Beykoz'da okul inşaatı hızla devam ediyor

  • Güncelleme: 11.02.2020 10:38
  • Okunma: 8537 kez
  • Yorum: 0
1999'da yaşanan büyük depremin ardından Beykoz'da bir çok okul yıkılıp yeniden yapıldı. Çiğdem İlkokulu'na da 2019 yılın temmuz ayında ilk kazma vurulmuştu.
Beykoz'da okul inşaatı hızla devam ediyor

Beykoz'da okul inşaatı hızla devam ediyor

1999 yılında Adapazarı, Gölcük ve Yalova'da bölgesinde yaşanan  büyük deprem İstanbul'da da hissedilmişti.

Yaşanan endişenin aradından İstanbul'un bir çok bölgesinde olduğu gibi Beykoz'da da okullar depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapıldı.

Çiğdem İlkokulu'na da 2019 yılın temmuz ayında ilk kazma vurulmuştu.

2014 yılında depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan ve mülkiyetinde yaşanan bir problem nedeniyle yıllarca beklemek zorunda kalan Çiğdem İlkokulu, atıl durumda kaldığı sürede uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelmişti.

Yine okulda, 2018 yılının mart aydında yangın çıkmış, yangının çıkış nedeni olarak uyuşturucu bağımlıları gösterilmişti.

Bölge halkı okulun yapımın bir hayli gecikmesi üzerine eylem yaparak ilgililere tepki göstermişti. Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, o dönemde yapmış olduğu açıklamada, "Okulumuz korumasız, her tarafı kırılıp dökülmüş, kötü niyetli insanların barınağı olmuş ve yakılmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

Öğrencileri geçici olarak Paşabahçe İlkokulu'na gönderilen Çiğdem İlkokulu için ilk kazma 2019 yılının temmuz ayında vurulmuştu. Aradan geçen 8 aylık sürede inşatta bir hayli yol alındı.

Tamamlama süresi 420 gün olarak belirlenen okulun son kat betonu atılarak, iç bölmeler için çalışmalar başladı. 2020-2021 Eğitim - Öğretim döneminde hizmet vermeye başlaması planlanan okulun inşaat çalışmaları İstanbul Valiliği tarafından yürütülüyor.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Çiğdem İlkokulu, İnşaat