Beykoz'da milyonlar havada uçuşuyor

  • Güncelleme: 18.10.2017 17:57
  • Okunma: 10743 kez
  • Yorum: 1
Beykoz Belediye Meclisi 2018 yılı bütçesini görüştü. Bütçe geçen yıla oranla 54 milyon lira artarak 513 milyon TL olarak kabul edildi.
Beykoz'da milyonlar havada uçuşuyor

Belediye Meclisi 2018 Yılı Bütçesi ve 2018 Mali Yılı Performans Programını görüşmek üzere toplandı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında bir araya gelen genel kurulda açılış ve yoklamanın ardından Araç ve İş Makinelerinin satın alınması hakkındaki Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi, oy birliğiyle kabul edildi.

2018 Mali Yılı İdari Performans Programı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu ve 1/1000 ölçekli Geri görünüm Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 3. Etap hakkındaki İmar Komisyonu Raporu, oy birliğiyle kabul edilirken, 2018 Mali Yılı Gelir ve Giderini kapsayan bütçe tasarısı hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy çokluğuyla meclisten geçti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ekim 2017 toplantısı başlangıcında CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a geçirdiği rahatsızlık nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletirken, Eminönü eski Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu'nun hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı diledi.

Çelikbilek, kısa yaptığı açılış konuşmasında dün akşamki Monaco maçından galibiyetle ayrılan Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde final maçı oynaması halinde, meclis üyelerini final maçına göndereceklerini ifadelerine de ekledi.

Gündem dışı konuşmalarda AK Partili Meclis Üyelerinden Sinan Çıtlak, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının 94. yılı nedeniyle söz alarak bir konuşma yaptı. Çıtlak, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yanı sıra silah arkadaşları, bu vatanın birliği ve beraberliği için can vermekten geri durmayan Şehit ve Gazilerimize Allah'tan rahmet diliyor, cumhuriyetimizin 94. yılı kutlu olsun" dedi.

Performans Paketini Salim Öztürk açıkladı

Salim Öztürk, "Biz 2018 performans hedeflerini gerçekleştirirken, 4 stratejik alan, 8 stratejik amaç, 33 stratejik hedef, 65 stratejik faaliyet, 75 adet gösterge bulunmaktadır. 2018 Yılı performans programımızın maliyeti 356 milyon 391 bin lira, yerel yönetim giderleri 156 milyon 609 bin olmak üzere toplam 513 milyonluk bir rakamdan oluşmaktadır. Bu 513 milyonluk rakam içerisindeki stratejik alan çalışmalarının maliyetlerini sizlerle paylaşmak isterim. 2018 performans programımızda stratejik alan düzeyinde kurumsal yapının geliştirilmesiyle ilgili 76 milyon 203 bin liralık bir bedel, kentsel gelişimin sağlanmasıyla ilgili 181 milyon 851 bin lira, çevre ve toplum sağlığının korunmasıyla ilgili 61 milyon 17 bin lira, toplumsal gelişimin sağlanmasıyla ilgili 37 milyon 320 bin lira olmak üzere toplamda 356 milyon 391 bin liralık bir harcama kalemi olarak belirlenmiştir" ifadelerini kullandı.

-"...ulusal ve uluslararası kaynaklara ulaştırmak"

Öztürk şunları da ekledi:

"Bu stratejik amaçlardan bazıları Beykoz Belediyesinin misyon ve vizyonunu yerine getirebilme, kaliteli hizmet sunabilme, kurumsal yapıyı güçlendirmek, belediye kaynaklarını ekonomik bir şekilde sağlamak, mali yapıyı güçlendirmek, belediye hizmetlerini kesintisiz olarak sağlamak, planlı ve imarlı yapılaşmayı sağlayarak depreme dayanıklı, tarihi ve doğa ile ilişkisi uyumlu bir çevreyi oluşturmak, yeşil bir ilçe oluşturmak, turizm kaynaklarını ulusal ve uluslararası kaynaklara ulaştırmak olarak bu performans programında görebilirsiniz."

-Bütçe raporunu Emin Yavuz okudu

Bütçe raporunu ise Beykoz Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz okudu.

Beykoz Belediyesinin 2018 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz'un okuduğu raporda önümüzdeki yıl için kullanılabilir bütçe 513 milyon lira olarak belirlenerek 33 yıllık belediye tarihinin rekorunu yeniden kırdı.

-Yeni bütçe 513 milyon lira oldu

Beykoz Belediyesinin bütçesi 2017 yılında 459 milyon lira olarak belirlenirken, 2018 yılı için AK Parti grubunun oy çokluğu ile 513 milyon lira olarak belirlendi.

