Beykoz'da okuma-yazma seferberliği devam ediyor

  • Güncelleme: 02.03.2018 15:46
  • Okunma: 10303 kez
  • Yorum: 0
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında Beykoz'da Halk Eğitim Merkezi'nin kurslarına katılan kursiyerlere okuma yazma belgeleri verildi.
Beykoz'da okuma-yazma seferberliği devam ediyor

Düzenlenen sertifika törenine Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur, Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, muhtarlar, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın bir televizyon programına katılarak yaptıkları okuma-yazma seferberliği sonrası vatandaşlar kampanyaya ilgi göstermeye devam ediyor.

"29 kursa, 298 kişi kayıt oldu"

Beykoz'da son iki hafta içerisinde 29 tane kurs açıldığını ve 298 kişinin bu kurslara kayıt yaptırdığını hatırlan Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Mamur, "Okuma yazma ile ilgili büyük bir ivme kazandık. İyi bir duyuru yapılması gerekiyormuş. Biz bu kursları açıyoruz. her ay 30-40 kişi bizden belge alıyordu. Cumhurbaşkanımız ve eşinin yapmış olduğu duyurunun ardından şu anda 29 tane kurs açıldı, 298 kişi bu kurslara kayıt oldu" dedi.

"Mazeret göstermeden kurslar açılacak"

Beykoz'da okuma yazma bilmeyen vatandaşların sayısının nüfusa oranla yüzde beşlik bir dilimi temsil ettiğini ifade eden Mamur, "Beykoz'un okuma yazmazlık durumuna baktığınızda TÜİK verilerine göre yüzde 3 görünüyor. Kimler olduğunu öğrenemiyoruz. Gizli bilgi oldukları için, bu yüzdelik beş bin kişi olarak görünüyor. Bu çalışmaları hızla sürdürüyoruz. Son seferberlikten sonra büyük bir ivme kazandı. Bu şekilde devam edecektir diye düşünüyoruz. Mayıs ayının ortalarına kadar bu seferberlik devam edecek. Öğretmen, kursiyer ve yer üçlüsünü buluşturmak gerekiyordu. Bu seferberlik süresince her öğretmen olarak mezun olan, formasyonu olanlara bu kursu açıyoruz. Gece-gündüz, hafta sonu hafta içi demeden, eve dahi öğretmen göndermeye başladık. Başvuru yapmak isteyen herkes bu kurslara gelebilir. Mazeretsiz olarak kurs açacağız" diye konuştu.

"Mahallelerdeki okullarımız seferberliğe ortak olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı okur yazarlık seferberliğinin ülke genelinde büyük bir karşılık bulduğuna değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşlerinin başlattığı okur yazarlık seferberliği ülkemizde büyük bir karşılık buldu. Özellikle Cumhurbaşkanımızın mahalledeki temsilcileri olarak gördüğümüz muhtarlarımız, bizleri arayarak mahallelerinde bu etkinliğe katılmak isteyen insanlar olduğunu söylüyor. Biz kendilerini Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne yönlendirerek, gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Mahallelerimizde bizim evimiz mesafesindeki okullarımız bu seferberliğe ortak olacak. okuma yazma, var olma mücadelesinin, ulus olarak varlığımızı sürdürebilmenin zorunlu bir gerçeğidir. Devletimiz mukayese kabul edilemeyecek şekilde aşama kaydetti. Birçok insan geçmişteki olumsuzluk ve imkansızlar nedeniyle okuma yazma öğrenememişti. Bunu benim annem de yaşadı. 75 yaşındayken annem de kursa giderek okuma yazma öğrendi."

"3 kızım lise, 2 torunum üniversite bitirdi"

Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde açılan ve kursa katılan 82 yaşındaki Fatma Özbakır, en büyük hevesinin kendisinin el yazısı yazarak okumak olduğunu belirterek, "En büyük hevesim kendim yazıp okuyabilmek istiyorum. Bunun için geldim. Bize böyle imkanlar veren herkese teşekkür ediyorum. 3 tane kız evladım var hepsine liseyi okuttum. 2 tane torunum üniversiteyi bitirdi. Ben onlarla uğraşmaktan kendime vakit ayıramamıştım" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz