Beykoz'da organ bağışı seferberliği başlıyor

  • 02.11.2016 18:04
  • Güncelleme: 02.11.2016 18:05
  • Okunma: 6265 kez
  • Yorum: 0
Türkiye'de 3-9 Kasım tarihleri arası organ bağışı haftası olarak değerlendiriliyor. Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü ise organ bağışı haftasında seferberlik başlatıyor.
Beykoz'da organ bağışı seferberliği başlıyor

Ülke çapında 30 bin hasta organ bağışı beklerken, vatandaşlar ise organ bağışı konusunda çekingen davranıyor.  Beykoz İlçe Sağlık Müdürlüğü Beykoz Kaymakamlığı ile birlikte organ bağışı için Paşabahçe Meydanı’nda stant kuruyor.

İlçe Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe: "Organ bağışı kanun çerçevesinde titizlikle yapılıyor"

Organ bağışı ile ilgili Dost Beykoz'a açıklamalarda bulunan İlçe Sağlık Müdürü Çiğdem Gökçe, "18 yaşını dolduran, aklı başında herkesin doku ve organlarını bağışlayabileceğini" ifade ediyor.

"Bağışlanan organlarına nakledilmesi Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde gerçekleştirilir. Organ bağışı ve nakli hizmetleri 2238 sayılı kanun çerçevesinde ve doğrudan Sağlık Bakanlığı Ulusal Orhan ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmektedir. Organ nakli iki şekilde yapılır. Canlıdan canlıya veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan nakillerdir. Toplumda her ölen kişiden organ nakli yapılabilir diye bilinir ama maalesef durum böyle değil. Organ nakli sadece yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazına bağlı olarak hayatını kaybeden ve beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılabilir. Bu şekilde vefat eden kişilerin yakınlarına, kişinin organ bağışı olsun ya da olmasın mutlaka organ nakli koordinatörleri tarafından bilgi verilip organ bağışı konusunda fikirleri sorulur. Olumlu ise yazılı onay alınarak bu kişilerden organ nakli yapılır. Aile onayı şarttır" şeklinde konuşan Bayan Gökçe, sadece yetkili birimlere organ bağışı yapılabileceğini ve bağışlarda gizliliğin ön planda olduğunu vurguladı.

Beykoz İlçe Sağlık Müdiresi Çiğdem Gökçe şöyle devam etti:

"Yetkililer dışında kimse bilgileri göremez!"

"Organ bağışı için il ve ilçe sağlık müdürlükleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezi organ bağış birim sorumlularına başvurulabilir. Bilgiler yetkili kullanıcı tarafından şifre ile internet üzerinden Sağlık Bakanlığı'nın organ ve doku bağışı sistemine girilir. Bakanlık yetkilileri dışında kimsenin bu bilgileri görmeye yetkisi yoktur. Bağış yapan kişi dilediği zaman vazgeçme hakkına sahiptir."

Beykoz Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen organ bağışı standı 3-4 Kasım tarihleri 10.00-16.00 saatleri arasında Paşabahçe Meydanı'nda açık kalacak. Açılışta Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İlçe Kaymakamı Ahmet Katırcı da yer alacak.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz