Beykoz'da pazar yeri için halk oylaması

  • 0
  • 10747

Beykoz'un Göksu Mahallesi'nde kurulan pazar yerinin değiştirilmesi üzerine 1 Mart Pazar günü halk oylaması yapılacak.

Beykoz’da mahalle sakinlerinden gelen talep üzerine Göksu- Göztepe ve Yenimahalle pazar yeri için halk oylamasına gidilecek, vatandaşlar pazar kurulacak alanı kendileri seçecek.

Göksu, Göztepe ve Yenimahalle sakinlerinden gelen ortak pazar yeri talebini karşılamak üzere harekete geçen Beykoz Belediyesi halk oylamasına gitme kararı aldı ve pazar yeri seçimini vatandaşlara bıraktı.

Beykoz’da katılımcı yönetişim anlayışını pekiştirmek amacıyla yapılacak uygulamayla mahallelerde gerekli incelemeler tamamlandı ve üç mahalleye hizmet edecek üç farklı nokta belirlendi. 

İlçeye demokrasi şöleni yaşatacak halk oylaması için oy pusulaları ve sandıklar da hazırlandı.

1 Mart 2020 Pazar günü mahalle muhtarlıklarında sandık başına gidecek ilçe sakinleri pazar yerinin Gülkurusu Sokak, Ezgi Sokak ya da Kuruçeşme Sokak’ta kurulmasını oylayacak. Referandum sonunda en fazla oyu alan yerde pazar kurulacak. 

15 yaş üstü herkes sandık başına  

Halk oylamasına 15 yaş üstündeki tüm mahalle sakinleri kimliklerini ibraz ederek katılabilecek. Oy kullanma hakkı olan her vatandaş ancak bir oy kullanacak. Birden fazla seçeneği işaretleyenlerin oyları geçersiz sayılacak.

Oy pusulası üzerinde, tercih edilen seçeneğin anlaşılmasını güçleştiren ya da yasa dışı ve benzeri işaretlemeler yapılması oyun geçersiz olmasına yol açacak.

"Güzel bir demokrasi örneği olacağına inanıyorum"

Referandum için mahalle sakinlerine çağrıda bulunan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Beykozluların mutlu ve huzurlu yaşaması kendilerini ilgilendiren kararlarda söz sahibi olmalarıyla mümkün. Pazar yeriyle ilgili en doğru kararı yine buraya alışveriş yapmaya gelecek olan halkımız  verir. İlçe sakinlerimizin katılımıyla güzel bir demokrasi örneği sergileneceğine inanıyorum. Tüm mahalle sakinlerimizi demokratik haklarını ve oylarını kullanmaya davet ediyor, sandıktan çıkacak sonucun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Göksu-Göztepe-Yenimahalle Pazarı Halk Oylaması

Tarih: 1 Mart 2020 Pazar

Saat: 09.00-17.00

Yer: Göksu-Göztepe-Yenimahalle Muhtarlıkları

Haber Merkezi

Beykoz Belediyesi'nden Dost Beykoz'a ödül
Önceki Beykoz Belediyesi'nden Dost Beykoz'a ödül
Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Sonraki Beykoz Nöbetçi Eczaneler Haziran 2024
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz