Beykoz’da Otizm farkındalığı için mavi ışık yandı

  • Güncelleme: 02.04.2020 21:43
  • Okunma: 7987 kez
  • Yorum: 0
Dünya Otizm Farkındalık Gününde Beykoz’dan da otizme dikkat çekildi. BOÇAY açıklama yaptı, FSM ve YSS Köprüleri güne özel ışıklandırıldı.
Beykoz’da Otizm farkındalığı için mavi ışık yandı

"2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde" Türkiye’de olduğu gibi Beykoz’da mavi renge büründü.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü mavi renkle aydınlatılırken, Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Dernek Başkanı Bülent Taştan bir açıklama yayınladı.

Dünya genelinde eşzamanlı olarak düzenlenen "Otizme Mavi Işık Yak" kampanyası kapsamında 2 Nisan günü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü mavi ışıkla aydınlatıldı, otizme dikkati çekildi.

Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Dernek Başkanı Bülent Taştan ise sosyal medya aracılığıyla 2 Nisan’a özel yaptığı açıklamada, salgın hastalık nedeniyle bir program gerçekleştiremediklerini dile getirdi.

“Çocuklarımızı evde tutmakta zorlanıyoruz”

Taştan, “Bizler BOÇAY olarak ülkemizi ve dünyayı saran salgın hastalık dolayısıyla bu yıl ki etkinliklerimizi yapamıyoruz. Bu zor günlerde normal çocuklarımızı evde tutmakta zorlanırken, otizmli çocuklarımızı evde tutmak için daha da zorlanıyoruz. Fakat her zaman aklımızda bir soru var. Bana bir şey olursa çocuğum ne olacak? Bu düşüncelerle hem kendi, hem çocuğumuzun sağlığını korumak zorundayız. Evlerimizde kalalım. Ülkemizin bu beladan en kısa sürede kurtulacağını temenni ediyoruz” dedi.

Otizm Nedir?

Otizm doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel farklılıktır. Toplumda var olan bu önyargının aşılması, otizmli aileler için kritik bir önem taşımaktadır. Otizmle ilgili yapılan birçok çalışma sonucuna göre otizmli bireylerin gelişiminde en önemli unsur eğitimdir. Günümüzde her 68 çocuktan birisinde rastlanmaktadır.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz