Yaşam

Beykoz'da otistiklere el uzanacak mı?

Beykoz'da otistiklere el uzanacak mı?
15.11.2015 18:34
| | |
6575

Video galeri

Beykozlu Otistik Samed Selek'in annesi Aysun Hanım, toplumsal bir farkındalık için ilçedeki kuruluşların harekete geçmesini bekliyor.

Beykozlu Otistik Samed Selek'in annesi Aysun Hanım, toplumsal bir farkındalık için ilçedeki kuruluşların harekete geçmesini bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi'nde ilk kişisel sergisini açan ve ilçede yalnızca Dost Beykoz'un haberleştirdiği Samed Selek'in ünü ülke sınırlarını da aştı. Kanada'da gerçekleştirilen 2015 ANCA World Autism Festival'de 'Visiual art Youth' dalında Samet Selek'in resimleri sergilenirken, Beykozlu Samed Selek, Festival'in 2016 yılı sergisine şahsen katılımı için Kanada'ya davet edildi. Otistik Samed Selek'in annesi Aysun Hanım ise Dost Beykoz'a yaşadığı sorunları dile getirdi. Samed'in çocukluğundan itibaren tüm gelişim sürecini anlatan Aysun Hanım, ilçede otizm ile ilgili bir farkındalık oluşmamış olmasından dolayı da şikâyet etti. ODTÜ'de öğrenim gören öğrencilerin, otistik çocuklara yönelik proje geliştirdiklerini ve bu kapsamda da otistik bir genci alarak, onunla 1 gün geçirdiklerini anlatan Aysun Hanım, "Niçin bu kadar üniversite varken Beykoz'da böyle bir proje gerçekleşmiyor? Beykoz'da yaklaşık 1000 kadar otistik bulunuyor ancak ne yazık ki, yolda bizi görenler 'Bir şey yapar mı?' diye soruyor. İlçemizin otizm konusunda bir farkındalık programına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Dost Beykoz, Göksu Evleri'nde faaliyet gösteren Başlangıç Özel Eğitim Merkezi'nde otistik Samed Selek ile bir araya geldi ve annesi Aysun Hanım ile bir röportaj gerçekleştirdi. Okulun ve Samed'in Öğretmenlerinden olan Anıl Yetişen, "Çok özel bir çocuk" dediği Samed ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Samed Selek'in yaptığı resimlerin yanı sıra müziğe olan tutkusu ve bu konudaki yaratıcılığını anlatan bir diğer öğretmeni Arzu Ay ise Samed ile birlikte çalışmanın keyifli yönlerini dile getirdi.

İşte Samed Selek ile ilgili bilgiler ve Anne Aysun Hanım'ın ilçe halkından beklentileri...

Samed Selek... 16 yaşında... Önümüzdeki 2016 yılı Mart'ında 17 yaşına girecek olan Samed Selek, otizm ile birlikte yaşayan binlerce kişiden birisi... Anne Aysun Hanım, Samed için büyük bir fedakârlığa katlanırken asla şikâyetçi olmayan ancak toplumun Samed'e yaklaşımından dolayı kırgın olan bir hanımefendi... Özellikle otizm konusunda bilgisi olmayan insanların 'tuhaf' davranışlarını eleştiriyor Aysun Hanım ve şunları anlatıyor:

Toplumdaki insanların otizmli gence bakışı: “Bir şey yapar mı?”

"Bu kadar bilinçlendirmeye rağmen, kimi zaman yolda karşılaştığımızda birisinin 'Bir şey yapar mı?' diye sorması beni çok üzüyor. Samed bir otistik, o kadar... O, hiç kimseye bir şey yapmaz... Kendisine ya da bir başkasına zarar vermez. Samed, ilk kez karşılaştığı kişilere adını ve soyadını soruyor, mail adresini istiyor. Bazen insanlar yanıt vermeyince, 'İsminizi, mail adresinizi değiştirerek verin, yanlış verin; ama bir yanıt verin' diyorum; sonuç alamıyorum. Samed'e tek bir söz etmiyorlar. Oysa Samed de yanıt alıncaya kadar hem ona soruyor hem de bana dönerek, 'Anne, neden yanıt vermiyor?' diye soruyor. Adını değiştirip de söylemeyen ve bunda ısrarcı olan insanlarımız var maalesef..."

