Beykoz’da para bitti, şimdi borçlanacağız

  • 13.10.2019 00:39
  • Güncelleme: 13.10.2019 00:51
  • Okunma: 31022 kez
  • Yorum: 5
İstanbul'da en zengin belediye olarak gösterilen Beykoz’da, Başkan Meclisten borçlanma yetkisi aldı.
Beykoz’da para bitti, şimdi borçlanacağız

Kasasına 2B’den kaynaklı olarak bir buçuk milyar lirayı aşkın para giren Beykoz Belediyesi’nde, Başkan Murat Aydın’ın meclisten borçlanma yetkisi istemesi tartışmalara neden oldu.

Söz konusu talebin ucunun açık olması da, “Beykoz Belediyesi’nde neler oluyor?” sorusuna yol açtı.   

Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Meclisi’nden borçlanma yetkisi istedi. Oturumda ayrıca tasarrufa ilişkin ifadeler dile getirildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı 2. Oturumu’nda Belediye Başkanı Murat Aydın’a borçlanma yetkisi verdi. CHP grubu ise Aydın’a verilmek istenen bu yetkiye karşı çıktı.

Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf’ın yönettiği oturumda komisyon görüşmeleri sonrası meclise yeniden gelen dokuz konuyla ilgili oylama yapıldı.

Belediye Meclis üyelerinin oyladığı dokuz konu arasında Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a borçlanma yetkisi verilen madde de yer aldı.

Gündemin diğer maddelerinde, Beykoz Belediyesi’nin Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile protokol yapılması ve tahsis işlemleri yapılmasının yanısıra Beykoz Vakfı, İlçe Spor Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapması hakkındaki müdürlük teklifleri oylandı.

Murat Aydın’a iç borçlanma yetkisi

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a iç borçlanma yetkisi veren teklife CHP grubu ret oyu kullanırken, teklif hakkında söz alan CHP Meclis üyesi Cemal Sataloğlu, uçu açık bir talep olduğu gerekçesiyle ret oyu vereceklerini söyledi.

Sataloğlu, gündemin 2 numaralı raporunda Belediye Başkanı Murat Aydın ile ilgili bir yetki talebi söz konusu olduğunu ifade ederek komisyon raporunu okudu.

Aydın’a ucu açık borçlanma yetkisi

Komisyon raporunu aktaran Sataloğlu, “Belediyemizin yaptığı hizmetler, ihaleler ve mahkeme kararlarına karşı sunulmak üzere zaman zaman kredi ve teminat mektuplarına ihtiyaç duyulmaktadır.” ifadelerinin yer aldığını dile getirdi.

Sataloğlu, “burada bir iç borçlanma talebi ve isteği var. Sadece iş hukukuyla ilgili bir teminat mektubu talebi yok. Hizmetler ve ihaleler kelimelerini koyarak genel bir vekaletname tarzında bir iç borçlanma talebi var. Bu nedenle talebi uygun görmüyoruz” şeklinde konuştu.

İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu’nun konuşmasının ardından Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf, teklifi oylamaya sundu.

Teklif CHP’nin ret oylarına karşın AK Parti grubunun kabul oyları sonucu oy çokluğu ile Meclisten geçti.

Yeşilay’ın kirasını da Beykoz Belediyesi ödeyecek

Öte yandan, çeşitli STK’larla yapılan protokollerin de Beykoz Belediyesi’ne maddi anlamda ek külfet getireceği ifade edildi.

CHP Grubu gündemin 7. sırasında yer alan Beykoz Belediyesi’nin Türkiye Yeşilay Vakfı ile ortak hizmet protokolu düzenlemesi ve tahsis işlemleri ile ilgili rapora da karşı çıktı.

Tasarruftan bahseden Beykoz Belediyesi’nin savurgan olmaması gerektiğine vurgu yapan CHP’li Meclis üyesi Cemal Sataloğlu, komisyonda Yeşilay’ın kullanmak istediği ofisin kiralanması ve bunun bedelini belediyeye ödetmenin görüşüldüğünü, düşünülen ofisin kira bedelinin 2 bin 500 lira olduğunu buna ek olarak geçmiş üç aylık kirası ödenmemiş olan bir taşınmazın kirasının Belediye tarafından ödenmesi talebi olduğunu söyledi.

“Bu kadar savurganlık olmamalı!”

“Bankadaki paralarımızın bu kadar savurganlık içinde harcanmaması gerekmektedir. Tasarruf üzerine konuşan AK Partili arkadaşımızın söylediği gibi, geleceği düşünmek zorundayız” diye konuşan Cemal Sataloğlu, şunları söyledi:

“Belediye yönetimi savurgan olmamalı. Beykoz Belediyesi bu anlamda kendisine ait taşınmazları değerlendirmesi gerekiyor. Geçen ay meclisten geçirdiğimiz 26 bin lira kira ödediğimiz bir gayrimenkul vardı. Burada bir değerlendirme yapılabilir.

Sataloğlu’nun konuşmasının ardından AK Partili üye Ahmet Deliak, Hukuk Komisyonu’nun konuya ilişkin meclise gönderdiği raporu savundu.

Deliak, savunmasında Beykoz Yeşilay Vakfı’nın faaliyet yaptığını ve mekan anlamında sıkıntı çektiği iddiasını savundu.

Ahmet Deliak, “Yeşilay bilindiği gibi kamu yararına çalışan bir dernek statüsündedir. Halk sağlığı yönünden çeşitli zararlı maddelerin engellenmesi anlamında çalışmalar yapmaktadır. 5393 Sayılı Belediye Kanununu kamu yararına çalışan derneklere 25 yılı geçmemek üzere yer tahsisine imkan vermektedir” dedi.

Belediye Meclisi, bir önceki dönem AK Parti’den Meclis Üyesi olan Emin Yavuz’un başkanlığını sürdürdüğü Beykoz Yeşilay Vakfı’nın kirasını ödeme ve yer tahsisi talebi CHP’nin ret oylarına karşın AK Parti’nin oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (5 Yorum)

Feridun (3 yıl önce)

2b imar barisi derken paralari aldilar ortada imar denen birsey yok. Ne de bahseden, ne zaman imar verecekler merak ediyorum. Zannederim deprem beykoz a vurunca hersey yerke bir olunca her halde. Aslinda sitemim birazda biz beykozlulara hic kimsenin sesi cikmiyor. Herkes kaldirimsiz yollarda, eski evlerde yasamaktan memnun demek ki. Her zaman ki gibi sessiz beykoz.

Kamil Beykozlu (3 yıl önce)

İmardan bahseden yok ne çabuk unutuldu en büyük sorunumuz.

Filiz (3 yıl önce)

Ben AKP li bir vatandasım murat aydından ricam belediyenin parası nerelere gitti başkanım bu sizden öncemi sonramı oldu ve nerelere harcandı.beykoz halkına bunu bir konusmanızda acıklarmısınız bunu herkes bilsin ki vatandasta dolu bos konusmasın RTE Gibi acık olun ki sizi başımızın üstünde gezdirelim

Ümit (3 yıl önce)

Ya allah aşkına şu belediyeye geldin geleli ne yaptın belediye başkanı ne yaptında borçlanma yetkisi istiyosun bu parayı ne yaptın senin yaptığını yücel çelikbilekte yapıyodu hiç olmassa dışardan para almıyordu...

Naim Sözen (3 yıl önce)

Yücel Bey, 2.B.paralarının hesabını versin.. FAKİR FUKARANIN Arsalarını zenginlere toplatan zalim... hesap versin...

Yorum Yaz