Beykoz Belediyesinin 2018 yılı bütçesinin hazırlanmasında ise raportör olarak Av. Erdal Demir, komisyon üyeleri ise Hanefi Dilmaç, Yılmaz Işık ve Hakkı Emanet görev aldı.

CHP Grubu adına bütçe görüşmelerinde söz alan Meclis Üyesi Yılmaz Işık yaptı. Işık, konuşmasına, Cumhuriyet'in 94. yılını kutlayarak başladı.

-"Kaybedilen bir yıl daha olacak!"

"Bütçe gelecekteki bir dönem için gelir ve giderlerin tasarlandığı mali plan olup siyasi ve hukuki sonuçlar doğuracak olan bir öneme sahiptir. 2016 yılı içerisinde 356 milyon, 2017 yılı içerisinde 459 milyon olarak bütçeler yaptınız. 2018 yılı için bütçe gelir ve giderini ise 513 milyon lira olarak tasarladınız. Bütçe rakamlarının yüksekliğine rağmen, Beykoz'da bir şeylerin değişmediğini ve iktidarın başarısız olduğunu görüyoruz. Bir kurumun hangi hizmetlere öncelik vereceğini fonksiyonel sıralandırmayla görebiliriz. Yerel iktidarın 2018 yılı için bize sunduğu bütçelerde yer alan ve bizlerin bu bütçelerden anladığımız Beykozluların beklediği hizmeti bu yıl da alamayacağıdır. Bu bütçenin geçmiş yıllardan tek farkı hizmetsiz geçen yılların artmasıdır. Yani kaybedilen bir yıl daha olacak. Bütçe gelir ve giderlerin karşılıklı tahminlerini içeren hesaplamalardır" cümleleriyle Meclis Üyelerine hitap eden Işık, şöyle tamamladı:

-"2017 bütçesinin yüzde 46'sı kullanıldı"

"2017 yılı üçüncü çeyreğinin sonunda gerçekleşme oranı yüzde 46'dır. Gerçekleşme oranı elbette ki idarenin başarı kıstaslarından biridir. İdarenin asıl başarısı 12 ay boyunca kullanabilmesi başarı kıstaslarından biridir. İlk 9 ay hizmet sunmadan, yılın son çeyreğinde harcamalar yaparak oranı yükseltiyorsunuz. Belediyecilikten anladığınız sadece asfalt yapmak veya çöp toplamak olduğunu zannediyorsunuz. Sizlere Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sözünü hatırlatmak istiyorum. "Belediyecilik yol yapmak, parke taşı veya kaldırım döşemek değildir. Bunlar zaten asli görevimizdir." Fen İşleri Müdürlüğü gerçekleştirme oranı açısından 2017 yılında yüzde 38 oranına ulaşabildi. fen İşleri Müdürlüğünü yeterince çalıştırmadınız ve kontrol edemediniz. Bunun sonucunda da yağan yağmur sonrası yollar göle döndü. Bütçeyi bitirme adına plansız ve kontrolsüz harcamalar yaptınız."

AK Parti Grubu adına da bütçe görüşmeleri kapsamında sözü Başkan Yardımcısı Salim Öztürk söz aldı. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Emin Yavuz'un okuduğu rakamları bazı tablolar göstererek Meclis Üyelerine açıklamalarda bulundu.

Öztürk yaptığı açıklamalarda 2017 yılının ilk 9 ayında Beykoz Belediyesi Müdürlükleri tarafından yapılan harcamaları anlattı.

Öztürk, rakamları şöyle açıkladı:

Özel Kalem Müdürlüğü'nün 8 milyon 325 bin liralık, 2017 yılı bütçesinin 5 milyon 90 bin 89 lirasını kullandı.

Emlak ve İstimlak Müdürlüğü 102 milyon 951 bin liralık 2017 yılı bütçesinin 34 milyon 693 bin 232 lirasını kullandı.

Fen İşleri Müdürlüğünün 57 milyon 360 bin liralık 2017 bütçesinin 21 milyon 814 bin 502 liralısı kullandı.

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü 721 bin liralık 2017 bütçesinin 430 bin 474 lirasının harcadı.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 1 milyon 966 milyon liralık 2017 yılı bütçesinin 941 bin 747 liralık kısmının kullandı.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ait 21 milyon 147 bin lira bütçenin 14 milyon 299 bin 612 liralık kısmı kullanıldı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün 22 milyon 170 bin lira bütçenin 17 milyon 464 bin 565 lira bütçesini kullandı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün 56 milyon 699 bin liralık 2017 yılı bütçesinin 36 milyon 196 bin 804 lirasını kullandı.