Otistik oğlu Samed Selek'in yaptığı resimlerin bu yıl Kanada'daki 2015 ANCA World Autism Festival'de sergilendiğini anlatan Aysun Hanım, 2016 yılındaki Festival için ise Samed'in Kanada'ya davet edildiğini söyledi. Müzik konusunda da oldukça yetenekli olan oğlu için hemen hiçbir sosyal faaliyet içinde yer alamadığını anlatan Aysun Hanım, şöyle dedi:

Samed’in Annesi Aysun Hanım: “Neden Beykoz’daki üniversiteler harekete geçmiyor?”

"Biz tüm programımızı Samed'e göre yapıyoruz. Bir sosyal yaşantımız yok. Benim tek isteğim, Samed'in benden sonra en azından kendi ihtiyaçlarını giderebilecek düzeye gelmesi. Bunun için de kaynaştırma eğitimi çok önemli... Ben onu, yalnızca otizmlilerin olduğu bir okula göndermeyi hiç istemedim. Güzel sanatlar ile ilgili okulları dolaştım yaz boyunca... Ancak bir sonuç alamadım... Özellikle özel okullar, otistik bir öğrenci kabul etmekten çekiniyorlar. Bunda diğer öğrenci ailelerinden korku da ön planda... Oysa Samed, çok çabuk öğrenen bir çocuk... Üstelik oturduğu yerden de hiç kalkmıyor... Ortaokulu yıllarında ben kapıda beklerdim: Öğretmenlere ise 'ne olur bir soru sorun' diye yalvarırdım. Derste dinlerken, çok iyi öğreniyor çünkü... Soru sorsalar, Samed yanıtlayacak aslında...

ODTÜ'de bir proje gerçekleşmişti geçtiğimiz yıllarda... Üniversite öğrencileri 'Bu Kapı Senin İçin Çalıyor' başlıklı proje geliştirmişler ve otistik çocukların evlerine ziyaretler düzenlemişler. Ailelerden çocukları alıyor ve 1 gün boyunca onu üniversiteye götürerek, çeşitli sosyal aktivitelere dâhil ederek, eğlendiriyorlar.  Niçin bu kadar üniversite varken Beykoz'da böyle bir proje gerçekleşmiyor? Beykoz'da yaklaşık 1000 kadar otistik bulunuyor ancak ne yazık ki, yolda bizi görenler 'Bir şey yapar mı?' diye soruyor. İlçemizin otizm konusunda bir farkındalık programına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum."

İki abisi ve bir de ablası olan Samed Selek, Göksu Evleri'nde faaliyet gösteren Başlangıç Özel Eğitim Merkezi'nin en renkli simalarından birisi... Arkadaşlarının yanı sıra öğretmenleri de Samed'i çok seviyor ve onun özel bir çocuk olduğunu düşünüyor. Resim ve müzik alanındaki yeteneklerini övgüyle dile getiren öğretmenlerden Psikolog Arzu Ay, Samed'in öğrenim sürecindeki başarılarını dile getiriyor. Özellikle ezber ve hafızada tutma konusunda yetenekli bir öğrenci olduğunu anlatan Psikolog Arzu Ay, zaman zaman bu konuda kendisini şaşırttığını da itiraf ediyor. Bir diğer öğretmen Psikolog Anıl Yetişen ise 7/24 Samed ile birlikte olduklarını vurguluyor ve şunları söylüyor:

Psikolog Anıl Yetişen: “Samed, sempatik tavırlarıyla bizi kendisine bağladı…”

"Annesi Aysun Hanım, geceyarısı bile olsa beni arayabiliyor. Samed ile telefonda konuştuğumuz geceler oluyor. Onu diğer akranlarından ve otistiklerden ayıran en önemli özelliği ise sanata ilgisi... Çok güzel resimler yapıyor. Bunun dışında üzerine kararlılıkla gidildiği takdirde, bazı takıntılarından da kurtulabiliyor. Samed, hem çok iyi bir öğrenci olması hem de kendine özgü sempatik tavırlarıyla, bizleri kendisine bağladı. Onu çok seviyoruz. Onunla birlikte çalışmak, bize keyif veriyor..."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Otistik, Samet Selek, Aysun Selek, Röportaj, Anıl Yetişen

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"