Beykoz'da Palyatif Bakım Merkezi yenilendi

  • Güncelleme: 14.02.2019 18:56
  • Okunma: 10247 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Devlet Hastanesi'nde görselliği ve iç dizaynı yeniden yapılan Palyatif Bakım Merkezi hizmete açıldı.
Beykoz'da Palyatif Bakım Merkezi yenilendi

Beykoz Belediyesi tarafından yaptırılan Palyatif Bakım Merkezi'nin açılışına, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 2 Nolu Kamu Hastaneler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil, Beykoz Belediye Başkan Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Mahmut Gülbasar, Adem Çalışkan, Manolya Demirören ve Salim Öztürk, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Süleyman Erdoğdu, Başhekim Yardımcıları  Dr. Abdurrahman Besler ve Oğuz Ayhan, Hastane Müdürleri Necibe Köse ve Selda Ceylan, Beykoz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Halis Demir ve İlçe Milli eğitim Müdürü Kazım Bozbay gibi isimler hazır bulundu.

Açılışta konuşan Beykoz Devlet Hastanesi Başhekim Op. Dr Süleyman Erdoğdu, Palyatif Bakım Merkezi'nin işleyişiyle ilgili bilgi verdi.

"Palyatif Bakım Merkezi aslında ev ortamıdır"

Başhekim Erdoğdu, Palyatif Bakım Merkezi'nde yoğun bakımdan çıkan hastalara yada evde istenildiği gibi bakımı yapılamayan, ağır hastaların bakımın yapıldığını ve 11 yataklı bir servis olduğunu kaydetti.

Burada tedavinin yanı sıra hasta yakınlarına hasta bakımıyla ilgili eğitim verildiğini, müftülüğün görevlendirdiği manevi destek uzmanı aracılığı ile hasta ve hasta yakınlarına destek olunduğunu sözlerine ekleyen Erdoğdu, bu servis aracılığı ile hastalara maddi ve manevi açıdan çift yönlü hizmet verdiklerini söyledi.

Başhekim Erdoğdu, kısıtlı olanaklar nedeniyle Palyatif Bakım Merkezi'nde hastaları uzun süre tutamadıklarını, hastaların durumuna göre diğer hastalara da olanak sağlamak durumunda kaldıklarını söyledi.

Beykoz Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nin modernleşmesi konusunda Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in maddi destek verdiğini ve kendisine teşekkür etiğini söyleyen Süleyman Erdoğdu, merkezi sistem havalandırma yapıldığını, boya badana ve görsel çalışmalar sonucunda Palyatif Bakım Merkezi'nin hastane ortamından çok ev ortamı sağlanan bir düzene kavuşturulduğunu söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'te konuşmasında, Beykoz Devlet Hastanesi yöneticilerinin kendilerini Palyatif Bakım Merkezi'ni elden geçirmeleri için teşvik ettiğini, maddi boyutundaki katkılar kendilerine ait olsa da esas mimarın hastane yöneticileri olduğunu ifade etti. Başkan Çelikbilek, Palyatif Bakım Merkezi'nin öneminin kendisine anlatılmış olmasına rağmen, yakından görmenin daha etkili olduğunu, hastanenin her bölümünün farklı bir hizmet sunduğunu fakat Palyatif Merkezi'nin ev ortamı olması nedeniyle daha bir anlam taşıdığını kaydetti.

Palyatif Bakım Merkezi'nin hastaneyi andıran bir ortamı olmadığını bunun da hastalara psikolojik bir destek sağladığını sözlerine ekleyen Başkan Çelikbilek, manevi destek veriliyor olmasının da önemli bir hizmet olduğunu dile getirdi.   

"Palyatif Bakım Merkezleri son yıllarda önem kazanmıştır"

Palyatif Bakım Merkezleri'nin son süreçte önem kazandığını ifade eden İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 2 Nolu Kamu Hastaneler Birliği Başkanı Prof. Dr. Kamil Özdil, Türkiye'de yaş ortalamasının 80'e ulaştığını ve insan ömür uzadıkça, artan kronik hastalıklar, yoğun bakım sonrası bakım ve adaptasyon süreçlerinin önem kazandığını ifade etti.

"Bu çerçevede Palyatif Bakım, ciddi ve önemli bir servistir" diye konuşan Kamil Özdil, destekleri nedeniyle Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve hastane yönetimine teşekkür etti.

Daha sonra protokol üyeleri hep birlikte açılış kurdelesini kesti. Başkan Çelikbilek, Başhekim Erdoğdu ve diğer konuklarla birlikte dolaştığı Palyatif Bakım Merkezi'nde, hastalara çiçek ve çikolata vererek, "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

Beykoz Devlet Hastanesi Onkoloji Doktoru Abdul Lama, Palyatif Bakım Merkezi'nde hastaların ve hasta yakınlarının hangi aşamalardan geçtiğini Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e anlattı.

Palyatif Bakım Merkezi'nin Toplantı Salonu'nda bir süre dinlenen protokol üyelerine, hasta bakım bilgilendirmesinin yapıldığı salonla ilgili bilgi verildi.

Daha sonra Palyatif Bakım Merkezi'nin personeline de çiçek ve çikolata ikram eden Başkan Çelikbilek ve beraberindekiler, Başhekim Süleyman Erdoğdu'nun odasında bir süre dinlendikten sonra Beykoz Devlet Hastanesi'nden ayrıldı.

Haber Merkezi 

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz