Beykoz’da nostalji turumuz

  • 21.06.2020 16:55
  • Okunma: 2673 kez

Covid-19 Pandemi sürecinde günler, haftalar derken artık ayları da geride bırakmaya başladık… Salgının ilk zamanlarında dışarı çıkmayı özleyen, hasretle bekleyenlerden bir kısmı şimdi de tam tersine evden dışarı çıkmamakta…

İyiden iyiye Sosyal Medya takılmaları insanları esir etmeye başladı gibi, birilerinin yıllardır beklediği şey de bu olsa gerek… Artık gerçek zamanlı savaşların yerini Sanal Savaşlar almış durumda… Bilgisayar başında bir tıkla insanların beyinlerine hükmedilme anları yaşanmakta.

Tanıyanlar bilir sıkı bir kitap oyucusu idim, idim diyorum yılda okuduğum kitap sayısı bir hayli düşmüş durumda… İşte o kitaplardan birinde “ Zihin Kontrol Operasyonları “ CIA Belgelerine dayanan gerçek yaşanmışları içeren bir kitap idi… yani adamlar 50-60 sene öncesinde insan beynine hükmedebilmeyi, onu istediği gibi yönlendirmeyi başarmış, şimdilerde cip, mip takılma olayı ney ki…

Tabii ki, bizim alanımız her ne kadar spor olsa da dünyada yaşananlar ile ilgili çok kitap okumuşluğumuz vardır, çok araştırmalarımız olmuştur. Şimdi bu araştırma-inceleme halimi Nostalji turları ile renklendirme gayretindeyim.

Abim Muammer Ercan ile 1980 yılında birlikte başladığımız Beykoz Spor Kulübü Arşivinde geriye dönüp baktığımızda uzun yılları geride bırakmışız. Şu salgın sürecinde eski gazete arşivlerinde yaptığım gezintilerde yüzlerce bilgiye ulaşıp, kamuoyunda paylaştım.

Yani bir bakıma yazımın başında da ifade etmeye çalıştığım gibi, ben de eve kapananlar listesine dâhil oldum, ancak bu gönüllü bir kapanma oldu gibi. Beykoz ilçe tarihine spor kısmında da olsa izler bırakabiliyorsak ne mutlu bize.

Dost Beykoz Gazetesinde olsun Web Sitesinde olsun yapmış olduğumuz Beykoz Spor Tarihine ait paylaşımlara ilgi gösterip, teşekkür edenlere bende aynı şekilde karşılık veriyorum… Ortaya güzel bir eser çıkmakta gibi.

Diyeceğim o ki şu teknoloji çağında Beykoz Spor Kulübünü, ya da diğer Kulüpleri yakından takip edenler ileriki yıllara iz bıraksınlar, yazılı ve görsel arşivler tutulsun. Ben bu çalışmalarımda 40 sene önce yani arşivimizi tutmaya başladığımız senelerde Beykoz Takımında forma giyen abilerim ile görüşmeye başladım, onlar da sağ olsun ellerindeki fotoğrafları bana iletmeye başladı.

Dost Beykoz Yazılı anlamda çalışmalarımı sayfalarında yayınlayarak gelecek kuşaklara iz bırakmakta. “ Beykoz’un Efsaneleri “ Adlı Yazı dizimiz ile bir zamanlar Beykoz Takımında İz bırakmış isimleri de anacağız, sohbetler yapacağız…

Evet, dostlar, bu zorlu günlerde biz de bu şekilde bir katkımız olsun, insanlar evlerinde tabii ki meraklı olanları kastediyorum, Beykoz Spor Kulübü Tarihinde neler olmuş öğrensin, bu arada da kafaları da dağılsın babında bir hizmet verme düşüncesindeyiz… Takipçilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum…

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları