Son Dakika

Beykoz’da nüfus artışına ihtiyaç var

  • 0
  • 7848
Beykoz’da nüfus artışına ihtiyaç var
Beykoz’da nüfus artışına ihtiyaç var
Beykoz’da nüfus artışına ihtiyaç var

Uzun süredir gündemde olan Beykoz nüfusunda, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen artış sağlanamadı. Her yıl ortalama 3500 kişinin doğduğu ve 1000 kişinin vefat ettiği Beykoz’da nüfus hala eksiliyor.

2013 yılı sonunda kadar bu artışın sağlanamaması durumunda Beykoz’u zor günler bekliyor.

2011 nüfus rakamları incelendiğinde, ilçenin nüfusu 247.287 kişi olarak kayıtlarda kendini muhafaza ederken, bu rakam 2012 yılında246,352’ye düşmüş.

Beykoz’un nüfusun da artışa ihtiyaç varken, artmak bir kenara, 2012 nüfus rakamlarına bakıldığında 246.352 kişi rakamı bir önceki yıla oranla 1000 kişi eksilmiş.

2011’ den 2012’ye yaklaşık, nüfusun 1000 kişi azaldığı Beykoz, adeta Anadolu’danişsizlik yüzünden göç veren kentlerle büyük benzerlikler taşıyor.

Türkiye nüfus ortalamasında olan artış Beykoz’a tam tersi yansıma yaparken, genel ortalamalara göre 2012 yılında Beykoz’un nüfus251 bin civarında olması gerekiyordu.

Yılda ortalama 3500 kişinin doğduğu, 1100 kişinin vefat ettiği Beykoz’da, hiç göç almasa bile yılda yaklaşık 2500 kişilik bir nüfus artışı olması gerekirken, bu oranın düşüyor olmasıBeykoz’u derinden etkiliyor. 

Yaptığımız araştırmalar sonucunda Beykoz’un, oran olarak İstanbul’un diğer 38 ilçesinden çok daha fazla sahte göç verdiğini tespit ettik.

Beykoz’da yaşamaları, hizmeti Beykoz’da almalarına rağmen, vatandaşlarınmemleketlerine nüfus kaydını aldırdıkları fakat hala Beykoz’da yaşamaya devam ettikleri bilgisine ulaştık.

Özellikle yerel seçim öncesinde yapılan bu sahte göç ile memleketlerindeki muhtarlık,belediye başkanlığı seçimlerinde söz sahibi olmak ve gönül bağı nedeniyle Beykoz dışında oy kullanmayı tercih eden vatandaşımızın olduğu, buna paralel olarak, Büyükşehir Belediyesi olmak için özellikle Ordu kökenli Beykozluların nüfus kütüklerinimemleketlerine aldırdıkları ve hala dönüş yapmadıkları bilgisi verildi.

Yasal anlamda ve bölgeye katkı sağlaması açısından pek çok sakıncası olan bu durumBeykoz’a ağır bedellere mal olurken, bu zararın trilyonlara ulaştığı kaydediliyor.

3000 kişi Beykoz’da çok şeyi değiştirecek.

Beykoz nüfusunun sınırında olduğu 250 bine ulaşması durumunda İller Bankası nezdinde bir üst ilçe statüsüne kavuşacak ve devletten aldığı pay artacağı gibi, Belediye Meclisi’nde de dengeleri değiştirecek.

Beykoz Belediye Meclisi’nde seçilecek olan üye sayısı 31’den 37’ye çıkabileceği gibi bu durum seçimlere katılacak olan siyasi partiler içinde son derece önem taşıyor.

Beykoz Belediyesi, fili olarak 250 binden çok daha fazla kişinin yaşadığı fakat resmi kayıtların 250 binin altında gözükmesinin sıkıntılarını yaşıyor... Kayıtlarda olduğundan oldukça fazla bir nüfusa hizmet veren belediye gerçekçi olmayan nüfus hareketleri sonucunda daha az kişi üzerinden devletten pay alıyor. Hal böyle olunca zaman zaman çıkmazlarla karşı karşıya kalan Belediye kendince çözümler üretmeye çalışıyor.

2013 yılı rakamlarına bakıldığında ise yine aynı tabloyla karşılaşmak mümkün… Bu kez de devreye 2014 yılında yapılacak seçimler giriyor… Binlerce Beykozlu yaşadığı yeri tercih etmek yerine bu durumda bile nüfus kayıtlarını memleketlerine aldırmaya devam ediyorlar.

Nüfus Müdürlüğü yetkilileri bu olumsuz durumu, köyündeki muhtarlık seçimleri için bile blok olarak kayıtlarını memleketlerine aldıran Beykozluların olduğunu üzülerek ifade ederken, 31 Aralık 2013 gününe kadar Beykoz nüfusunun 250 bin rakamına ulaşmaması durumunda zararın kapatılmasının mümkün olamayacağının altını çiziyorlar.

Yaşadıkları ve hizmet bekledikleri Beykoz’da kendilerini yönetecek insanların seçilmesindesöz sahibi olmak yerine, neredeyse hiç yaşamadıkları memleketlerinde ki muhtar ya dabelediye başkanının seçilmesinde söz sahibi olmak arasındaki tercih konusunda Beykozluların ne kadar duyarlı olduğu Ocak 2014’te açıklanacak olan 2013 rakamları ile ortaya çıkacak.

Haber Merkezi

Barbarosoğlu’yla gündelik yaşama dair
Önceki Barbarosoğlu’yla gündelik yaşama dair
İstanbul'da engelli birey oranı en yüksek ilçe Beykoz
Sonraki İstanbul'da engelli birey oranı en yüksek ilçe Beykoz
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz