Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?

  • 0
  • 10951
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?
Beykoz'da öğretmenler sahipsiz mi?

Beykoz Kanlıca'da bulunan Sedat Simavi Ortaokulu müdür yardımcısı İbrahim Ünal'ın bir veli tarafından darp edilmesi eğitim camiasının tepkisini çekti.

Veli toplantısı sırasında bir öğrencinin velisi tarafından darp edilen İbrahim Ünal'a eğitimciler sahip çıktı.

Eğitim-Bir-Sen öncülüğünde organize edilen basın toplantısında, öğretmenlerin sahipsiz olmadığına vurgu yapılırken, eğitimcilere yönelik şiddet kınandı.

Okulun önünde bir araya gelen yaklaşık 50 öğretmen üzerinde "Öğretmene yönelik şiddeti kınıyoruz" yazılı pankart açtı.

Öğretmen asla sahipsiz değildir?

Grup adına açıklama yapan Eğitim Bir Sen İstanbul 3 nolu Şube Başkan Yardımcısı Mehmet Bakır Sarımurat, öğretmene uygulanan şiddetin temelinde öğretmene olan saygı ve sevginin azalmasının payının çok büyük olduğunu ifade etti. Sarımurat, "Öğretmenine her zaman büyük önem veren medeniyetten bu noktaya nasıl geldiğimiz tartışılmalıdır. Bu konuda yetkiliklere, velilere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Herkes şunu bilmeli ki; öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız" diye konuştu.

Öğrenci velisi tarafından saldırıya uğradığı belirtilen öğretmen İbrahim Ünal'ın bugün adliyeye giderek şikayette bulunacağı kaydedildi.

Öte yandan yapılan basın açıklamasının tam metninde şu ifadelere yer verildi:

ÖĞRETMENİMİZE YAPILAN ŞİDDETİ KINIYORUZ

Saygıdeğer Basın Mensupları, Kıymetli Arkadaşlarım,

"Öğrenci velisi tarafından görevi başında iken saldırıya uğrayan, hırpalanan, öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan, Sedat Simavi İlkokul, Ortaokul Müdür yardımcısı İbrahim  kardeşimize, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarımıza ve okul yöneticilerimize Eğitim Bir-sen Sendikası  adına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Öğretmene uygulanan şiddetin temelinde; öğretmene olan saygı ve sevginin azalmasının payı elbette çok büyüktür. Öğretmenine her zaman büyük değer veren  medeniyetten bu noktaya nasıl geldiğimiz tartışılmalıdır. Bu konuda yetkililere, velilere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Herkes şunu bilmelidir ki, öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız.

ÖĞRETMENE SALDIRI, GELECEĞİMİZE YAPILMIŞTIR

Öğretmene saldıranlar bilmedir ki onlar sadece öğretmeni yaralamakla kalmıyorlar; aynı zamanda geleceklerini de yok ediyorlar. Bir eğitimciye saldırmak demek aynı zamanda bilime ve ülkenin geleceğine saldırmak demektir. Bu olaylar bize göstermiştir ki, gerekli önlemler alınmadığı takdirde eğitim çalışanlarına yönelik bu tarz saldırılar ilk olmadığı gibi sonda olmayacaktır. Artık yeter diyoruz. Öğretmen ders işleyemez duruma gelmiş. Öğrenciyi uyarmak bile şiddet kabul edilmiştir. Eğitim Çalışanı ,yöneticisi  uğradığı şiddetin hesabını soramazken ALO 147, BİMER gibi kurumlar öğretmene yönelik şiddeti tetikliyor. Kulaktan dolma bilgilerle öğretmenler aylarca ıstırap çekiyor. Üç beş veli ağız birliği ettiğinde öğretmenin canına okunuyor. Danışma hattına dönüştüğü söylenen ALO 147, şikayet makinesi gibi çalışıyor, bizi canımızdan bezdiriyor. Bizler ALO 147, BİMER marifetiyle ceza alırken; iftiraya, haksızlığa uğrayan kamu çalışanı yargıda hakkını aramak için harap oluyor.

Öğrencisini öz evladından farklı görmeyen fedakâr öğretmenlerimiz maalesef öğrenci ve velilerimizin potansiyel düşmanı haline getirilmiştir. Öğretmeni itibarsızlaştıran, saygınlığını ortadan kaldıran bu anlayış bir an önce değiştirilerek öğretmene gereken değer verilmeli ve öğretmen sahipsiz bırakılmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenin yanlışı karşısında nasıl idari ve hukuki işlemleri hemen başlatıyorsa, öğretmene yapılan saldırılara karşı da aynı duyarlılıkla öğretmenin yanında yer almalı ve eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. MEB Hukuk Müşavirliği kanalıyla Yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin haklarını sonuna kadar takip etmeli ve savunmalıdır. Bakanlık her geçen gün artan bu saldırıların ve şiddet olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır.

Öğretmene yapılan saldırılar hakkında bakanlık TBMM'de düzenleme yapılmasını talep etmelidir. Öğretmene saldıranlar ayrıca eğitim öğretimi engellemeden de yargılanmalı, Bu şahıslar hakkında; hükmün geriye bırakılması, cezaların paraya çevrilmesi, cezaların ertelenmesi vs gibi işlemler uygulanmayarak verilen hapis cezaları bil fiil çektirilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, eğitim çalışanlarının sesine kulak vermelidir. Okullarda eğitim ve öğretim gören öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi, eğitim çalışanlarımızı ve okul yöneticilerimizi oluşabilecek zararlardan korumak ve güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri acilen almalıdır

Saygıdeğer Basın Mensupları, Kıymetli Arkadaşlarım,

Birkaç söz de velilere söylemek istiyorum: Kıymetli veliler, biz eğitim çalışanları olarak vatandaşa yani size hizmet etmek üzere varız. Canımızı dişimize takarak, yaşadığımız maddi ve manevi birçok sorunu bir kenara bırakarak sizin çocuklarınızı geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Zaman zaman yanlış yapıyor da olabiliriz. Ancak konuşmak, görüşmek yerine şiddete dayalı metotların kullanılması, en çok da eğitime zarar veriyor. Sürekli şiddet korkusuyla yaşayan arkadaşlarımızın maalesef motivasyonu bozuluyor. Devlet kadar sizin de vicdanınıza sesleniyoruz: Gelin, sizin çocuklarınız için fedakarca çalışan öğretmenlerinize sahip çıkın.

 Saygıdeğer Basın Mensupları, Kıymetli Arkadaşlarım,

Eğitimcilere yönelik şiddetin sıkı takipçisi olacağız. Saldırganların hak ettiği cezayı almaları için var gücümüzle çalışacağız. Devlet, devletliğini, bakanlık; bakanlığını yapsın; kamu çalışanının uğradığı şiddete seyirci kalmasın. Caydırıcı nitelik taşımayan cezalar, suçluya cesaret veriyor; toplum vicdanını yaralıyor. Yargıçlarımız da meseleye bu açıdan bakmalı, vandalizme geçit vermemelidir.

Arkadaşımız, meslektaşımız İbrahim öğretmenimizin  şahsında saldırıya uğrayan tüm eğitimcilere geçmiş olsun diyor, basın açıklamamıza katılarak mesleğine, meslektaşına sahip çıkan siz değerli katılımcılara ve kıymetli basın mensuplarına yürekten teşekkür ediyoruz.

Haber Merkezi

Yeme davranış bozuklukları
Önceki Yeme davranış bozuklukları
Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Sonraki Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz