen iftar yemeğine gelen Beykozluların, hangi mezhepten ve hangi inançtan oldukları asla sorgulanmadı; bilinmedi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, beraberindeki protokolle birlikte, her yaştan, her mezhepten ve her inançtan Beykozluyu 'İlçede yaşayan bir insan' kabul edip, hazırlanan Halil İbrahim Sofrası'na buyur etti.

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ramazan ayı boyunca ilçedeki her mahallede devam edecek olan İftar Sofraları'nda yalnızca Beykozlu vatandaşlar yemek yemedi. Aynı zamanda yine Belediye'nin her yıl olduğu gibi bu yıl da ilçedeki vatandaşların çocuklarına, bir ay boyunca sürecek bir iş olanağı sağlandı. Belediye Meydanı'nda gerçekleştirilen iftar sofrası için 90 garson, 40 hizmetli ve 25 belediye personeli görev aldı.

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

Abdullah Kul (6 yıl önce)

Beykoz Belediyesinin diğer belediyeler gibi hayırseverleri teşvik edip Halkına İftar vermesini takdir ve tebrik ederim. nasılki yanlışları yazıyorsak elbette doğru ve takdirlik davranışlarıda teşvik ve teşekkürle yad etmek insanlık vazifemizdir. Bu konularıda Yaptığı yayınlarla bu güzellikleri bize haber veren Dost Beykoz'uda tebrik ederim.

Yorum Yaz