Beykoz'da orman denilen yer tarla çıktı...

  • Güncelleme: 22.05.2015 22:04
  • Okunma: 13475 kez
  • Yorum: 1
Eskiden Dereseki'ye bağlı olan ve şu anda Elmalı'da yer alan orman alanla ilgili bugün yeni belgelere ulaşıldı.
Beykoz'da orman denilen yer tarla çıktı...

Dost Beykoz'un araştırma yaparak dün haberleştirdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilan edilen Beykoz Dereseki'deki iki parsele ait bugün yeni bilgiler ve iddialar ortaya çıktı. Yayımlandıktan sonra ilçede büyük ses getiren haberle ilgili olarak yaptığı araştırmalarını derinleştiren ve 355 ila 356 sayılı parselleri mercek altına alan Dost Beykoz Haber Merkezi, 2006 yılına ait 9 yıl öncesinin bir belgesini bulguladı. Beykoz 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2004/595 Esas 2005/380 Karar ve 08.02.2006 kesinleşme tarihli ilamına istinaden düzenlenen belgeye göre Bakanlığın askıya çıkardığı 355 ve 356 parsellerde meyve bahçesi, bina bulunuyor ve alan, kısmen de tarla olarak görünüyor. Parsellerin o dönemki sahipleri SS Tüm Basın Birlik Mensupları Konut Yapı Kooperatifi olsa da bugün KİPTAŞ'ın elinde olduğu biliniyor. Bölgeye girişte 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ İstanbul Konut İmar Plan Tur. Ulş. San. Tic. A.Ş.'ye aittir' tabelası yer alıyor.

‘Özel orman değil; TARLA…’

'Beykoz Derseki'de kişiye özel imar planı!' başlığıyla Dost Beykoz'un elektronik adresinde yayınlanan haber, büyük ses getirdi. Yalnızca 1 gecede 2 bine yakın IP adresi kaydeden haberde Dost Beykoz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan parsellerle ilgili olarak araştırmalarına yer verdi. Dereseki 8 Pafta 355 ve 356 sayılı parsellerle ilgili olarak yapılan araştırmada, söz konusu yerin Beykoz Elmalı'daki Kaymakdonduran Mesire Alanı'nın hemen yan tarafında bulunan 360 sayılı parsele komşu olduğu ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak Harita ve Kadastro Mühendisi Aydın Düzgün'ün görüşlerine başvuran Dost Beykoz, söz konusu alanın 'özel orman' statüsünde olduğunu duyurmuştu.

Dost Beykoz Haber Merkezi'nin bugün elde ettiği belgeler ise 355 ve 356 sayılı parsellerin özel orman statüsünde olmadığını haber veriyordu. Buna göre 355 sayılı parsel için bilirkişi raporunda 'Meyve bahçesi ve kısmen tarla' ifadesi kullanılırken, 356 sayılı parselden ise 'Üzerinde 6 adet kargir bina ve kargir havuzu bulunan meyve bahçesi ve kısmen tarla' olarak bahsediliyordu. Böylelikle Bakanlığın açıkladığı 'okul alanı' yapılmak üzere tahsis edilen alan, yüzde 6'lık 'özel orman statüsü' yerlerden biraz daha fazla alanın imara açılmasını hak ediyordu. Ancak özel orman alanı olmasa da yine de yüzde 80'lik oran oldukça yüksek kabul ediliyordu.

‘Beykozlular, Elmalı’daki imara açılımlardan endişe duyuyor’

Araştırması sırasında Dost Beykoz Haber Merkezi, çeşitli iddialara da kulak misafiri oldu. Bölgede yaşayan Beykozlulara göre, KİPTAŞ tabelasının olduğu yerde önceleri bir güvenlik görevlisi dururken, artık buranın girişi korunmuyordu. Ormanlık alan olduğu için alanın ortasında bulunan çalışmalar net olarak tespit edilemezken, alandaki ağaçların ise giderek azaldığı iddia edildi. Çevreyi yakından izleyen Beykozlu vatandaşlar, 355 ve 356 sayılı parsellerin yanı sıra 360 sayılı parselin çok daha büyük bir alanı kapladığı ancak özel orman statüsünde bulunduğu için yasalardaki yüzde 6 şartının aşılamadığını anlattı. Bununla ilgili olarak yasaların değişmesi sonrasında ise Elmalı’daki görünümün tamamen değişeceğini iddia eden vatandaşlar, “Yakın gelecekte buradaki kuş seslerine hasret kalabileceğiz” serzenişinde bulundu.

İlgili haber için tıklayınız: Beykoz'da kişiye özel imar planı

Haber Merkezi

Yorumlar (1 Yorum)

murat imat (5 yıl önce)

paran varsa yancıkta villayı yaparsın tarlada!

Yorum Yaz