Güncel

Beykoz'da Mevlid Kandili buruk geçecek

Beykoz'da Mevlid Kandili buruk geçecek
11.12.2016 16:27
| | |
4081

Kelime anlamı olarak 'doğum zamanı' manasına gelen Mevlid Kandili, Vodafone Arena'nın yan tarafında yaşanan saldırı nedeniyle buruk geçecek.

Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gece olarak idrak edilen Kandil Gecesi'nde, dün akşam 22.29'da Vodafone Arena'nın yan tarafında Beleştepe olarak bilinen yerde 300-400 kilo arasında bir patlayıcının araçta patlatılması ve diğer caddede 22.32'de canlı bombanın kendini patlatmasıyla şehit olan 38 vatandaşımız için dualar edilecek.

 İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının Onikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fâtımî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

Rebiulevvel ayı nedir?

Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için, ayların şereflilerindendir. Rebiülevvel ayı müslümanlar için önemli bir gelişmenin yaşadığı aydır. Peygamber efendimizin doğumu bu ayda gerçekleşmiştir.

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) dünyaya gelmiştir. Rebiülevvel ayı aynı zamanda hicri takvimin üçüncü ayıdır.

Peygamber efendimiz Rebiülevvel ayı içerisinde Mekke'de dünyaya gelmiştir. Bu ayın 12. gecesinde efendimiz dünyayı şereflendirmiştir. Dünyanın en önemli hadisesinin yaşandığı bu ay efendimizin dünyaya gelmesi açısından önem arz etmektedir. Efendimiz dünyaya gelmeden önceki bütün kutsal kitaplarda Hz. Muhammed'in dünyaya geleceği bildirilmiş ve ahd alınmıştır.

Efendimiz dünyaya gelmeden önce dünya kötü bir durumda idi. Her yerde ahlaksızlık çoğalmış ve kötülükler artmıştı. Peygamber efendimizin dünyaya gelişi bunların sonu olmuştur. Hz. Muhammed'in doğmasıyla batıl duygular zail oldu, hak ve hakikat kail olmuştur.

Nasıl ibadet edilmeli, neler yapılmalı?

- Kur'an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. 

- Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e salât ü selamlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

- Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

- Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayati meselelerde derin düşüncelere girmeli.

- Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plan ve programı çizilmeli.

- Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Belediye Başkanı Çelikbilek mesaj yayınladı

 Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yayınladığı mesaj da dün akşam gerçekleştirilen menfur saldırının ardından yaralanan ve şehid olanlar için 'milletimizin başı sağ olsun' ifadelerine yer verdi. #TürkiyeDizÇökmeyecek hastagi ileyayınladığı mesajı sosyal medya üzerinden yayınlarken, "Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

Başkan Çelikbilek Mevlid Kandili ile ilgili ise şu mesajı yayınladı:

"Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin yıldönümü olan Mevlid Kandilinizi tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim."

Dost Beykoz olarak dün akşam ki menfur terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor; Mevlid Kandilinizin de hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyoruz.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haber, Mevlid Kandili, Yücel Çelikbilek, Mesaj, Terör, Şehid, Vodafone Arena

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"