Yapı Kontrol Müdürlüğü bir milyon 565 bin liralık bütçesinin 810 bin 539 lirasını kullandı.

Yazı İşleri Müdürlüğün bir milyon 654 liralık mali bütçesinin 941 bin 580 lirasının harcadı.

Zabıta Müdürlüğü 2017 yılı 8 milyon 840 bin liralık bütçesinin 6 milyon 164 bin 615 lirasını kullandı

Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ise bir milyon 100 bin lira olan 2017 bütçesinin sadece 320 bin lirasını kullandı.

Plan ve Proje Müdürlüğü 2017 yılı için 5 milyon 983 bin lirasının bir milyon 642 bin 930 lirasını kullandı.

Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü 895 bin liralık 2017 bütçesinin 190 bin 323 lirasını kullandı.

Bütçe görüşmelerinin son konuşmacısı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek oldu.

-".. önce parayı bulman lazım bu feraset işidir"

Çelikbilek, "İş yapan adam harcama yapar. İş yapmayan adam nasıl harcama yapsın? Bu harcamayı yapacağın parayı da önce bulman gerekir. Feraset işidir. Bu sene Emlak vergilerinde vatandaşın lehine çalışan belediye biziz. Bakın gönderdiğim fiyatları muhtarlar biliyorlar. Biz belediyenin yapacağı her hizmet kolunda mükemmel işler yaptık. Herkesin rüyasını gerçekleştiremeyebiliriz. Ben Yılmaz beyin gördüğü rüyayı görmemiş olabilirim. Bu kadar parayı biz nereye harcıyoruz? Bölgeye yatırıma harcıyoruz. 2009 yılında biz gelirken yaptığımız anketlerde vatandaşlın bizden en büyük isteklerinin başında mülkiyet sıkıntısı yer alıyordu. Bunu İmar ve işsizlik takip etti. Belediyemiz bu konularda büyük adımlar attı ve 2B bizim için büyük bir şans oldu. Biz bunu farklı da değerlendirebilirdik fakat bu şekilde olmasaydı vatandaşlarımız sıkıntıya girerdi" dedi.

-"Zor doğum yapan bir bölgeyiz"

Çelikbilek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"İmar konusunda köylerimiz ve Çavuşbaşı bölgemiz var. Bu konuyla ilgili bölgelerin akil insanlarıyla görüşmeler yaptık. Bu planları da yaparak Büyükşehir'e göndereceğiz. Yıl sonuna kadar bunu tamamlamış olacağız. İlçemiz olarak iki hafta öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki ile özel bir toplantı yaptık ve kendisi bize kendi bürokratlarını gönderdi. Bu yıl içerisinde beklediğimiz sonucu almayı hedefliyoruz. Zor doğum yapan bir bölgedeyiz. O kadar karışan kurum var ki, bir tane ruhsat almak için çok uğraşıyorsunuz."

-"Beykoz'a hayırlı ve uğurlu olsun"

"Riva Kanal projesi var bir de, bu benim hayalimdir. Bütün imkanlarımızı zorlayarak bunu tamamlamak için, Riva'yı adam etmek için elimizden gelen ne varsa yaptık, yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Beykoz'da bütün kurumlara derdinizi anlatmanız deveye hendek atlatmaktan daha da zordur. Tarihi eserlere de önem verdik. Yalıköy'deki tekkemizi eğitim için açacağız. Bu yılın sonuna kadar Mehmet Akif Ersoy müzesini de hizmete açmaya çalışacağız. Tepeköy Camii'ni geçtiğinizde iki tarihi eserleri aldık, açmaya çalışacağız. Paşabahçe Stadını bir kez daha yeniledik. Soğuksuspor Sahasını bir kez daha yaptık. Soğuksu'da 5 bin m² kapalı alanı olan bir Gençlik Merkezi'ni şu anda yapıyoruz, hizmete açacağız. Kent Ormanını aldık, Beykoz'a çok büyük bir şey kazandırdık. 2018 yılı bütçesinin ilçemize ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve emeği geçen tüm personelimize ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum."

Beykoz Belediyesi'nin 513 milyon liralık 2018 yılı bütçesi AK Parti Grubunun oy çokluğu ile kabul edildi.

İlgili Haber: Beykoz’da kim ne kadar paraya hükmediyor?