Son Dakika

Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü

  • 0
  • 10731
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü
Beykoz'da muhtarlar ikiye bölündü

Beykoz Muhtarlar Derneği, 1 haftalık gecikmenin ardından kuruldu ve ilk başkanı da Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu oldu.Beykoz Muhtarlar Derneği, 1 haftalık gecikmenin ardından kuruldu ve ilk başkanı da Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu oldu.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında gerçekleştirilen seçimlerde, Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu'nun aldığı 19 oya karşılık, aldığı 24 oyla Trakya Marmara Muhtarlar Birliği Beykoz Şube Başkanı seçilen Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, bu kez de Poyraz Mahalle Muhtarı Ahmet Ersoy'a 16'ya 24'lük üstünlük kurdu ve Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı oldu. Trakya Marmara Muhtarlar Birliği'ni feshederek, yeni bir dernek çatısı altında birleşen muhtarlar, yine iki liste çıkarttı ve ikiye bölünme sürecini devam ettirdi. Şimdi Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, oluşan bu 'ikiliği' ortadan kaldırabilmek için çaba harcayacak ve özellikle muhaliflerin eleştirilerini dikkate alarak, daha titiz çalışacak. Yeni bir tüzük de hazırlayan muhtarlar, bu tüzüğe göre yalnızca 9 muhtarın oyuyla, Olağanüstü Kongre'ye gidebiliyor. Şu halde muhtarlar, Kongre enflasyonunu ortadan kaldırmak için daha dikkatli davranmak ve kendi aralarındaki sorunları yine kendi içlerinde çözümlemek zorundalar. Aksi halde, her ay bir Kongre yapılması işten bile değil...

‘Divan Başkanlığı’na Cavit Gül, Yardımcılığı’na Ahmet Soylu seçildi’

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Muhtarlar Derneği Olağanüstü Kongresi'ne 40 muhtar katıldı. Yeni kurulan Beykoz Muhtarlar Derneği'nin Tüzük kitabını toplantıya getirmeyi unutan Hüseyin Hüsnü Kolcu, Yalıköy Muhtarı Erol Mete'nin ısrarlı itirazları sonucu, ofisinden gidip getirmek zorunda kaldı. Oldukça stresli ve gergin geçen Kongre'de Poyraz Muhtarı Ahmet Ersoy ve Yalıköy Muhtarı Erol Mete, Divan Kurulu'na sürekli itirazlarda bulundu. İtiraz edenlere Baklacı Muhtarı Mustafa Yıldırım da eklenince, salonda kimi zaman tansiyon yükseldi. Divan Başkanlığı'na ve Divan Üyeliği'ne seçilen eski muhtar-yeni Belediye Meclis Üyeleri Cavit Gül ve Ahmet Soylu, zaman zaman tansiyonu düşürmekte güçlük çekti. Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ve CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın salona gelmeleri dahi, içerideki havayı değiştirmeye yetmedi.

‘CHP’li Arıkan ile AK Partili Salim Öztürk, siyasette görmek istediğimiz bir üslûpla konuşmalarını gerçekleştirdi’

Gergin atmosfer içerisinde birer konuşma gerçekleştiren AK Partili ve CHP'li yetkililer ise oldukça güzel bir tablo çizdi. İçerideki stresli havanın gölgesinde birer konuşma yapan siyasilerden CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan, muhtarlara verilen yetkiler konusunda TBMM'de bir takım yasaların çıkarılmasının yararlı olacağı konusunda görüş bildirdi. Bir başka öneri daha getiren CHP'li Arıkan, mahallelerde gerçekleştirilen inşaat işlerinde muhtarların da 'olur' vermeye yetkili kılınmasını istedi. Bu sırada Şevket Arıkan, Beykozlu Muhtarlardan, ilçedeki tüm siyasi partilere fikir danışmak için dolaşmalarını da önerdi. AK Partili Beykoz Meclis Grup Başkanvekili ve Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk ise kürsüye çıkarak, rakibi partiden olan Şevket Arıkan'ı tebrik etti. CHP Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan'ın önerilerinin yerinde ve makul olduğunun altını çizen Salim Öztürk, ancak bu konuda bir alt yapı hazırlamak gerektiğini ve durumun derinlemesine incelendikten sonra harekete geçilebileceğini belirtti.

