Beykoz'da öğrenci velileri yine hareketli

  • Güncelleme: 08.01.2018 14:21
  • Okunma: 13849 kez
  • Yorum: 0
Kavacık Borsa İlkokulu ve Ortaokulu velileri okul alanı içerisinde yapılması planlanan inşaatın durdurulması için basın açıklaması yaptı.
Beykoz'da öğrenci velileri yine hareketli

Okul öncesi ve özel eğitim dahil 983 ilkokul, 663 ortaokul olmak üzere 1646 örenciye eğitim öğretim hizmeti veren Kavacık Borsa İlkokul ve Ortaokulu, alanı içerisinde biri prefabrik, diğeri de eski hizmet binası olmak üzere iki bina bulunduruyor.

İstanbul Valiliğine bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi" tarafından iki hafta önce okul önüne asılan tabelada okul alanı içerisinde bulunan geçici hizmet binasının "İstanbul sismik riskin azaltılması ve acil durum hazırlık projesi" kapsamına alınarak yenileneceği ilan edilmiş, inşaatın şubat ayı içerisinde başlayacağı belirtilmişti.

Eğitim dönemi içerisinde planlanan inşaatın başlaması veliler tarafından "çocuklarımızın huzurunu bozacağı ve güvenliğini tehlikeye atacağı endişesindeyiz" ifadeleriyle karşı çıkıldı.

Kavacık Borsa İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı İpek Temel Gürbüz tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

1- Okul öncesi eğitim alan öğrenciler, Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu ana binasına taşınacağından olumsuz etkilenecektir.

2- Kavacık Borsa İstanbul İlkokulu öğrencileri ve Özel Eğitim öğrencileri mevcut fiziki şartların daralmasıyla olumsuz etkileneceklerdir.

3- Oyun çağı çocuklarının oyun alanları olan okul sahasının kullanım alanı daralacak, öğrenci başına düşen metrekare azalacaktır.

4- Öğrenci başına düşen metrekaredeki daralma güvenlik zafiyetine neden olacak ve öğrencilerin sağlığı güvenlik açısından tehlike oluşturacaktır.

5- Farklı gelişim özellikleri gösteren yaş gruplarının aynı ortam içinde olmasının önü açılarak ilkokul, ortaokul ve liselerin birbirinden ayrılmasının sağladığı kanun değişikliğine aykırı bir şekilde öğrenciler için psiko-sosyal ve pedagojik açıklardan olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

6- Öğrencileri bu inşaat çalışması sebebiyle ikili öğretime geçmeleri halinde sene başında ücretleri peşin ödenen okul dışı zamanlarda gittikleri kurs, etüt ve sosyal faaliyet çalışmalarına katılamayacaklardır.

Okul Aile Birliği Başkanı Gürbüz, veliler olarak bu gerekçelerle lise inşaatı projesinde kamu yararı gözetilmediği, çocukların temel hakkı olan güvenli ve nitelikli eğitim hakkının gasp edildiğini düşündüklerini söyleyerek okul arazisi daraltılarak yapılacak herhangi bir yapının başka kurumlara tahsil edilmesini istemediklerini ifade etti.

Veliler, açıklamanın ardından acilen projenin iptalini istiyoruz şeklinde konuştu. 

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz