Beykoz’da Öğretmenler Günü…

  • 2014.07.19 00:00
  • Güncelleme: 24.11.2011 00:11
  • Okunma: 17959 kez
  • Yorum: 0
Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında ‘başöğretmen’ sıfatını alması vesilesiyle 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak ilan edilen 24 Kasım Beykoz’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Beykoz’da Öğretmenler Günü…

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilk olarak Beykoz Belediyesi tören alanında Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Beykoz Belediyesi meclis üyeleri ve birim müdürleri ilçedeki okulları ziyaret ederek, tüm öğretmenlerin günlerini kutladı. Öğretmen ve idarecilerle sohbet eden ve meclis üyeleri ve müdürler, Başkan Çelikbilek’in öğretmenlere armağanı olan kalem ve çiçekleri takdim etti.
 
 
Ayşe Öğretmene Vefa
 
Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ilçedeki en yaşlı öğretmen sıfatını taşıyan, Cumhuriyet dönemi öğretmenlerinden Ayşe Coşkuntuna’yı (90) evinde ziyaret ederek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.  Coşkuntuna’ya çiçek takdim eden Nevin Çalışkan, Beykoz’a emekleri dolayısıyla kendisini tebrik etti.  
 
Beykoz’da 30 yıl boyunca öğretmelik yaptığını ve öğrenci yetiştirdiğini söyleyen Coşkuntuna  öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu, mesleğini ve öğrencileri çok sevdiğini belirterek hatırlanmaktan duyduğu memnuniyet dile getirdi. Çoşkuntuna için uzun yıllar görev yaptığı Fatin Hoca İlköğretim Okulu’nda bir kutlama programı düzenlendi.
 
 
Anadoluhisarı Öğretmenevi’nde kutlama
  
Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anadoluhisarı Sabancı Öğretmenevi’nde ilçedeki öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla bir kutlama programı düzenledi.
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek’in ev sahipliği yaptığı programa; Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kadir Kalaycı, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, İlçe Spor Müdürü Serkan Öcalamaz, muhtarlar ve öğretmenler katıldı.
 
Saygı Duruşu ve Sadettin Gökçepınar İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Özge Zeybek yönetiminde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın sunumunu Yeter Usta ve Murat Tunç yaptı.
 
 
Öğrencilerden öğretmenlerine anlamlı sözler
 
Hacı Numan İlköğretimi Okulu öğrencisi Elif Berber’in birincilik kazandığı kompozisyonu okuduğu etkinlikte, Akbaba Ticaret Meslek Lisesi’nden Yağmur Aytaç’ta katıldığı bir yarışmada birincilik elde ettiği şiirini okudu.
 
Yavuz Selim Ana Okulu Öğretmeni Rabia Yılmaz’ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından, Tepetarla İlköğretim Okulu Öğretmeni Eylem Çelik’in yaşadığı bile anıyı anlatması duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
 
 
Eğitimde modernleştik ve çağdaşlaştık
 
İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, öğretmen ve öğrencilerin günün önemine ilişkin çok güzel sözler sarf ettiklerini kaydederek, "Ben duygusal konuşmadan çok sizlere içerisinde bulunduğumuz durumu anlatacağım. Artık modernleştik ve çağdaşlaştık. Eğitimde çok ileri noktalara gelindi ve epeyce büyük yatırımlar yapılıyor. Bilgisayar, akıllı tahta gibi… Ama biz öğretmenler olarak öğrencilerimize eğitim verirken manevi duyguları daha fazla öne taşımalıyız” şeklinde konuştu.
 
Öğretmenlik çok onur verici bir görevdir.
 
Öğretmenliğin onu verici bir meslek olduğunu söyleyen, Yekrek, “Bizler bu zor görevi yerine getiriyoruz. Onun için mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımıza çok zor bir görev düşüyor. Bu ülkenin marka değeri elimizde, bunu hoşgörü ve saygı ile yerine getirelim. Öğretmenlerimizin bu kutsal gününü kutluyorum.” dedi.
 
 
Öğretmenler günü bir gün değil, 365 gün kutlanmalıdır
 
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, öğretmenlere övgüler yağdırdığı konuşmasında,“Sevgili öğretmenlerim mesleğiniz önemli, onurlu, şerefli ve değeri kaybolmayan bir meslektir. Bizler çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Onları küçük yaşta alıp yetişkin durumuna getiriyorsunuz. Onları ülkeyi yönetenler durumuna getiriyorsunuz. Sonra onlarla gurur duyuyorsunuz. Onun için sizlerin iş bilginiz çok önemli, sizler toplumu yönlendiriyorsunuz.” dedi.
 
Başkan Çelikbilek şöyle devam etti: “Şehit olacak askerlerimize şehitliği öğretiyorsunuz. Öğretmenler günü yılda bir gün değil, 365 gün kutlanmalıdır. Öğretmenler Günü’nü hep hatırlamalı ve hep anmalıyız. Kaymakamımız çok uğraşıyor ve adeta kendisini eğitime adamış”
 
 
Öğretmenlik fedakârlık gerektiren bir meslektir
 
Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’de öğretmenliğin fedakârlık gerektiren bir meslek olduğunu ifade ederek, Kaymakam olarak öğretmenlerin izinleriyle bizzat kendisinin ilgilendiğini kaydetti.
 
Öğretmenlerin omuzlarında ağır bir yük olduğunu kaydeden Aydın Ergün, ilkokul öğretmeniyle ilgili bir anısını anlattığı konuşmasında, kendisini eğitime adadığını söyledi.
 
 
Programın devamında ise, emekli olan öğretmenlere Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Aydın Ergün tarafından plaket verilirken, stajyerlik dönemini bitirip mesleğe yeni başlayan 12 öğretmende yemin ederek göreve başladı.
 
Programın sonunda ise, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin mesajı okundu.
 
Haber Merkezi