‘Toplantıda, skandal olarak nitelendirilebilecek olaylar gerçekleşti’

Konuşmalarının ardından Şevket Arıkan ve Salim Öztürk'ün salonu terk etmesiyle, Muhtarlar Derneği Kongresi'nin eski gergin havası da geri geldi. Verilen önergeler ve bunların oylanması sırasında çıkan tartışmalar, kimi muhtarları canından bezdirdi. Bir muhtar, "Yeter artık yahu... Hepimiz birlik olmalıyız... Bu nasıl iş?" diye bağırarak salon dışına çıktıysa da peşinden giden muhtarların kendisini ikna etmesi sonucu salona geri geldi. Yoğun tartışmalar sırasında, kapanan bir dernek ve açılan bir başka dernek gerekçe gösterilerek, iki ayrı Kongre sunumu gerçekleştirildi. Bu sırada yine çeşitli itirazlar, skandal olarak nitelendirilebilecek olaylar gerçekleşti.

Adaylardan kürsüye önce Poyraz Muhtarı Ahmet Ersoy geldi. Listesinde, Asil Üyelere Yüksel Kılıç, Şefik Yavuzyılmaz, Adem Demirel ve Yusuf Kıroğlu'nu alan Ahmet Ersoy, 1 yıllık süreçte Hüsnü Kolcu'nun gerçekleştirdiği performansı eleştirdi. Daha sonra kürsüye gelen Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu ise Ahmet Ersoy'a "Ağabey" diye hitap ederek, şunları söyledi:

Hüseyin Hüsnü Kolcu: “Buradan çıkınca 45 muhtar bir araya gelelim, birlik olalım!”

"Ahmet Ağabey, büyüğümdür, saygı duyarım... Biz Ahmet Abi'nin bahsettiği gibi eski muhtarların da içimizde olmasına karşı değiliz! Onlar gelip 'Fahri Üye' olsunlar, sorun değil... İnternet Sitesi'ni gündeme getirdi... İnternet sitesi de olsun, yaparız; sorun değil... Ahmet Abi, köylerde yaşanan sorunları dile getirdi. Ahmet Abi'ye bir şey söylemek istiyorum: Sen gelmezsen, ben ne yapacağım? Sen beni çağırdın da gelmedim mi? Sen beni çağır, eğer gelmezsem o zaman beni yerden yere vur...

Bakın arkadaşlar... Biz kitapçık hazırlayıp 45 mahallemize dağıtacaktık. Ancak arkadaşlar, buna yapımız da bütçemiz de müsait değildi. Şimdi yeni derneğimiz kurulduktan sonra bu konuda rahat hareket edebileceğiz. Bu derneği de zaten biz bunun için kurduk. Ben diyorum ki, gelin, birbirimize sahip çıkalım. Sonuç her ne olursa olsun, buradan çıkınca birlik olalım. Beykoz'un 45 muhtarı bir araya gelelim."

Ahmet Ersoy ve Hüsnü Kolcu'nun konuşmalarının ardından seçimlere geçildi ve Beykoz'un 45 mahallesinin 40 muhtarı sandık başına gitti. Sonuçta ise Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Ahmet Ersoy'un aldığı 16 oya karşılık, aldığı 24 oyla Beykoz Muhtarlar Derneği'nin ilk Başkanı olarak seçildi. Geçen seçimlerde de 24 oy alan Hüsnü Kolcu, şu halde kendisini destekleyenlerin güveninden bir şey kaybetmediğini de ispat etmiş oldu. Beykoz Muhtarlar Derneği Hüseyin Hüsnü Kolcu, şimdi ilk iş olarak, ilçedeki 45 muhtarı bir araya getirip, uyumlu bir şekilde çalışmanın yollarını bulmaya çalışacak. Eğer bunda başarılı olursa, ilk Kongresi'ni gerçekleştiren Beykoz Muhtarlar Derneği kazanacak. Gerçekleştiremez ise de ne yazık ki, hem Beykoz hem de muhtarların tamamı kaybetmiş olacak...

‘Hüseyin Hüsnü Kolcu, 5 kişilik yönetim ve 3 kişilik de denetim kurulu listesi sundu’

Öte yandan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu’nun Yönetim Kurulu kadrosu olarak çalışma arkadaşları, şu isimlerden oluşacak:

Yönetim Kurulu Asil Üyeler

Hüseyin Hüsnü Kolcu

Murat Erdal

Serdar Lüleburgaz

Kemal Ozman

Basri Canoğlu

Denetim Kurulu Asil Üyeler

Mustafa Yıldırım

Güzin Merve

Mevlüt Eren

Haber Merkezi

Beykoz'da bayram, bir başka güzel
Önceki Beykoz'da bayram, bir başka güzel
Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Sonraki Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz