Beykoz'da öğrenci velileri isyan etti!

  • 05.12.2017 20:01
  • Güncelleme: 06.12.2017 17:13
  • Okunma: 10039 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nun öğrenci ve velileri, tadilatın uzun zamandır bitmemesi üzerine basın açıklaması yaptı.
Beykoz'da öğrenci velileri isyan etti!

İshakağa İlkokulu önünde yapılan basın açıklamasında, Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nun 1932 yılında bu yana yurt çapında seçkin sanatçı, yazar ve bilim insanlarının yetişmesine ev sahipliği yaptığına dikkat çekilirken, "2013-2014 eğitim öğretim yılı bahar döneminde çocuklar okullarına geçebileceği vaadine rağmen restorasyonda bir adım ilerleme kaydedilmemişti. O dönem Ahmet Mithat Efendi İlkokulu öğrencileri geçici süreyle Barbaros Hayrettin Paşa Su Ürünleri Meslek Lisesi'ne ait prefabrik atölye binasına taşınmış, her gün taşan lağım kokusundan geçilmeyen binada çocuklar eğitim görmek zorunda bırakılmıştı" ifadeleri kullanıldı.

Okulun uzun süre yapımının tamamlanmaması üzerine veliler tepki göstermiş, çalışmalar sonrası Ocak 2017'de Ahmet Mithat Efendi İlkokulu'nda eğitim-öğretim tekrar başlamıştı.

Öğrenciler, veliler ve Eğitim-Sen Yetkililerinin katıldığı basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı.

-"İlkokul öğrencilerinin çıkış saatinin çok geç olması..."

"Çocuklar akşam karanlığında okuldan çıkmak durumunda kalmış, bu sebeple eğitim hayatları büyük derecede etkilenmiştir. Hafta içi en erken 19.00'da evde olan bir ilkokul öğrencisinin ödevlerini yapacak sınavına çalışacak bir zamanı kalmamıştır. Ayrıca pedagojik gelişimleri açısından önemli hiçbir etkinlik ve faaliyete katılabilecek zamanları kalmamıştır. İlkokul öğrencilerinin çıkış saatinin çok geç olması ve okulun işlek bir caddenin üzerinde olması göz önünde bulundurulduğunda güvenlik zafiyetlerine elverişli bir durum ortaya çıkmıştır."

-"Şu anda ne zaman biteceği bilinmemektedir"

"Taahhüt edilen bir aylık süre içerisinde veliler kendi yöntemleriyle bu sorunları bertaraf etmeye çalışmıştır. Fakat söz verilen bir aylık sürenin üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen hala bahçe düzenlemesi bitmemiştir. Bahçe düzenlemesi için uygun görülen taşların yapımı zor olması, hemen ulaşmaması, okulun demirlerinin saray demirleri olması gerektiği sebebiyle bu demirlerin yapımı için uzun süre harcanması tadilat süresinin uzamasına neden olmuştur ve şuanda da ne zaman biteceği konusunda belirsizlik yaratmaktadır."

-"Nitelikli eğitim için tahammül edemediğimiz bir durumdayız"

"Ahmet Mithat Efendi İlkokulu idaresi okula giriş çıkış saatlerinin yarattığı sorunları azaltacağı düşüncesiyle çocukların teneffüs saatlerini 10 dakikadan 5 dakikaya indirmiş velilerin bir hafta daha sabretmesi gerektiğini söylemiştir. Veliler olarak diyoruz ki; Çocuklarımızın kendi okullarının bahçesinden, sınıf ve sıralarından uzak göçebe bir eğitim görmek zorunda bırakılması nitelikli bir eğitim açısından artık tahammül edemeyeceğimiz bir durumdur."

-"Binada hijyen problemleri ortaya çıkıyor"

"Zaten yeterli olmayan teneffüs süresinin 10 dakikadan 5 dakikaya indirilmesi yine nitelikli eğitim açısından asla kabul etmeyeceğimiz bir başka sorundur. Hangi ara 6 ila 9 yaş aralığındaki bir çocuk kişisel ihtiyaçlarını giderecek ve bir sonraki derse dinlenmiş olarak girecek. Sabah 08.00'da eğitim faaliyetlerinin başladığı bir binada akşam 18.30'a neredeyse aralıksız eğitim öğretim devam etmektedir. Bu durum binlerce öğrencinin bulunduğu binada hijyen problemleri de doğurmaktadır. Mevsim koşulları ve ilkokul çağındaki bu çocukların dinlemeye vaktinin kalmaması göz önünde bulundurulduğunda sağlık açısından problemler yaşanmasına sebep olmaktır."

-"2013 Yılından beri okulumuz için mücadele ediyoruz"

"Elbette ki tarihi olan okulumuzun dokusuna uygun restorasyon yapılması bizim de desteklediğimiz bir şeydir. Fakat 4 yıldır tamamlanamayan restorasyon yeterince mağduriyet yaratmıştır. Okulun bahçesi Anıtlar Kurulu'na bağlı değildir. Bahçe düzenlemesi için başlatılan tadilat süresinin bu kadar uzatılmasının keyfi olduğunu düşünüyoruz ve buna sebep olan herkesin hesap vermesini yetkili makamlardan talep ediyoruz. Bize sabretmemiz gerektiğini söylemeyin çünkü 2013 yılından beri okulumuz için mücadele ediyoruz ve artık derhal okulumuza geçmek istiyoruz."

Haber Merkezi